Konvertibilna marka je zakonito sredstvo plaćanja u Bosni i Hercegovini, u oba entiteta, od 21.siječnja 1998. Tada je zamijenila jugoslovenski dinar.
Odlukom currency boarda Centralne Banke svaka novčanica bila je vezana za njemačku marku, a sada je za euro. Međunarodna oznaka bosanskohercegovačke valute je BAM.
Novčanice su izdate u apoenima od 50 pfeninga do 200 maraka.Na novčanici od 50 pfeninga nalazio se Skender Kulenović u FBiH, odnosno Branko Ćopić u RS-u. Povučena je iz opticaja 2003.godine.
Novčanica od 1 KM povučena je 2009.godine. Na njoj su se nalazili Ivan Franjo Jukić i Ivo Andrić. Iste godine povučena je i novčanica od 5 KM, na kojoj se nalazio lik Meše Selimovića.
Na novčanici od 10 KM su likovi Maka Dizdara i Alekse Šantića, na novčanici od 20 KM Antuna Branka Šimića i Filipa Višnjića. Na onoj od 50 KM su Musa Ćazim Ćatić i Jovan Dučić, a na onoj od 100 KM Nikola Šop i Petar Kočić. Novčanica od 200 KM je najveća u Bosni i Hercegovini, i na njoj se sada nalazi lik Ive Andrića.
Kada su u pitanju kovanice, uvedene su one od 10,20,50 pfeninga te od 1 i 2 KM. Od 2006. uvedene su i kovanice od 5 pfeninga, te od 5 konvertibilnih maraka.
U vrijeme kad je BiH dobila svoju službenu valutu, u BiH su se koristile razne strane valute, a njemačka marka bila je jedinstvena za cijelo područje.
Konvertibilna marka je prvobitno bila vezana za njemačku marku po kursu 1 KM = 1 DEM. Povlačenjem njemačke marke iz opticaja, KM je preuzela kurs njemačke marke prema euru – jedna konvertibilna marka za 0,51129 eura, odnosno jedan euro za 1,95583 konvertibilnih maraka.
artinfo.ba