Federalna ministrica obrazovanja i znanosti Jasna Duraković obratila se danas na prvoj sjednici Interresorne radne grupe za izradu Nacrta zakona o studentskom standardu Federacije Bosne i Hercegovine, naglašavajući važnost ovog zakona za unaprjeđenje studentskog života i obrazovanja.
Radnom grupom predsjedava Benjamin Hedžić, savjetnik ministrice, koji koordinira aktivnosti u pripremi spomenutog dokumenta.
Ministrica Duraković je podsjetila da je Vlada Federacije BiH, uz tri predstavnika Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti (FMOZ), imenovala i članove iz federalnih ministarstava pravde, rada i socijalne politike, zdravstva, kulture i sporta, financija, te Ureda Vlade FBiH za zakonodavstvo i usklađenost s propisima EU.
‘’Prvi put nakon 15 godina, ponovo aktualiziramo pitanja studentskog standarda kako bismo osigurali dostupnije, efikasnije i kvalitetnije obrazovanje. Cilj ovog zakona je stvoriti materijalne, kulturne, zdravstvene i društvene uvjete koji potiču društvenu uključenost i sveobuhvatan razvoj studenata’’, poručila je ministrica Duraković.
Naglasila je važnost koordinacijske uloge FMOZ-a u ovom procesu, te pozvala sve relevantne strane, uključujući studentske asocijacije, akademsku zajednicu, Zajednicu studentskih centara i odbore za obrazovanje Parlamenta FBiH, da doprinesu svojim prijedlozima kako bi zakon optimalno obuhvatio sva prava, obveze i odgovornosti studenata.
‘’Ovo je reformski zakon, i uložit ćemo maksimalne napore da se usvoji u parlamentu, te implementira do kraja godine’’, zaključila je ministrica Duraković.
Današnji sastanak Interresorne radne grupe za izradu Nacrta zakona o studentskom standardu FBiH prilika je za početak sveobuhvatnog rada na ovom važnom dokumentu, koji će postaviti temelj za bolji studentski standard i ravnopravniji pristup obrazovanju, priopćeno je iz FMOZ-a.
Očekuje se da će zakon donijeti značajne promjene u pravima i uvjetima za studente, s posebnim naglaskom na osiguranje kvalitetnijeg i dostupnijeg obrazovanja. Planirano je unaprjeđenje studentskog standarda kroz pružanje dodatne podrške u vidu materijalnih, kulturnih, zdravstvenih i društvenih pogodnosti.
Posebna pozornost posvetit će se promicanju jednakosti, podršci marginaliziranim grupama i usklađivanju s europskim standardima, čime se dodatno potiče mobilnost studenata, njihova međunarodna suradnja, te uključivanje u moderno tržište rada. Planirano je definiranje jasnih okvira za ostvarivanje prava na ishranu, smještaj, stipendije i zdravstvenu zaštitu, čime se postavljaju temelji za sveobuhvatnu podršku obrazovanju i razvoju mladih.
Cilj je osigurati smjernice za budući razvoj studentskog standarda uz poštivanje načela socijalne uključenosti, održivosti i ravnopravnosti, nastojeći omogućiti ne samo bolje uvjete za obrazovanje i život studenata, već i njihovo aktivno sudjelovanje u društvenom razvoju, priopćeno je iz FMOZ-a.
artinfo,ba