× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

uskrs vitez

 

Žene u Udruženju građana "Svjetlo" iz Viteza u proteklih 20-ak dana vrijedno su radile kako bi ručno išarale i ukrasile 1.500 uskrsnih jaja koja će prodavati, a novac donirati u humanitarne svrhe.
Dragica, Ružica, Željka, Kristina i još desetine žena iz Udruženja "Svjetlo" već šest godina prije Uskrsa stotine sati posvete ukrašavanju uskrsnih jaja koja donesu radost u mnoge porodice.

Tradicija ukrašavanja uskrsnih jaja u ovom udruženju je nastala kao želja da pomognu ugroženim porodicama.

U razgovoru za Klix.ba predsjednica Udruženja "Svjetlo" Dragica Jurčević je kazala kako je prije šest godina na ulici srela svoju sugrađanku koja je plakala jer joj je dijagnosticiran rak dojke i morala je ići na liječenje u Sarajevo.

Bez zdravstvenog osiguranja i novca nije mogla ništa, a Dragica je sa grupom ljudi registrovala udruženje koje je pokrenulo akciju i pomoglo sugrađanki. Međutim, nisu stali samo na tome.

"Na početku smo na računu imali samo 10 KM, a u Domu zdravlja Vitez su nam rekli da je mamograf star 18 godina. Napravili smo plan akcije i za šest mjeseci uz pomoć Ambasade Norveške kupili smo novi mamograf na kojem je za pet godina urađeno 3.500 pregleda, a godišnje se otkrije više od 23 slučaja raka dojke. Na ovakve stvari vlast je gluha, svjesna sam da smo siromašna zemlja, ali boli činjenica da te osobe nemaju lijekove i da za svaku sitnicu moraju ići do Sarajeva", izjavila je Jurčević.

Održavali su i edukativne tribine gdje su uz pomoć doktora Haruna Drljevića informisali žene o raku dojke, a potom su odlučile realizovati uskrsne akcije bojenja jaja. Novac koji prikupe od prodaje doniraju materijalno i zdravstveno ugroženim porodicama.

"I ove godine smo ofarbale i doslovno išarale više od 1.500 jaja, a najbitnije je da imamo podršku naših privrednika koji to kupe za svoje uposlenike. Rad nastavljamo, ali udruge kao što je naša nisu prepoznate od općine i kantona iako radimo vrijedno za naše društvo", kazala je Jurčević.

Iza više od 1.500 ofarbanih jaja je više od 20 dana rada po 5-6 sati dnevno. Mnoge članice udruženja nakon svog posla dođu u udruženje oko 18 sati i tu ostanu do ponoći gdje vrijedno rade kako bi pomogle drugima. Jedna od njih je i Željka Brkić.

"Radimo već 20-ak dana po šest-sedam sati dnevno. Sav ovaj rad, trud i umor se na kraju isplate zato što na ovaj način pomažemo nekome. Kada imamo ovakve aktivnosti, s posla dođem kući, napravim ručak i dođem ovdje gdje svi zajedno radimo kako bismo završili naš zadatak", izjavila je Brkić te dodala kako nečiji osmijeh izbriše sav njihov umor.

U udruženju je bilo i desetak mladih koji su aktivno djelovali, ali nakon upisa na fakultete njihovo djelovanje je smanjeno. Međutim, pomoć ženama u udruženju u smislu kreativnosti šaranja jaja pruža Kristina Livančić koja je završila Likovnu akademiju.

"Volim pomagati i želim iskoristiti svoj talent za pozitivne stvari i to je jedini razlog zbog čega volontiram u ovom udruženju. Sve ovo što radimo nema cijenu, a naš najveći uspjeh su sreća, zadovoljstvo i osmijeh osobe kojoj pomognemo. Dok sam bila na fakultetu, prikupljala sam slike za ovo udruženje, a slike bismo kasnije prodavali i novac donirali kome je potreban", kazala je Livančić.

Cijenu uskrsnog jajeta određuje kupac, a u Udruženju "Svjetlo" iz Viteza se nadaju da će njihovu aktivnost, želju i volju da pomažu drugima prepoznati nadležne institucije koje bi im mogle bar osigurati prostorije za aktivnosti s obzirom na to da su ovu i desetine drugih održali u prostorijama Udruženja invalida u Vitezu.

artinfo.ba | preuzeto s portala klix.ba

 

 

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
Sarajevski kiseljak - novi 28.6.

uskrs vitez

 

Žene u Udruženju građana "Svjetlo" iz Viteza u proteklih 20-ak dana vrijedno su radile kako bi ručno išarale i ukrasile 1.500 uskrsnih jaja koja će prodavati, a novac donirati u humanitarne svrhe.
Dragica, Ružica, Željka, Kristina i još desetine žena iz Udruženja "Svjetlo" već šest godina prije Uskrsa stotine sati posvete ukrašavanju uskrsnih jaja koja donesu radost u mnoge porodice.

Tradicija ukrašavanja uskrsnih jaja u ovom udruženju je nastala kao želja da pomognu ugroženim porodicama.

U razgovoru za Klix.ba predsjednica Udruženja "Svjetlo" Dragica Jurčević je kazala kako je prije šest godina na ulici srela svoju sugrađanku koja je plakala jer joj je dijagnosticiran rak dojke i morala je ići na liječenje u Sarajevo.

Bez zdravstvenog osiguranja i novca nije mogla ništa, a Dragica je sa grupom ljudi registrovala udruženje koje je pokrenulo akciju i pomoglo sugrađanki. Međutim, nisu stali samo na tome.

"Na početku smo na računu imali samo 10 KM, a u Domu zdravlja Vitez su nam rekli da je mamograf star 18 godina. Napravili smo plan akcije i za šest mjeseci uz pomoć Ambasade Norveške kupili smo novi mamograf na kojem je za pet godina urađeno 3.500 pregleda, a godišnje se otkrije više od 23 slučaja raka dojke. Na ovakve stvari vlast je gluha, svjesna sam da smo siromašna zemlja, ali boli činjenica da te osobe nemaju lijekove i da za svaku sitnicu moraju ići do Sarajeva", izjavila je Jurčević.

Održavali su i edukativne tribine gdje su uz pomoć doktora Haruna Drljevića informisali žene o raku dojke, a potom su odlučile realizovati uskrsne akcije bojenja jaja. Novac koji prikupe od prodaje doniraju materijalno i zdravstveno ugroženim porodicama.

"I ove godine smo ofarbale i doslovno išarale više od 1.500 jaja, a najbitnije je da imamo podršku naših privrednika koji to kupe za svoje uposlenike. Rad nastavljamo, ali udruge kao što je naša nisu prepoznate od općine i kantona iako radimo vrijedno za naše društvo", kazala je Jurčević.

Iza više od 1.500 ofarbanih jaja je više od 20 dana rada po 5-6 sati dnevno. Mnoge članice udruženja nakon svog posla dođu u udruženje oko 18 sati i tu ostanu do ponoći gdje vrijedno rade kako bi pomogle drugima. Jedna od njih je i Željka Brkić.

"Radimo već 20-ak dana po šest-sedam sati dnevno. Sav ovaj rad, trud i umor se na kraju isplate zato što na ovaj način pomažemo nekome. Kada imamo ovakve aktivnosti, s posla dođem kući, napravim ručak i dođem ovdje gdje svi zajedno radimo kako bismo završili naš zadatak", izjavila je Brkić te dodala kako nečiji osmijeh izbriše sav njihov umor.

U udruženju je bilo i desetak mladih koji su aktivno djelovali, ali nakon upisa na fakultete njihovo djelovanje je smanjeno. Međutim, pomoć ženama u udruženju u smislu kreativnosti šaranja jaja pruža Kristina Livančić koja je završila Likovnu akademiju.

"Volim pomagati i želim iskoristiti svoj talent za pozitivne stvari i to je jedini razlog zbog čega volontiram u ovom udruženju. Sve ovo što radimo nema cijenu, a naš najveći uspjeh su sreća, zadovoljstvo i osmijeh osobe kojoj pomognemo. Dok sam bila na fakultetu, prikupljala sam slike za ovo udruženje, a slike bismo kasnije prodavali i novac donirali kome je potreban", kazala je Livančić.

Cijenu uskrsnog jajeta određuje kupac, a u Udruženju "Svjetlo" iz Viteza se nadaju da će njihovu aktivnost, želju i volju da pomažu drugima prepoznati nadležne institucije koje bi im mogle bar osigurati prostorije za aktivnosti s obzirom na to da su ovu i desetine drugih održali u prostorijama Udruženja invalida u Vitezu.

artinfo.ba | preuzeto s portala klix.ba

 

 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.