
Zračni promet je osjetljiva grana koja često ovisi o subvencijama i malim promjenama u avio prijevozu. Posjetili smo mostarsku zračnu luku koja je već neko vrijeme stabilizirala svoje poslovanje, no brojke nisu još blizu onome što bi mogla ostvariti. Ni druge zračne luke u Bosni i Hercegovini osim Sarajeva bez subvencija ne bi mogle poslovati.
Sezonalnost nekih avio linija se najbolje osjeti u ovo doba godine kada vas na sredini dana dočeka mir u mostarskoj zračnoj luci. No, do kraja 2025. godine Mostar je prešao 70 tisuća putnika, dok je lani to bilo 47 i pol tisuća. Dio letova za Italiju se pokazao neodrživ, ali pregovori o novim opcijama su svakodnevica uprave.
Za Mostar će i 2026. biti godina zadržavanja postojećih ruta, a plan je za 2027. pokušati novi iskorak. Danas je vrijeme kada se brže linije mijenjaju i prilagođavaju. Cjelogodišnje linije Zagreb i Beograd su važne i stabilne, dok se Eurowings za Düsseldorf i Stuttgart puni preko 90%. No, proračun zračne luke se puni uz zastoje i cilj je uključiti druge razine financiranja.
Nužno je i ulaganje u infrastrukturu. Premala zgrada termilana, rasvjeta i središnja svjetla uzletno-sletne staze. Analiza ove zračne luke pokazuje da bi znajačnije ulaganje u opremljenost otklonilo i staru bolju Mostara - dodatno obučene pilote.
Pogledajte prilog: