Želite li čisto i mirisno rublje, važno je izabrati dobar deterdžent i omekšivač koji dugo zadržava miris. No ako rublje koje ste izvadili iz perilice ne miriše po “svježe” opranom, ili možda ima ustajali miris, razmislite o mogućim pogreškama.
Jeste li jedna od onih osoba kojima drugi, kao u reklamama, stalno govore „Mmm, kako ti fino miriši ova majica!“? Ako niste, sigurni smo da to želite postati. Vjerojatno već imate svoj omiljeni miris omekšivača. Ako ga ne osjetite na odjeći nakon što se ona osuši, to može biti iz dva razloga. Ili ste predugo ostavili odjeću na zraku pa je miris omekšivača ispario, ili ste se jednostavno naviknuli na taj miris ali ga možda drugi osjete. U svakom slučaju, možete isprobati ove male trikove i učinite da miris omekšivača na odjeći traje još dulje..
U praznu bočicu sa sprejem pomiješajte pola šalice omiljenog omekšivača, žlicu sode bikarbone i vruću vodu. Važno je da je voda vruća kako bi se soda bikarbona stopila s tekućinom. Prije svake upotrebe protresite bočicu.
Osim na odjeći možete ga koristiti i za ručnike i posteljinu, na taj ćete način usput osvježiti i cijelu kupaonicu u spavaću sobu. Također, i zrak u dnevnom boravku možete osvježiti tako da odmah ujutro nanesete ovu tekućinu na zavjese i otvorite prozor kako bi zrak koji ulazi raspršio ugodan miris po cijeloj prostoriji.
Osim toga držite se nekih osnovnih uputa i vaš će veš uvijek imati lijep i dugotrajan miris.
- NE ODGAĐAJTE SUŠENJE - Nakon završetka pranja ne ostavljajte predugo mokro rublje u perilici, pogotovo ne preko noći. Naime, u tamnom i vlažnom okruženju poput zatvorene perilice za rublje, bakterije i plijesan će se razviti nevjerojatnom brzinom.
- MANJE JE VIŠE - U bubanj stavite malo sode bikarbone i jabučnog octa da se "izvuku" mirisi i očisti bubanj od gljivica i bakterija. I prilikom pranja rublja vrijedi ona: manje je više!, stoga nemojte pretjerivati s količinom deterdženta i omekšivača jer to nije jamstvo da će odjeća biti bolje oprana, može zapravo imati sasvim suprotan efekt. Jabučni ocat dodajte prilikom svakog pranja rublja kako biste unaprijed spriječili da odjeća "pokupi" neugodan miris, a ako se brinete zbog mirisa jabučnog octa, dodajte mu nekoliko kapi vama omiljenog eteričnog ulja i odjeća će prekrasno mirisati. Ovako ne morate koristiti kupovne omekšivače jer ste upravo "napravili" svoj i osigurali da vaša odjeća bude čista, mirisna i prozračna.
- KAD VEŠ PRENOĆI - Ako vam se dogodilo da niste stigli i da vam je rublje neplanirano ostalo u perilici preko noći, u bubanj dodajte šalicu octa ili sode bikarbone, stavite deterdžent u pretinac i pokrenite program za pranje. Pripazite kada se voda u perilici zapjeni, tada je ugasite i ostavite tako da odstoji 8-9 sati, možete preko noći. Ujutro je opet pokrenite, a po završetku pranja odjeću stavite sušiti na zrak.
- USTAJAO MIRIS RUČNIKA - Osim što se ručnici mogu upljesniviti, oni mogu dobiti i ustajao miris koji je nešto blaži od pljesnivog mirisa, ali svejedno nije ugodan i približava se onome najgorem (razvoju plijesni). Ručnicima ovisno o materijalu može trebati nešto duže vremena da se posuše, ako se ne posuše na vrijeme postaju neugodnog mirisa. To možete riješiti tako da ih ponovno stavite oprati, a u perilicu rublja dodajte 2 do 4 decilitra destiliranog octa.
- PAŽLJIVO S OMEKŠIVAČEM - Ako je moguće, izbjegavajte korištenje kupljenog omekšivača u perilici rublja. Naime, dio omekšivača često se zna nagomilati i stvrdnuti u perilici što je pak idealna baza za razvoj bakterija i plijesan. Ocat je na primjer čisti prirodni omekšivač. Ako koristite kupljeni omekšivač, svakako ga razrijedite s vodom prije stavljanja u perilicu i nemojte pretjerivati s količinom, jer što više omekšivača stavite, to će se rublje dulje sušiti.
SAVJET PLUS:
Odjeću koja smrdi potopite na 15 minuta u otopinu od prirodnih, netoksičnih sredstava. U posudu s vodom dodajte sok od limuna, ocat ili sodu bikarbonu. Nakon toga ocjedite odjeću i normalno je operite u perilici.
Odjeću neugodna mirisa svakako operite na višoj temperaturi. Naime, nastale bakterije i plijesan učinkovitije će se uništiti pri višim temperaturama. Naravno, da bi rublje nakon pranja bilo mirisno, važno je i perilicu održavati čistom. Zbog toga ne preskačite redovito čišćenje perilice.
Nikolina J/artinfo.ba