Mimohodom viteških skupina u Stocu je u subotu počeo srednjovjekovni sajam "Stolačka tarča", koji je ove godine održan samo jedan dan zbog pandemije koronavirusa.
Ovogodišnji sajam službeno je otvorio premijer Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Nevenko Herceg koji je kazao kako je Stolačka tarča postala respektabilna, tradicionalna, kulturna i turistička manifestacija.
- Vlada HNŽ-a podržava događaje koji čuvaju našu povijest, tradiciju i kulturnu baštinu, a sve to ide u funkciju našeg turizma kao strateške grane gospodarstva i tarča to objedinjuje sve zajedno – kazao je premijer Herceg.
Istaknuo je kako će Vlada i dalje financijski pomagati ovu manifestaciju jer, kako je kazao, Stolac i tarča to zaslužuju.
Načelnik Stoca Stjepan Bošković zahvalio je viteškim skupinama iz Hrvatske i BiH koje su se odazvale pozivu da ove godine u ovo srpanjsko poslijepodne sudjeluju na Stolačkoj tarči.
Jedinstveni srednjovjekovni sajam pokazao je kostimirane plemiće i plemkinje, a nakon godinu dana pauze organizatori su pripremili i bogat zabavni program. Ove godine Stolačku tarču posjetile su viteške skupina iz BiH i Hrvatske, a spomenuti sajam postao je svojevrsni brend Stoca i čitave Hercegovine.
Predsjednik Udruge vitezova hercega Stjepana Kosače Stolac Anđelko Šutalo kazao je kako se iz godine u godinu trude da poboljšaju program, ističući kako je zbog pandemije iza svih teška godina.
- Dosadašnjih godina imali smo viteške skupine iz Mađarske, Slovenije, Slovačke i Rumunjske, ali ove godine nisu mogli doći zbog covida-19. Skupili smo pozamašnu ekipu iz Hrvatske, preko 50 kostimiranih vojnika i 'Bitka za Hercegov grad' je bila jedna prava predstava – kazao je Šutalo.
Po njegovim riječima, prvotni cilj Stolačke tarče je prikazati život srednjega vijeka kakav je bio na ovim područjima. Dodaje kako to ovdje pokušavaju uprizoriti i kroz hranu i kroz srednjovjekovnu glazbu i plesove.
Na starom gradu Vidoškom u Stocu posjetitelji su mogli vidjeti različite viteške oklope, mačeve, razne srednjovjekovne rekvizite, instrumente, ratnike, srednjovjekovne i renesansne plesove, ali i gubavce koji su bili česta pojava u srednjem vijeku.
Tijekom trajanja sajma pušta se srednjovjekovna glazba, a najmlađi posjetitelji uživaju u predstavama koje su pripremljene za djecu.
Tu su i radionica glagoljice i bosančice koja promovira ljubav prema povijesti i kulturnoj baštini, radionica mačevanja Bohurt - srednjovjekovni borilački sport, vrsta mješovite borilačke vještine u kojem natjecatelji, opremljeni replikama srednjovjekovnog oklopa, koriste tupo metalno oružje kako bi oborili svog protivnika, te radionica bacanja sjekire - umjesto strelica bacaju se ni manje ni više nego sjekire.
Posjetitelji su uživali u radionici karamike, nastupima viteških skupina, bitci za Hercegov grad, plesu trbušnih plesačica...
Inače, revitalizacijom Starog grada Vidoškog stvaraju se uvjeti za povećanje broja turista u Stocu, ali i otvaranje novih smještajnih kapaciteta.
artinfo.ba