U Sarajevu je održan trodnevni III. modul 7. ciklusa projekta "Škola mira" čiji je kreator Alen Kristić, programski direktor Centra za mirovno obrazovanje – CMO, posvećen prevenciji ovisnosti & osnaživanju mentalnog zdravlja.
U realizaciji samog modula sudjelovala su 24 učenika iz 6 partnerskih škola iz Srednjobosanske županije, i to OŠ Busovača – Busovača, OŠ Guča Gora – Travnik, OŠ Kaćuni – Brestovsko, OŠ Kiseljak 2 – Zabrđe, OŠ Edhem Mulabdić – Novi Travnik, OŠ Vitez – Vitez. U njihovoj pratnji bile je pet nastavnica i jedan nastavnik, koji u svojim školama vode Mirovne sekcije, a riječ je o Slavici Šerbetić, Adisi Barić, Amri Saldum, Mariji Franjić, Almedini Imamović i Samedu Tarakčiji. Neposredno po okončanju modula u 6 spomenutih i 9 preostalih partnerskih škola – OŠ Kiseljak 1 – Bilalovac, OŠ Muhsin Rizvić – Fojnica, OŠ Ivan Goran Kovačić – Gojevići / Fojnica, OŠ Brestovsko – Kiseljak, OŠ Dubravica – Vitez, OŠ Dubravica – Preočica / Vitez, OŠ Bila – Vitez, OŠ 13. rujan – Jajce i OŠ Berta Kučera – Jajce – proglašen je Mjesec prevencije ovisnosti i osnaživanja mentalnog zdravlja tijekom kojeg će učenici okupljeni u Mirovnim sekcijama u pratnji nastavnika i asistenciju tima CMO-a realizirati više od 60 aktivnosti edukativnog, umjetničkog, aktivističkog i humanitarnog karaktera.
Reći ne ovisnostima
Nakon večeri upoznavanja, subotnji program je započeo predavanjem "Ovisnosti u digitalnom okruženju" Zdravka Kujundžije, izvršnog direktora CMO-a, koje je okončano nagradnim Kahoot! kvizom koji je učenicima omogućio da u takmičarskom ozračju ponove usvojena znanja i novostečene uvide. Kroz kreativnu radionicu "Prevencija ovisnosti o kockanju" s tom rastućom prijetnjom učenike je upoznala Selvira Sadiković-Mašnić, voditeljica 7. ciklusa projekta "Škole mira". Na koncu radionice učenici su osmislili, odglumili i snimili scene u kojima su praktično demonstrirali strategije opiranja pritisku vršnjaka da se neopazice otisnu na put ovisnosti. Predavanje "Prevencija ovisnosti o drogama i nikotinu" Marijane Bagare, članice CMO tima, omogućilo je učenicima da se pobliže upoznaju s tradicionalnim, ali i novim oblicima te pogubne prijetnje uz prigodne vježbe debatskog karaktera.
Zabavom do znanja
U poslijepodnevnim satima učenici su posjetili Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine. Kroz muzejske postavke kao vodič proveo ih je Rasim Ibrović, član tima CMO-a, a najveću pažnju i oduševljenje učenika izazvala je pretpovijesna muzejska zbirka. Kroz svijet zabavnih igara učenike je u večernjim satima, začinjenim smijehom, proveo Miroslav Bagara, projektni asistent.
Očuvati mentalno zdravlje
Nedjeljni program otvorila je radionica "Osnaživanje mentalnog zdravlja u adolescentskom dobu" psihologinje i psihoterapeutice Aide Crnovršanin-Ganović. Vješto osmišljene vježbe uz teorijske opservacije pomogle su učenicima da se, uz ostalo, prisjete poznatih i usvoje nove strategije konstruktivnog odnošenja s osnovnim emocijama što je jedna od okosnica mentalnog zdravlja u svakom, a naročito adolescentskom dobu. S religijskim vjerovanjima i praksama, koje oduvijek služe i očuvanju čovjekovog mentalno zdravlja, pod uvjetom da potiču na čovječnost, učenike je upoznao Rasim Ibrović, član CMO tima, naglasivši naročito, pored molitve, zahvalnosti, posta, hodočašća, skromnosti, zahvalnosti, milostinje, duhovne glazbe, subotnjeg, tj. nedjeljnog počinka i nesebičnih čina dobrote, opraštanje.
S doprinosom sporta očuvanju mentalnog zdravlja na samom koncu programa učenike su kroz panel razgovor upoznali predstavnici najtrofejnijeg bh. biciklističkog kluba "Power Puls" konkretno njegov osnivač Alija Ljubuškić u pratnji članova kluba Emela i Emraha Ljubuškića, te Jakuba Gokovića i Ellija Kristića. Za medijsko praćenje i promociju ovog modula, kao i svih drugih programa CMO-a, i ovaj je put bila zadužena Dragica Krstanović, članica CMO-tima, a ugodnom i poticajnom ozračju pridonijelo je srdačno gostoprimstvo Centra za osobno i profesionalno usavršavanje – CLPU, priopćeno je.
artinfo.ba