Turistička prezentacija Općine Dubrovačko primorje – Slano upriličena je sinoć u Sarajevu, jer, kako je istaknuto, Slano i Sarajevo njeguju dugu poslovnu, susjedsku, ali i tradiciju jakog prijateljstva.
Načelnik Općine Dubrovačko primorje Nikola Knežić, direktor Turističke zajednice Dubrovačko-neretvanske županije Julijo Srgota, te direktor Turističke zajednice Dubrovačko primorje Slaven Zvono iskazali su zadovoljstvo što građanima Sarajeva i Bosne i Hercegovine mogu predstaviti turističku ponudu.
- Turisti iz BiH su među najbrojnijim gostima. Ostvarili su 11.382 dolaska i 76.807 noćenja u pet godina. Zbog blizine i pristupačnosti, gosti iz BiH većinom dolaze automobilima, te odsjedaju u hotelima, privatnom smještaju, ali i kampovima – kazao je Zvono.
S obzirom da se privreda Dubrovačkog primorja temelji na turizmu, stoga su, kako je Zvono kazao, nastojali raznim novitetima, atraktivnijim i primamljivijim učiniti boravak turista u tom području.
Stoga su, osim hotela, privatnih smještaja, kampova, toplog mora, uredili biciklističku i pješačku stazu dugu pet kilometara i to sa interaktivnim mapama, kako bi gosti imali priliku uživati u bajkovitoj prirodi.
Još jedan turistički sadržaj obogatio je punudu tog dijela primorja, što predstavlja dodatnu vrijednost, a to je prva ACI-jeva marina u Slano, koja leži u prelijepoj uvali.
Zaljubljenicima u graditeljske stilove, preporuka je šetnja do sela Ošlje, gdje se nalaze ostatci crkve koja podsjeća na kameni cvijet sa osam latica, a tu je i lokalitet Novakovo groblje u Čepikućama, sa šest stećaka iz 13. i 15. stoljeća.
Iz gastronomske ponude, izdvojena je jedinstvena i slatka priča iz sela Majkovi, koje je poznato kao centar pčelarstva Dubrovačkog primorja, a posebno poznata je Kuća meda.
Dubrovačko primorje je bogato i tradicijom i kulturom, a poseban ugođaj za turiste je primorsko kulturno ljeto, ljetnje priredbe, muzika, a u posljednje vrijeme u tom kraju renesansu doživljava klapska pjesma kao tradicijska hrvatska vokalna glazba porijeklom iz Dalmacije, koju je UNESCO uvrstio na listu nematerijalne svjetske baštine u Europi.
Stoga je klapa Staglin iz Slanog upriličila pravi glazbeni ugođaj sa građane Sarajeva, a izveden je i ples Dubrovnika i dubrovačke okolice Linđo, a izvođači su bili Udruženje Primorska lijera koji nastoje očuvati kulturnu baštinu.
S obzirom da je Dubrovačko primorje kraj gostoljubivih domaćina, tradicije, jedinstvene prirode i gastronomske ponude, gosti turističke prezentacije imali su priliku probati ukusne delikatese od morskih plodova, sočnog domaćeg maslinovog ulja, voća, ali i dobrog vina.
artinfo.ba