39 pripadnika Brigade živote je ugradilo u opstojnost hrvatskog naroda u BiH
U vojarni „Mato Lučić Maturica“ u Kiseljaku u kojoj je sjedište 2. pješačke bojne 5. pješačke brigade Oružanih snaga BiH obilježena je 31. obljetnica utemeljenja 3. gardijske motorizirane brigade HVO-a „Jastrebovi“. Postrojba je to koja je bila jamac opstojnosti hrvatskog naroda u središnjoj Bosni, ali i BiH jer njezini pripadnici sudjelovali su u svim oslobodilačkim operacijama koje su dovele do prestanka rata u ovoj zemlji. Program obilježavanja započeo je polaganjem vijenaca pred spomen bistom Mati Lučiću Maturici, heroju obrane Lepeničke doline u krugu kiseljačke vojarne koja nosi njegovi ime, nastavio se misom zadušnicom za sve poginule pripadnike Brigade u kapelici sv. Martina te završio svečanom akademijom na kojoj se govorilo o ratnom putu Brigade s naglaskom na doprinos „Jastrebova“ obrani i opstanku hrvatskog naroda u BiH ali i viziji razvoja postrojbi oružanih snaga koje baštine tradiciju HVO-a. Obljetnica utemeljena 3. gardijske brigade HVO-a okupila je bivše pripadnike i neke od zapovjednika ove postrojbe, generale Iliju Nakića i Marija Bradaru, obitelji poginulih branitelja, predstavnike Udruga proizašlih iz Domovinskog rata, pripadnike Oružanih snaga BiH koje baštine i tradiciju „Jastrebova“, hrvatske političke predstavnike na čelu s Lidijom Bradara, predsjednicom Federacije BiH i izaslanicom predsjednika HNS-a Dragana Čovića i Slavenom Galićem, zamjenikom ministra obrane BiH.
„3. gardijska motorizirana brigada HVO-a bila je okosnica Zbornog područja Vitez, a s još tri gardijske brigade HVO-a u BiH garant opstojnosti hrvatskog naroda na ovim prostorima kao i u BiH. Poginuli Jastrebovi, njih 39 obvezuju nas da ne zaboravimo njihovu nesebičnu žrtvu te da istinu o Brigadi prenosimo na buduće naraštaje ali i da tradiciju postrojbi HVO-a ugrađujemo u postrojbe Oružanih snaga BiH. Nas ukupno 69 koji su prošli ratni put kao pripadnici HVO-a danas je u postrojbama Oružanih snaga BiH i na nama je da mladima koji su se odlučili obući odore pripadnika OS BiH prenosimo tradiciju postrojbi HVO-a. Naša je obveza gledati i u budućnost, ali i biti na raspolaganju lokalnim zajednicama u kojima djelujemo, pomagati im u slučajnu prirodnih katastrofa kakve smo prošle godine imali i na području Kiseljaka, Kreševa i Fojnice gdje je sjedište jedine hrvatske postrojbe Oružanih snaga BiH u središnjoj Bosni“, kazao je poželjevši dobrodošlicu okupljenima pukovnik Boro Miličević, zapovjednik 2. pješačke bojne 5. pješačke brigade OS BiH.
O okolnostima pod kojima je utemeljena kao i njezinoj ulozi u obrani hrvatskog naroda i BiH govorio je general bojnik Tomo Kolenda, zamjenik načelnika Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH. „I ovom obljetnicom otimamo zaboravu naše poginule branitelje ali i sjećanje na teške i krvave dane Domovinskog rata. Mnogi su nas otpisali, ali mi smo stali na branik svojeg naroda i domovine i opstali i na ovim prostorima. Ta zima s 1993. na 1994. godinu kada je utemeljena 3. gardijska brigada bila je duga i teška. Pred nama je bila zadaća obraniti Lepeničku i Lašvansku dolinu. Nakon toga čeka akcija oslobađanja Kupresa i kupreške visoravni ali i sve druge oslobodilačke operacije. Pripadnici 3. gardijske brigade sudjeluju u svakoj od njih, počevši od Cincara, do Oluje, Maestrala i Južnog poteza“, kazao je general bojnik Tomo Kolenda, zamjenik načelnika Zajedničkog stožera OS BiH naglasivši i važnost očuvanja povijesne uloge 3. gardijske brigade u obrani hrvatskog naroda i BiH u pisanoj riječi i dokumentarnom filmu na kojem trenutačno rade članove Udruge veterana 3. gardijske brigade HVO-a „Jastrebovi“.
U glazbenom dijelu programa nastupili su članovi Prvog benda Vojnog orkestra OS BiH te Domagoj Sušac i Matea Popović koji su odličnim izvedbama duhovnih i domoljubnih skladbi zahvalili braniteljima i njihovim obiteljima na nesebičnoj žrtvi obrane hrvatskog naroda i BiH koju su podnijeli u Domovinskom ratu.
artinfo.ba