Zasad je najkritičnije u Lepenici gdje su poplave uzrokovali radovi na koridoru Vc
Nabujala rijeka Lepenica izlila se u samom središtu Kiseljaka, na teren pomoćnog stadiona Nogometnog kluba Kiseljak. Nastavi li kiša padati u svakom trenutku mogla bi se izliti i na drugim područjima, a centimetri potpornog zida dijele nabujalu rijeku od kruga poduzeća "Sarajevski kiseljak". Kako bi spriječili izlijevanje ekipe Općinske civilne zaštite i vatrogasci su na terenu, čiste korita rijeka i pokušavaju spriječiti poplave širih razmjera. Da će to uistinu biti teško, pogotovu ako kiša nastavi padati, potvrđuje podatak da Kiseljak leži na tri rijeke, Lepenici, Fojnici i Kreševki. Uz još brojne rječice poput Mlave, poplave su istinska prijetnja ovoj srednjobosanskoj općini.
Trenutačno, najteže je stanje na području Lepenice, doznajemo od Nijaza Bunje, voditelja Civilne zaštite Kiseljak.
"Najkritičnije je stanje na lokalitetu od Han Ploče do Lepenice gdje je na nekoliko mjesta ugrožen put. Prometuje se otežano, a voda je ugrozila tri obiteljske kuće, došla je do podruma", kaže Bunjo.
No, iako su svi pomislili da je uzrok poplavama izlijevanje rijeke Lepenice, iz Civilne zaštite to demantiraju. Za poplave u lepeničkom kraju najviše su krivi izvođači radova na dionici Koridova Vc koji u duljini od 9,5 kilometara prolaze kroz Lepenicu.
"Lepenica se izlila na samo par mjesta. Za poplave su krivi izvođači radova koji nisu vodili računa o prohodnosti odvoda. I ranije je u Lepenici bilo poplava, ali nikad ovakvih razmjera", pojašnjava Bunjo.
Mjerodavne općinske službe na teren su pozvale i predstavnike izvođača radova, turske tvrtke "Cengiz Insaat" te Federalne inspektore. Od investitora se očekuje da angažiraju strojeve kako bi sanirali poplave, a od inspektora da utvrde stanje i krivca za pričinjenu štetu. Stanje na području općine Kiseljak prati se 24 sata dnevno, a ovisno o razvoju događaja poduzimat će se potrebne mjere, potvrdili su nam u Civilnoj zaštiti. Sve su oči uprte u nebo jer nastavili li kišiti kao posljednja dva dana, sav ljudski trud bit će skoro pa nemoćan pred vodenom stihijom...
Osim u Kiseljaku, poplave prijete i diljem BiH.
"U području za koje je nadležna Agencija za vodno područje rijeke Save, trenutno su vodostaji rijeka uslijed kišnih padalina najugroženiji u Sarajevskom polju, gdje je izuzetno narastao vodostaj Miljacke, kao i rijeke Dobrinje a na nekim mjestima došlo je i do izlijevanja. Zasad to nije slučaj i s obližnjom rijekom Bosnom", rekao je Feni savjetnik direktora za tehnička pitanja u Agenciji Enes Alagić.
I na području Gračanice te Doboj Istoka narasli su vodotokovi, prvenstveno Spreče, dok je u ostalim područjima za koje je nadležna Agencija za vodno područje Save stanje relativno mirno jer nije bilo padalina kao u Sarajevskom polju.
"U blagom su porastu vodostaj Vrbasa i Drine, Sava je u opadanju, dok Una i Sana miruju", rekao je Alagić.
Po prognozi Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, za sljedeća tri dana (14.-17. svibanj) očekuju se padaline i to u količini od 60-150 litara po metru kvadratnom i znatan porast vodostaja rijeka.
Iz općinskog stožera Civilne zaštite Foča upozorili su stanovnike u priobaljima rijeka da postoji mogućnost poplava. Zapovjednik fočanskog općinskog stožera Čedo Zelović kazao je da se prati vodostaj rijeke Drine, od koje za sada ne prijeti opasnost od poplava. Najavio je da će ekipe obići priobalja Ćehotine i Bistrice u naseljima Lazarevo i Miljevina, gdje je i najveća mogućnost izlijevanja.
Prema službenoj informaciji Kantonalnog centra civilne zaštite ZDK, vodostaj rijeke Bosne, mjeren jutros u 08.30 sati, u Zenici iznosi 260 cm, što je u porastu za 70 cm u odnosu na zadnje mjerenje. Zbog kiše koja neprestano pada, ostale rijeke i svi vodotoci su u porastu. Za sada nema izlijevanja rijeka iz svojih korita izuzev rijeke Tešanjke u Medakovu, na području općine Tešanj, gdje se voda izlila na poljoprivredno zemljište.
Vodostaji rijeka Bosna, Ribnica, Trstionica i Zgošća na području općine Kakanj su u porastu u odnosu na jučerašnji dan. Na području općine Maglaj otežano je odvijanje prometa ispod podvožnjaka u Liješnici.
Zbog neodržavanja i začepljenosti ispusta i propusta za vodu ponegdje dolazi do nakupljanja vode na putovima, pa se preporučuje oprezna vožnja.
Upozorava se stanovništvo koje živi ili se kreće u blizini svih vodenih tokova, naročito pored rijeka i većih potoka, da obrati pažnju na sigurnost prilikom kretanja uz vodene tokove, priopćeno je iz Kantonalnog centra Civilne zaštite ZDK.
(artinfo.ba/ap)