Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Mostaru, a na prijedlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, usvojila prvo izvješće o implementaciji Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o uvjetima ispuštanja otpadnih voda u okoliš i sustave javne kanalizacije.
Ova uredba je usvojena krajem 2023. godine, a njome se propisalo da se za gospodarske subjekte koji ne zadovoljavaju propisane granične vrijednosti još jednom produži rok za usuglašavanje i poboljšanja u radu, a kako bi ih dostigli, najkasnije do 30. lipnja 2026. godine, priopćeno je iz Ureda Vlade Federacije BiH za odnose s javnošću.
Uredba je donijela poboljšanja, prije svega u procesu praćenja implementacije usuglašavanja od strane gospodarskih subjekata, a što podrazumijeva veću koordinaciju između nadležnih ministarstava, inspekcije i agencija za vodno područje Save i Jadrana.
Istaknuto je da će uključenost svih nadležnih institucija prilikom pripreme i usvajanja propisa koji uređuju oblast voda i njihove zaštite, kakva je spomenuta Uredba, ili Pravilnik o postupcima i mjerama u slučajevima akcidenta na vodama i obalnom vodnom zemljištu, međusektorski pristup, novi informacijski sustavi, legislativa koja to prati, te praćenje najboljih europskih praksi u ovoj oblasti, podići efektivnu spremnost da upravljamo vodama, štitimo okoliš i da donosimo adekvatne mjere za ublažavanje posljedica klimatskih promjena, navodi se u priopćenju.
Vlada Federacije BiH je 6. ožujka 2024. imenovala komisiju koja ima zadatak da vodi nadzor i analizu implementacije izmjena Uredbe, te da o tome na šestomjesečnom nivou izvještava. U izvješću koje je usvojeno navedeno je da je ukupan broj obveznika čiji se rad prati Uredbom, u Federaciji BiH 125, od kojih je 27 već ispunilo sve obaveze, i daljnji monitoring će se vršiti nad njih 98. Obveze koje su propisane Uredbom, unutar prvog izvještajnog razdoblja u smislu usklađivanja vodnih dozvola, ispunili su ili su u završnoj fazi ispunjavanja njih 89, te ih svega devet nije postupilo u skladu s Uredbom. Za one obveznike koji su već pribavili nove vodne dozvole, njih 75, ministarstva su zatražila inspekcijske nadzore za one koji su u dinamičkim planovima imale aktivnosti planirane za realizaciju unutar prvog izvještajnog razdoblja.
Zatražena su ukupno 44 inspekcijska nadzora i obavljeno ih je 39, pri čemu su za 30 nalazi u potpunosti ili djelomično pozitivni, a za devet je utvrđeno da nisu realizirali aktivnosti definirane dinamičkim planovima koji su Uredbom postali sastavni dio vodne dozvole što je također, kako se navodi, jedno od poboljšanja koje je Uredba donijela jer upravo olakšava rad inspekcije na terenu.
Iz danas usvojenog izvješća je jasno da postoje gospodarski subjekti koji svoje obveze ne ispunjavaju, ali i da je uspostavljen mehanizam kontrole i bliska suradnja ključnih aktera. Uz ministarstva i agencije, veliki posao sada rade inspekcije i očekuje se da će sljedeće izvještajno razdoblje pokazati da ovakav pristup daje rezultat. Uspostavljena je odlična baza podataka i važan sljedeći korak će biti transparentno izvještavanje.
Uz izvješće, Vlada je usvojila i zaključak kojim se nadležna ministarstva zadužuju da zbirna izvješća objave na web stranicama ministarstava, što će, kako se nadaju, biti još jedan poticaj gospodarskim subjektima koji su na, uvjetno rečeno, crnoj listi onih koji se u prvom izvještajnom razdoblju nisu iskazali kao odgovorni, da poduzmu aktivnosti na implementaciji mjera, stoji u priopćenju.
artinfo.ba