U Travniku je danas održana 86. redovita sjednica Vlade Kantona Središnja Bosna sa značajnim izdvajanjima putem programa Ministarstva prostornog uređenja i Ministarstva gospodarstva. Na sjednici je također bilo riječi i govora o problemu smještaja starijih osoba i osobama s teškoćama u razvoju, a Vlada razmišlja i o formiranju kantonalne javne ustanove za pomoć takvoj vrsti korisnika..
"Danas smo imali operativnu sjednicu s konkretnim odlukama i nizom dodjela sredstava iz programa, kako gospodarstva, tako i vodoprivrede s ciljem zaštite. Dodijeljena su sredstva od prikupljenih donacija, od preko Vijeća ministara BiH do Kantona, a sve je to na usluzi građanima i pomoć tamo gdje treba. Bitno je pokrenuti pitanja vezana za smještaj naših građana u raznim privatnim i javnim ustanovama s potrebama staratelja ili onih koji će te ljude njegovati. Treba im pomoći, a Ministarstvo zdravstva smo zadužili da napravi cjelovitu analizu kao što su centri Duga i slični kako bi kao krajnji cilj formirali jednu javnu ustanovu od kantonalnog značaja za pomoć takvim korisnicima. Svi ministri su danas podržali takve odluke. Gledajući gospodarstvo bit će niz programa za pomoć gospodarstvenicima i obrtima, a iz poljoprivrede će biti usmjerena pomoć svim poljoprivrednim programima, dok će iz prostornog uređenja biti pomoć fizičkim i pravnim osobama u vidu energetske učinkovitosti, povratka, obnove, zapravo sve su to važni programi i milijunska sredstva prema građanima. Jučer smo na Saboru donijeli važnu odluku kada je u pitanju kreditno zaduženje i sva sredstva idu za projekte poslovne infrastrukture, a od značaja za Kanton kako bi došlo do napretka jer samim time značajno poboljšavamo zaposlenost kapaciteta naših poduzeća koja će raditi. Kada radi građevina, onda rade i svi drugi sektori.", istaknuo je premijer Kantona Središnja Bosna, Tahir Lendo.
Veliki broj programa i izdvajanja sredstva danas je imalo Ministarstvo prostornog uređenja, a ministar Amir Šečibović oglasio se i o problematici kada je u pitanju Općina Bugojno te nepravovremeno realiziranje i trošenje dodijeljenih namjenskih sredstava.
"Po programima, javnim pozivima i interventno danas smo djelovali u iznosu 250 tisuća KM, kako pojedincima, tako i institucijama koje su od interesa za Kanton kako bi funkcionalno plasirali sredstva i na zadovoljstvo svih građana bilo vidljivo na terenu. Kada su u pitanju kapitalna sredstva ona iznose preko 3 milijuna KM, čini mi se 3 milijuna i 400 tisuća za Općinu Bugojno, no tu se priča ne završava jer imamo projekte koji su otvoreni. Jedan od njih je nadogradnja zgrade vrtića, to su nove prostorije koje stoje već dugo vremena, a nisu u funkciji. Na čekanju imamo preko 200 djece, a pojavio se interes da te prostorije uredimo. Pored izdvojenih sredstava koja će biti iz kredita od 305 tisuća, Ministarstvo prostornog će se odgovarajuće uključiti da ostatak tih sredstava nadomijesti tako da bi cjelokupan projekt bio završen. Ista stvar je i s drugim projektima, gdje ćemo kroz Ministarstvo i programe pratiti projekte i značajno veća sredstva će tijekom ove godine doći u sve naše općine Kantona, pa tako i Bugojno. Prošle godine Općina Bugojno nije uspjela realizirati 450 tisuća KM, a trebali su samo izvršiti transfer prema poduzeću za stambene djelatnosti, lokalne puteve, koje je u međuvremenu i raspisalo tendere. Slijedom tih događaja Općina Bugojno nije iskazala volju i želju da se to realizira, a odluka Vlade je bila da se ta sredstva moraju vratiti. Nije mi jasno zašto ta sredstva nisu usmjerena ka stambeno-komunalnom da se to realizira, i to su loše prakse. U interesu mi je da na cijelom Kantonu imamo funkcionalne općine i poduzeća, a kada se ta sredstva vrate u Proračun Kantona mi ćemo ih vratiti poduzeću za stambeno-komunalne djelatnosti i ti projekti koji su namjenski definirani bit će realizirani, međutim izgubili smo godinu dana u hodu i to nije dobro. Bugojno je naše, zaista volimo sve općine na području Kantona, ali nam je bitna i brza reakcija. Nadam se da u budućnosti nijedna općina ili javno poduzeće neće ponavaljati ovakve greške jer ćemo u budućnosti sigurno biti rigorozni jer onaj tko nije spreman realizirati sredstva i program završiti do kraja, ni ne zaslužuje koristiti sredstva.", zaključio je ministar Šečibović.
Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila i Izvješće o poplavama Kantonalne uprave za civilnu zaštitu, a direktor uprave Miroslav Jakić zadovoljan je trenutnim stanjem na terenu.
"U prošloj godini smo uspjeli oko 780 tisuća KM iz namjenskih sredstava usmjeriti prema tri poplavljene općine našeg Kantona. To su značajna sredstva, međutim svejedno nisu blizu nadoknade kada je u pitanju nastala šteta, a sredstva dolaze iz svih izvora tako da se nadam da će se šteta pokriti većim dijelom. Na terenu se i dalje radi, a na Vladi je bila informacija da smo dobiili milijun i 31 tisuću KM koje smo dobili od Vijeća ministara BiH, odnosno Republike Hrvatske koja ćemo usmjeriti u Kantonalnu upravu za ceste kako bi se i kantonalne ceste obnavaljale jer tu imamo štetu od 29 milijuna KM. Do sad ipak nisu konkretna sredstva došla do nas, pa u suradnji s Vladom i Ministarstvom sigurnosti smo došli do zaključka da je najbolje da sredstva usmjerimo ka Kantonalnoj upravi za ceste kako bi se uradila određena dionica pogođenih cesta. Na raspolaganju za buduće aktivnosti trenutno imamo oko 2 milijuna i 600 tisuća KM namjenskih sredstava i ona su raspoređena po kodovima kako ide i po zakonu.", izjavio je direktor.
artinfo.ba