Treća međunarodna konferencija MoStart, posvećena digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjeni umjetne inteligencije, otvorene je u srijedu u kampusu Sveučilišta u Mostaru.
Ovogodišnja tema trodnevne konferencije je "Inovativne tehnologije u obrazovanju: Gamifikacija, mobilno učenje i proširena stvarnost", a učesnici će imati priliku sudjelovati u inspirativnim predavanjima, panel-diskusijama i radionicama koje okupljaju vodeće stručnjake iz svijeta tehnologije, obrazovanja, nauke i privrede.
Ivan Šabić iz Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNET kazao je kako je ta mreža, kao predvoditelj primjene umjetne inteligencije u Republici Hrvatskoj, u saradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih RH pokrenula projekt "Brain", projekt umjetne inteligencije u obrazovanju, te da su kroz taj projekt već izrađena dva kurikuluma, i to jedan za osnovne, a jedan za srednje škole.
- Cilj nam je kroz projekt uključiti što više škola, a već ih je uključeno preko tri stotine. Provedena su prva istraživanja da bi se vidjelo na koji prihvatiti tu novu tehnologiju i upravo je primijećeno kako se sve mora postepeno uvoditi. To znači da prvo trebamo educirati nastavnike koji će našoj djeci prenijeti kako kritički razmišljati, kako kritički koristiti umjetnu inteligenciju, a zadnji zaključci bili su da trebamo educirati i roditelje, jer oni su ti koji djeci daju mobilne uređaje koji preko njih koriste velike jezične modele i na taj način koriste te usluge. Taj alat koliko god može biti koristan, može biti i štetan ukoliko se dobro ne koristi - naglasio je Šabić.
Digitalizacija obrazovanja
Profesor mostarskog Sveučilišta Tomislav Volarić kazao je kako je program konferencije podijeljen na tri tematska dana koja su posvećena obrazovanju, IT-u i nauci.
- Jako smo ponosni jer je već danas bilo više od petsto nastavnika. Imali smo i preko osamdeset predavača, tako da je konferencija već uspjela, a traje još dva dana. Ponosno smo i što nam sutra dolaze velike IT kompanije, dok će treći dan naši naučnici izlagati zanimljiva istraživanja s područja umjetne inteligencije - kazao je Volarić.
Naglasio je kako je Sveučilište u Mostaru u procesu digitalizacije bh. škola.
- Možemo reći da kaskamo za određenim evropskim zemljama ali borimo se. "MoStart" je jedna prilika da pokažemo gdje smo tačno, da nastavnicima napravimo tu digitalnu transformaciju, a ona se najbolje radi kroz edukaciju, tako da je u biti ovo jedna platforma koja može ubrzati stvari - ocijenio je Volarić.
Inače, prvi dan konferencije, koji je posvećen obrazovanju i primjeni savremenih tehnologija u učionici, s posebnim je naglaskom na digitalnim alatima, umjetnoj inteligenciji u nastavi te izazovima i mogućnostima koje donose računalne igre, personalizirano učenje i digitalni angažman mladih.
Drugi dan rezerviran je za IT sektor, gdje će se predstaviti direktori vodećih IT kompanija i startupova iz regije. Teme uključuju konkurentnost IT kompanija, industriju dugovječnosti, razvoj softvera i kreativne pristupe u tehnologiji.
Trećega dana u okviru naučne sekcije bit će predstavljeno više od 40 naučnih radova, a odabrani radovi bit će objavljeni u prestižnom „Springer“ časopisu.
artinfo.ba