Foto: KTA
U utorak, 5. studenog u Nadbiskupskoj rezidenciji u Sarajevu, upriličena je konferencija za medije na kraju 91. redovitog zasjedanja BK-a BiH te je upućeno priopćenje.
Biskupima iz Banje Luke mons. Željku Majiću, Mostara mons. Petru Paliću i Sarajeva mons. Tomi Vukšiću - predsjedatelju zasjedanja i predsjedniku BK-a BiH, 4. i 5. studenog, pridružili su se: izaslanici Hrvatske i Austrijske biskupske konferencije mons. Roko Glasnović, dubrovački biskup i mons. Klaus Küng, biskup u miru iz Sankt Pöltena te izaslanik Međunarodne biskupske konferencije Sv. Ćirila i Metodija mons. Rrok Gjonlleshaj, barski nadbiskup i apostolski upravitelj Kotorske biskupije. Biskupi izaslanici prenijeli su izraze bratskog zajedništva članova svojih biskupskih konferencija te upoznali sudionike zasjedanja s važnijim događanjima na području konferencija iz kojih dolaze.
Apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini nadbiskup Francis Assisi Chullikatt pridružio se biskupima tijekom prvog dijela zasjedanja. Na nekim dijelovima zasjedanja prisustvovali su apostolski vizitator za župu Međugorje mons. Aldo Cavalli i vrhbosanski nadbiskup u miru Vinko kard. Puljić.
U drugom dijelu zasjedanja biskupi su se osvrnuli na provedbu zaključaka donesenih na 90. plenarnom zasjedanju održanom u Banjoj Luci 16. i 17. srpnja.
Saslušali su izvješće svog izaslanika mons. Palića sa XVI. opće redovne skupštine Biskupske sinode održane u Rimu od 2. do 27. listopada koja se bavila temom: Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje. Spomenutim zasjedanjem završio je trogodišnji proces koji je započeo 2021. Biskup Palić u svome izvješću detaljno je prikazao sve faze zasjedanja objasnivši kako metodologiju rada tako i zaključke koji su objavljeni u završnom dokumentu. Govoreći o osobnim dojmovima naglasio je kako se cijela Sinoda tek na pravi način može doživjeti iznutra te kako ono što se čita po različitim medijskim napisima ponekad ne odgovara stvarnosti. „Sinoda je istinski izraz ljepote univerzalnosti Katoličke Crkve“ naglasio je mons. Palić te je svoje izvješće zaključio riječima: „Sinoda je završila, ali, zapravo, tek sada sve počinje“.
Biskupi su se osvrnuli i na prirodne nepogode koje su pogodile sjevernu Hercegovinu i središnju Bosnu te ponovno izrazili sućut i blizinu svima onima koji su izgubili članove svojih obitelji i svima koji su pretrpjeli materijalne štete. S tim u vezi razgovarali su o pomoći koju je uputila Katolička Crkva stradalim područjima preko svojih karitativnih organizacija te napomenuli kako će ta blizina i potpora ostati i u budućnosti.
Nadalje, razgovarali su o proslavi Jubileja – 2025 godina od rođenja Isusa Krista koji se obilježava na razini Opće Crkve. Isto tako dogovorili su se o obilježavanju velike obljetnice na područjima Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Hrvatske biskupske konferencije – 1 100 godina od splitskih crkvenih sabora u vrijeme hrvatskoga kralja Tomislava.
Jedna od tema ovoga zasjedanja bilo je pitanje nekih običaja vezanih uz sprovode. Biskupi su naglasili kako se svećenici i vjernici imaju pridržavati isključivo crkvenih normi i ravnati se prema važećim odlukama Biskupske konferencije i dijecezanskih biskupa.
Glede nastupa klerika i drugih crkvenih službenika u medijima biskupi su razmotrili pojedine crkvene pravilnike koji reguliraju spomenuto pitanje te su pokrenuli postupak izrade jednog takvog dokumenta za područje BK-a BiH.
Dogovoreni su sljedeći termini zasjedanja BK-a tijekom 2025.: 20. i 21. ožujka u Mostaru koje će započeti večernjim misnim slavljem na svetkovinu Sv. Josipa 19. ožujka, u katedrali Marije Majke Crkve; 16. i 17. srpnja u Banjoj Luci koje će započeti 15. srpnja euharistijskim slavljem u katedrali Sv. Bonaventure te 3. i 4. studenog u Sarajevu koje će započeti 2. studenog zajedničkom euharistijom u katedrali Srca Isusova.
Središnje euharistijsko slavlje u okviru Tjedna solidarnosti 2025. bit će 23. ožujka u župnoj crkvi Sv. Antuna Padovanskog u Žepču. Susret članova BK-a BiH s članovima Konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica u Bosni i Hercegovini održat će se 26. ožujka. Isti dan bit će susret biskupa s franjevačkim provincijalima. XII. Međudekanski susret u Bosni i Hercegovini bit će 27. ožujka u Nadbiskupijskom sjemeništu Petar Barbarić u Travniku, 4. lipnja u Tomislavgradu bit će upriličen susret svih svećenika koji djeluju u Bosni i Hercegovini na koji su pozvani i svi ostali svećenici podrijetlom iz BiH. Proslava 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora u vrijeme hrvatskoga kralja Tomislava bit će upriličena 5. srpnja euharistijskim slavljem u Tomislavgradu. Osmi Obiteljski dan u Bosni i Hercegovini bit će proslavljen 27. srpnja u Kupresu, a započet će misom uočnicom 26. srpnja. Dan Medija bit će obilježen 28. rujna, javlja KTA.
Podsjetimo još kako su u nedjelju, 3. studenog biskupi slavili misu u katedrali Srca Isusova, a u ponedjeljak, 4. studenog u kapeli Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa te se susreli s bogoslovnom zajednicom.
artinfo.ba