FENA Tomislav Glamuzina, Foto: Tomislav Glamuzina
U Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru u četvrtak navečer održano je predstavljanje knjige "Posthaaška priča“ autora Zorana Kupreškića, inače Vitežanina.
Kupreškić je otkrio kako je knjiga nastala na temelju pitanja koja su ljudi postavljali odmah nakon izlaska iz Haaga.
- Dakle, u knjizi smo poredali pitanja po frekventnosti po kojima su nam postavljana nakon izlaska iz pritvora te knjiga daje odgovore na sve njih. Jedno od najčešćih, možda i najčešće, je bilo jesmo li dobili ikakvu satisfakciju, kad nam je bilo najteže i u ratu i u Haagu i tako dalje. Znači, knjiga je nastala kroz 24 pitanja – navodi Kupreškić.
Knjiga se bavi i autorovim povratkom u "životnu kolotečinu“ nakon oslobađajuće presude.
- Trebalo je vremena da se naravno vratimo u tu kolotečinu, trebalo je vremena da se prilagodim. Stvarno sam neke stvari potpuno nadišao, ali evo kad se počneš malo prisjećati, onda isplivavaju kojekakve stvari, nekad se probudim, prilično često sanjam rat, što mi je ovako malo čudno, ali logično je da se čovjek vrati na neke stvari koje je i proživio. Trebalo je neko vrijeme da se prilagodim i na suprugu i djecu, i na prijatelje, ali to je debelo iza nas – izjavio je autor knjige.
Kupreškić ističe kako je bitno prenošenje istine o Domovinskom ratu.
- Mislim da je uistinu bitno. Mi ćemo to pričati ovako, prenosit će se s koljena na koljeno, ali ovo ostaje za trajna vremena, pogotovo mlađim naraštajima koji mogu izvući neke pouke u smislu da te istina oslobađa, a nas je istina oslobodila. Kroz život sam vodio dnevnike i tako je nastala moja prva knjiga. Ja sam u toj prvoj knjizi izvukao nekih 800 stranica, nisam ja književnik niti sam osoba koja bi to znala raditi, ali imao sam osobe koje su me malo usmjerile, pa smo napravili tu knjigu od nekih 300-400 stranica. Ovo sad mi je bilo malo lakše zato što sam imao onu prvu knjigu i neka iskustva – rekao je Kupreškić.
Uz autora, knjigu su predstavili Anto Ivić, Kupreškićev brat Mirjan i Bariša Čolak.
Bariša Čolak rekao je kako je ona važna i za mlade naraštaje.
- Ovo je sigurno jedna iznimno važna knjiga za mlade ljude i generacije koje dolaze, ali knjiga važna i za nas koji smo njihovi suvremenici. Mislim da ova knjiga može biti dobra pouka i poduka mladim ljudima – kazao je Čolak dodavši kako ova knjiga može zapravo raspršiti sve one teorije koje Haški tribunal stavljaju na pijedestal u smislu nekakve apsolutne pravičnosti.
Na predavanju knjige u mostarskoj "Kosači“ bili su prisutni, između ostalih, i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, dopredsjednica HDZ-a BiH Darijana Filipović, predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač i predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović.
artinfo.ba