Poslodavci u BiH, posebice oni koji se bave turizmom i ugostiteljstvom, u idućih nekoliko mjeseci mogli bi se suočiti s novom krizom vezanom uz nedostatak radnika. Naime, Republici Hrvatskoj ove će godine trebati oko 70.000 sezonskih radnika u turizmu, a tek manji broj može pokriti s domaćeg tržišta rada, što znači da će ponovno za radnom snagom posegnuti u susjedne zemlje. Kada je riječ o turizmu, tradicionalno najveći broj poslodavaca radnike najprije traži u BiH, što potvrđuju i podaci iz proteklih godina,prenosi Večernji.
Prvo BiH, zatim Nepal
Prema podacima iz prošle godine, u RH je izdano rekordnih 206.529 dozvola za boravak i rad stranim radnicima, od čega se 56.228 njih odnosilo na turizam i ugostiteljstvo. Stranci su najzastupljeniji u građevinskoj industriji, a u turizmu su najbrojniji radnici iz BiH, Srbije, Sjeverne Makedonije te određen broj i iz Crne Gore.
Direktorica granskih udruga Hrvatske udruge poslodavaca Jasminka Martinović na nedavno održanoj konferenciji "Tržište rada" koja je okupila stručnjake, poslodavce i sindikaliste istaknula je kako je u Hrvatskoj trenutačno najviše stranih radnika iz BiH, dok su na drugo mjesto izbili radnici iz Nepala premašivši broj radnika iz Srbije. Mnoštvo je oglasa na domaćim internetskim oglašivačima preko kojih poslodavci iz RH pokušavaju doći do radne snage za sezonu koja je pred nama. Tako se traže kuhari, slastičari, wellness terapeuti, konobari, spremačice, pomoćni radnici u kuhinji…
A za sezonski rad nude im dobra primanja. Boljim uvjetima rada, prije svega povećanjem plaća, poslodavci nastoje navrijeme osigurati potrebnu radnu snagu. Tako su iz jednog hotelskog naselja na Jadranu naveli kako će samostalni konobari u sezoni zarađivati između 1400 i 1600 eura neto, specijalisti na pozicijama kuhara između 1600 i 1800, a sobarice i čistačice zarađivat će između 1300 i 1400 eura neto. Uz navedene plaće, većina poslodavaca nudi smještaj i hranu. Ističu kako se radnike više ne traži na tri-četiri mjeseca, nego i na sedam mjeseci, dok neki u strahu od gubitka radnika plaćaju ih i tijekom cijele godine. Usporedbe radi, u BiH je plaća konobara od 1200 do 1600 KM, kuhara od 2000 do 3000 KM (negdje i više).
- Već godinama radim na sezonskim poslovima u Hrvatskoj. Više zaradim radeći sezonu na Jadranu nego u BiH cijelu godinu, s tim da sa sezonskim radom pola godine imam slobodno - kazala nam je Martina, koja se i ove godine sprema ljeto provesti na sezoni u Hrvatskoj.
Goran Savanović iz Sindikata trgovine i turizma RS-a problem koji će na domaćem tržištu izazvati odlazak velikog broja radnika na sezonu komentirao je za Srpskainfo.
- Imat ćemo velikih problema s nedostatkom radnika u ugostiteljstvu. Razgovara se, dogovara, zagovara i polako su pripreme u tijeku. Očekujemo kako će veliki broj domaćih radnika vrlo brzo otići na sezonu. Iako su se plaće u oblasti ugostiteljstva kod nas poprilično povećale, radnici iz BiH imaju dvostruke plaće u Crnoj Gori i više od dva puta veće plaće u Hrvatskoj - objasnio je.
Problem odljeva radnika
Smatra kako bi se odljev ovih radnika mogao zaustaviti jedino povećanjem plaća, odnosno raznim pogodnostima, te kako bi se država trebala žurno uključiti. U protivnom, u idućih nekoliko godina domaći će radnici usluživati strance po jadranskoj obali, dok će domaćem stanovništvu ćevape posluživati stranci, oni iz trećih zemalja, kazao je Goran Savanović iz Sindikata trgovine i turizma RS-a.
Inače, prema odluci Vijeća ministara BiH, od ukupne kvote radnih dozvola za produljenje i novo zapošljavanje stranaca tijekom ove godine, koja iznosi 7229 radnih dozvola, za hotelijerstvo i ugostiteljstvo odobrene su 584.
artinfo.ba/vecernji.ba