Iskonski je da dijete ima lutku i da se sa njom igra, to nije beznačajno. Lutkama se trebaju igrati i dječaci, podjednako koliko i djevojčice. Tako je nastao Adellino, lutka koja izgleda kao dječak, kaže Dobrić
Autor: E. Hadžimejlić
Prije tri godine nastala je prva originalna lutka i igračka u Bosni i Hercegovini. Lutka Adellina je djelo kreativnog rada Adele Dobrić, magistrice odgojnih nauka iz Travnika.
Ideja za lutku, kaže, sazrijevala je duži vremenski period. Nakon nekoliko pokušaja, Adela je kreirala lutku od tkanine kako bi djeca dobila partnericu u igri. U maju 2016. godine Dobrić je pokrenula postupak zaštite dizajna i žiga lutke u Institutu za intelektualno vlasništvo u Bosni i Hercegovini.
- I tako je moja Adellina postala prva lutka i igračka uopće koja uživa taj status u Bosni i Hercegovini. Postupak provjere je trajao neko vrijeme i čitava procedura nije jeftina – kaže Dobrić.
Lutka je visoka jedan metar, teška je oko 700 grama, a za njenu izradu je potrebno oko deset sati.
- Lutka je sastavljena od 50 dijelova, koje pretežno šijem na šivaćoj mašini. Samo neki dijelovi su učvršćeni ljepilom. Sve dijelove lica i tijela izrađujem sama. Mekana je i može se postavljati u bilo koji položaj – pojašnjava Dobrić.
Kaže kako djeca uživaju da je nose i igraju se s njom, da se druže.
- Odmakla sam se od ideje da lutka treba biti "dijete" djevojčici koja se sa njom igra. Tu se igra svodi isključivo na presvlačenje lutke, hranjenje... Mi to u praksi zovemo igre uloga, ili imitativne igre, kada se dijete stavlja u ulogu roditelja – priča naša sagovornica.
Kreatorica Adelline je željela djeci načiniti prijateljicu u igri i u tome je, kaže, uspjela.
- Svjedoci smo otuđenosti jednih od drugih, djece od djece, roditelja od djece i obrnuto. Lutka od tkanine predstavlja most u međusobnoj komunikaciji. Tome svjedoči moja nominacija za najinovativniju odgajateljicu u 2018. godinu pod pokroviteljstvom COI Step by Step-a, gdje je okosnica inovativne prakse bila upravo lutka Adellina. Ona nas je spojila čvršće, povezala i približila tako da smo uz pomoć nje upoznali jedni druge i vidjeli u svjetlu u kojem nismo imali priliku i nismo ni slutili koliko imamo zajedničkih stvari, a sve zbog otuđenosti i izolovanosti pojedinca od grupe. Mi koji radimo u obrazovanju to najbolje primjećujemo – kaže Dobrić.
Lutke se, ističe naša sagovornica, smatraju najstarijim igračkama na svijetu i to ju je potaknulo na izradu lutke.
- Iskonski je da dijete ima lutku i da se sa njom igra. Lutka se koristi i u terapeutske svrhe, i to nije beznačajno. Lutkama se trebaju igrati i dječaci, podjednako koliko i djevojčice. Podjela igračaka na "muške" i "ženske" je vještačka i tradicionalna podjela. Tako je nastao Adellino, lutka koja izgleda kao dječak – kaže Dobrić.
U poslu koji svakodnevno obavljaju sa djecom jedna od osobina koja krasi jednu učiteljicu, nastavnicu i profesoricu jeste kreativni pristup radu.
- Lutka je samo jedno od mojih nastojanja da djetinstvo učinim ljepšim, boljim, zanimljivijim i da je održim na prijestolju koje lutka zaslužuje. I naravno, da svoj poziv obavljam što časnije i bolje. Moji planovi za budućnost su da i dalje svoje slobodno vrijeme provodim u hobiju, da lutku stavim u "pogon" u odgojno-obrazovnim ustanovama, što je već na dobrom putu. Često su me pitali da li će ovaj hobi prerasti u biznis i odgovarala sam da neće. Međutim, postupkom zaštite dizajna i imena, žiga lutke, sve je moguće. Ukoliko se postignu određeni uvjeti, Adellina će postati ambasadorica Bosne i Hercegovine u svijetu igračaka. Želja mi je posjetiti veliki sajam igračaka koji se organizira svake godine u Njemačkoj i predstaviti prvu i jedinu zvaničnu lutku iz BiH – zaključuje Adela Dobrić.
Izvor:
Faktor