Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar jedina je zdravstvena ustanova u Bosni i Hercegovini koja provodi ugradnju VNS uređaja (Vagus Nerve Stimulator), poznatog kao "pacemaker za epilepsiju", i na taj način zbrinjava djecu s teškim oblicima farmakorezistentne epilepsije.
Ova metoda, koja se primjenjuje od prošle godine, dosad je implementirana kod sedam pacijenata – kod pet njih riječ je o prvoj implantaciji, dok su kod dvoje zamijenjene baterije na ranije ugrađenim uređajima. Među pacijentima je i dijete izbjeglica iz Palestine s prebivalištem u Sarajevu, kojem je uređaj ugrađen prije tri dana.
Neuropedijatrica SKB Mostar, dr. sc. Ana Boban Raguž, istaknula je kako se kod većine pacijenata bilježe pozitivni učinci – smanjen broj napadaja, bolje raspoloženje te smanjena potreba za lijekovima za prekidanje napadaja. Posebno naglašava važnost činjenice da pacijenti više ne moraju putovati u inozemstvo radi programiranja uređaja, priopćeno je iz SKB-a Mostar.
Riječ je o pacijentima s teškim, svakodnevnim napadajima epilepsije, koji nisu kandidati za kirurško liječenje. Prije ugradnje VNS-a provodi se detaljna prekirurška evaluacija, pojasnila je dr. Boban Raguž te dodala da tranzicija skrbi iz dječje u odraslu dob ostaje pod nadzorom istog liječničkog tima, što dodatno olakšava praćenje pacijenata.
Financiranje ugradnje uređaja kod djece u potpunosti pokriva Federalni zavod za zdravstveno osiguranje, dok se kod odraslih pacijenata trošak dijeli između županijskih zavoda (50%) i bolnice.
Implantaciju i programiranje VNS-a provodi multidisciplinarni tim u sastavu: dr. Marko Bošnjak, doc. dr. sc. Nataša Pejanović Škobić i dr. sc. Ana Boban Raguž, pod vodstvom prof. dr. sc. Josipa Paladina, uz podršku menadžmenta SKB-a Mostar.
Epilepsija je najčešća neurološka bolest, a procjenjuje se da u svijetu od nje boluje oko sedam milijuna ljudi. Trećina tih bolesnika ima farmakorezistentni oblik bolesti, što ih čini potencijalnim kandidatima za VNS – uređaj koji se ugrađuje ispod kože u gornjem dijelu prsišta i stimulira moždana epileptogena područja putem vagusnog živca.
''Smatram da će potreba za VNS-om biti sve veća, zbog velikog broja pacijenata s farmarkorezistentnom epilepsijom koji zahtijevaju nove metode liječenja'', zaključila je dr. Boban Raguž.
artinfo.ba