U etnografskom muzeju u Zagrebu u srijedu je otvorena Izložba “Duvno polje – kraljevsko prijestolje“.
Udruga „Stećak” ovom izložbom, kroz suvremenu interpretaciju važnog dijela hrvatske povijesti, želi današnjoj publici približiti osobu kralja Tomislava, koji je u društvenom sjećanju hrvatskog naroda ostao zapamćen kao jedan od najvažnijih hrvatskih vladara.
Izložba obuhvaća dizajnirane i izrađene nove kraljevske insignije i odjeću, djela suvremenih slikara nadahnuta doživljajem krajolika Duvanjskog polja i okolice te umjetničke fotografije uprizorenja krunidbe.
S obzirom da ne postoji povijesni zapis o izgledu prijestolja kralja Tomislava, idejno rješenje rekonstruirane srebrne krune i žezla s pozlatom te prijestolja osmislio je akademski kipar Ilija Skočibušić. Krunu je izradio Vladimir Šulevski, dok je Zlatarna Dodić odlila srebrni dio žezla.
Kostim je dizajnirala prof. dr. art. Jasmina Pacek, koja je također autorica znanstvenog teksta objavljenog u monografiji. Rad donosi pregled procesa kostimografske analize svih povijesnih izvora koji se odnose na kralja Tomislava, starohrvatsku umjetnost pletera i srednjovjekovnog odijevanja u širem geografskom području.Otvaranju izložbe nazočili su, među ostalima, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, načelnik Općine Tomislavgrad Ivan Buntić i predsjednik Vlade HBŽ-a Ivan Vukadin.
- Izložba 'Duvno polje – kraljevsko prijestolje: suvremena interpretacija predaje o krunidbi kralja Tomislava', koju smo upravo otvorili u Etnografskom muzeju svjedoči o bogatoj povijesti i kulturnoj baštini hrvatskog naroda, s posebnim naglaskom na simboliku Duvanjskog polja, mjesta gdje se, prema predaji, okrunio kralj Tomislav. Očuvanje povijesne baštine naša je odgovornost i obveza prema budućim naraštajima. Iskreno zahvaljujem svima koji su pridonijeli ostvarenju ovog iznimnog projekta. Neka nas ova obljetnica i izložba nadahnu da s ponosom čuvamo i promičemo hrvatsku povijest i kulturu - kazao je tom prigodom Grlić Radman.
Izložba je priređena u okviru obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva pod pokroviteljstvom Hrvatskoga narodnog sabora Bosne i Hercegovine i Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske te u organizaciji Udruge za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini „Stećak” i Etnografskog muzeja u Zagrebu.
artinfo.ba