U pripremi je i monografija župe, pomoći mogu svi koji imaju stare fotografije i dokumente
Župa svetog Ilije Proroka Kiseljak iduće će godine proslaviti veliki jubilej, 150 godina od osnutka župe. Nastala je odvajanjem od župe Banbrdo 1876 . godine, najprije kao mjesna kapelanija. Uskoro je proglašena župom, a od godine odvajanja od župe Banbrdo vode se matične knjige župe Kiseljak. Proslavu za župu Kiseljak vrijednog jubileja najavio je i kiseljački župnik fra Antun Perković.
„Datum proslave patrona župe još nismo precizirali, ali će vjernici svakako o svim detaljima biti obavješteni na vrijeme. S pripremama smo već započeli, uređujemo crkvu, pripremamo program. 150 godina župe je veliki i značajan jubilej i mi ćemo ga obilježiti kako i dolikuje našoj župnoj zajednici“, kaže kiseljački župnik.
Istodobno s priprema za proslavu stoljeća i pol od osnutka župa, u župi koja je posvećene starozavjetnom svecu Iliju Proroku, zaštitniku i BiH, radi se i na pripremi monografije župe. Tim angažiran na pripremi publikacije koja će biti pisani i trajan podsjetnik na povijesti župe Kiseljak, je formiran i već se radi na pripremi. No, da bi monografija župe bila što sadržajnija, svaka je pomoć dragocjena. Pa i svakog vjernika koji u kredencima, na tavanima ili drugom skrivenom mjestu ima dokument ili fotografiju koja će biti vrijedan podsjetnik na povijest župe. Upravo je sad prave vrijeme da se pretraže vlastiti arhivi i dokumenti i fotografije odnesu do župnog ureda.
„Koristim priliku pozvati župljane koji posjeduju fotografije stare crkve, stare krsni ili vjenčani list da ih u radnom vremenu donesu u župni ured. Nakon što ih skeniramo bit će vraćeni vlasnicima, a postat će dio monografije. Imati krsni list star 100 godina zaista je vrijedno i bilo bi šteta da takav dokument ne bude dio monografije. Publikaciju ćemo tiskati u dvije tisuće primjeraka kako bi svaka katolička obitelj imala priliku imati je u svome domu“, kazao nam je fra Antun Perković, kiseljački župnik.
Sadašnja crkva posvećena zaštitniku župe sv. Iliji jedan je prepoznatljivih simbola Kiseljaka. Moderno zdanje i zbog lokacije na kojoj se nalazi vidljivo je svima koji prolaze mjestom. Sagrađena je prema projektu Antuna Karavanića, na istom mjestu na kojemu se nalazila nekadašnja stara crkva koja je porušena1984. godine. Godinu nakon osnutka, 1877. godine župa Kiseljak imala je 768 vjernika. Krajem prošle godine vjernika u župi popisano 4.511. Kako je župa živjela u proteklih stoljeće i pol, koji su događaji obilježili njezin život, od gradnje nove crkve do one žive. Sve su to podatci koji će se naći u monografiji koja se priprema, a koja će biti objavljena uz jubilej koji će biti proslavljen iduće godine.
artinfo.ba