Što nas očekuje u novim 20tim
Često je 2020. godina zvučala kao iz znanstveno-fantastičnih djela i činila se tako daleko. Nekadašnja predviđanja letećih automobila, teleportacije i slično ipak će zamijeniti neki drugi događaji. Od Olimpijskih igara i predsjedničkih izbora do Beethovenove obljetnice i referenduma o kanabisu – širok asortiman svjetskih događaja, tehnološkog razvoja, ali i mogućih katastrofa.
Evo predviđanja glavnih priča o 2020. godini.
Predsjednički izbori
Trenutno najveću pozornost drže predsjednički izbori u Hrvatskoj. Hoće li hrvatski birači pokloniti povjerenje Zoranu Milanoviću ili žele još pet godina Kolindu Grabar-Kitarović bit će poznato već u prvom tjednu ove godine.
No krajem iste i Sjedinjene Američke Države ponovno biraju čelnu osobu. Uz širok izbor demotratkih kandidata (14 od ukupno 17), kandidirao se i aktualni predsjenik Donald Trump. On će, ukoliko pobijedi u studenom, ući u povijest kao prvi predsjednik koji je unatoč opozivu produljio svoj boravak u Bijeloj kući za još četiri godine.
Olimpijske igre
Tokio će ove godine biti domaćin najvećeg svjetskog sportskog događaja – 32. Olimpijskih igrara modernog doba, koje će se održati od 24. srpnja do 9. kolovoza. OI 2020 se ističu izjednačenim brojem disciplina za sportaše i sportašice u četiri sporta: kanu, veslanje, steljaštvo i dizaje utega. Olimpijski plan 2020. predviđa da polovicu svih natjecatelja na Igrama čine sportašice te da se u 50 posto disciplina natječu i žene.
Olimpijske igre prati Paraolimpijada čije je svečano otvaranje planirano 25. kolovoza, a trajat će do 06. rujna. U 22 sporta, u kojim će se za zlatno boriti sportaši i sportašice iz 160 zemalja, uključena su dva noviteta: badminton i para taekwondo.
Brexit
Pomjeranje datuma izlaska iz EU u ožujku i listopadu 2019. ostavilo je britansku javnost pomalo sketičnu u pogledu "čvrstog" datuma odlaska. No, tri i pol godine nakon održanog refenduma i odlukom većine stanovništva za izlazak, Velika Britanija bi trebala 31. siječnja 2020. istupiti iz Europske Unije. Uslijed isprepletenih odnosa Velike Britanije i ostalih članica EU, prekid partnersta ne predstavlja i kraj procesa. Uslijedit će dugi niz detaljnih pregovora o rekonstrukciji odnosa Velike Britanije i Europske Unije.
Svijet tehnologije
Iako je peta generacija mobilnog internetskog povezivanja već dostupna, 2020. će vjerovatno biti godina kada će "5G stvarno početi letjeti", prema Forbesu. Pristupačniji podatkovni planovi i uvelike poboljšana pokrivenost značit će super velike brzine i stabilnije veze za sve.
Također se predviđa da će autonomni automobili nastaviti „stvarati značajnu uzbuđenje“, a bit će i šireg usvajanja umjetne inteligencije (AI) od strane poduzeća kako bi poboljšali korisničko iskustvo i pojednostavili svoje poslovanje.
Globalna ekonomija
John Stepek, izvršni urednik MoneyWeeka, kaže da postoje dva ekonomska pokazatelja koja će pozorno pratiti u 2020. godini: plaće i nafta.
Gledano iz 2019., za ovu godinu su prognozirana uglavnom stabilne cijene nafte, no nakon dešavanja proteklih dana u Iranu te sada ponovno zategnutih odnosa sa SAD-om, teško je bilo što prognozirati, obzirom da stabilnosti ni u kojem smislu više nema.
Geopolitička nestabilnost
Prosvjedi su 2019. godine odjeknuli širom svijeta, od Hong Konga i Čilea do Libanona i Iraka. A stručnjaci predviđaju daljnje nemire i u ovoj godini.
Nakon obaranja američkog droga, te ubojstvom iranskog generala Kasima Sulejmanija. stručnjaci upozoravaju da su Iran i SAD dosegnuli „napeti vrhunac“, koji bi mogao eskalirati u otvoreni rat.
Matthew Bradley, regionalni direktor za sigurnost kompanije za upravljanje rizikom International SOS, vjeruje da će geopolitički pomaci biti opasnost broj jedan sljedeće godine. Njegova je tvrtka objavila svoju 11. godišnju kartu rizičnog putovanja koja predviđa najopasnije zemlje po pitanju sigurnosti za 2020. Iznenađujuće je da uključuje Siriju, Jemen, Libiju i Afganistan, kao i istočnu Ukrajinu, Somaliju i Južni Sudan.
Ostale obljetnice i značajni datumi
Pet godina nakon Pariškog klimatskog sporazuma, 2020. se smatra ključnom godinom za djelovanje u okolišu. Zemlje koje su se prijavile na sporazum o smanjenju ugljika u 2015. sastat će se u Glasgowu u studenom kako bi procijenile koliko su daleko došle i što trebaju učiniti sljedeće.
U međuvremenu, prvomajski praznik u Velikoj Britaniji premješten je u petak, 8. svibnja 2020., na obilježavanje 75 godina od kako su oružje prestale s tišinom na kraju Drugog svjetskog rata. Očekuje se trodnevna međunarodna proslava Dana pobjede nad fašizmom (VE Day), uz povorke i koncerte.
Ove godine je također 250. obljetnica rođenja skladatelja Beethovena i 500. obljetnica smrti renesansnog majstora Rafaela, a niz međunarodnih emisija očekuje se u njihovu čast.
U događaje koji će nedvojbeno zauzeti naslovnice spada svakako referendum Novog Zelanda o tome treba li legalizirati kanabis za osobnu uporabu, ali i to da će NASA u srpnju lansirati rover, jednostavno nazvan Mars 2020 rover, kako bi se nastavilo istraživanje o eventualnom postojanju života na Crvenom planetu.
Tereza Š/artinfo.ba