Kantonalni stožer civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona održao je sjednicu u Varešu, gdje je početkom listopada bilo proglašeno stanje prirodne nesreće zbog obilnih kišnih padavina i vodenih bujica koje su pričinile značajne materijalne štete.
Uvodnom dijelu sjednice prisustvovali su načelnik Općine Vareš Zdravko Marošević i pomoćnik za civilnu zaštitu Ibrahim Spahić, koji su izrazili zahvalnost Kantonalnoj upravi civilne zaštite (KUCZ) za pruženu pomoć i podršku prilikom osposobljavanja putnih komunikacija i deblokade grada, budući da su svi putevi prema gradu bili blokirani.
- Prirodna nesreća je pokazala da moramo unapređivati i opremati strukture civilne zaštite, posebno vatrogasne službe, kako bismo mogli brzo i pravovremeno reagovati i spašavati ljudske živote i dobra - rekao je načelnik Marošević.
Nakon prirodne nesreće 4. listopada, Općina Vareš je zaprimila 14 prijava šteta fizičkih lica, a gotovo sve mjesne zajednice u ovoj općini imale su štete ne putnoj infrastrukturi. Prema riječima načelnika Maroševića, ukupna šteta iznosi 1.121.000 KM, od čega je 969.000 KM šteta na putevima, a ostatak na objektima.
KŠCZ je na sjednici kojom je u svojstvu zapovjednika predsjedavao Adnan Šabani, ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline, razmatrao je Informaciju o stanju priprema za zaštitu i spašavanje ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća sa mjerama za organiziranje, razvoj i jačanje civilne zaštite u Kantonu za 2024. godinu.
Načelnik KŠCZ-a i direktor Kantonalne uprave civilne zaštite (KUCZ) Džavid Aličić rekao je da su strukture civilne zaštite u 2024. godini na svim nivoima napravile značajan iskorak u opremanju, a Služba za spašavanje iz ruševina dobila je USAR tim, koji je popunjen iz članstva GSS Zenica te je izvršena nabavka kvalitetne opreme čija je isporuka očekuje do kraja ove godine.
- Osim mehanizacije sada ćemo imati i USAR tim koji će biti spreman da reagira u kriznim situacijama. Prirodne nesreće su sve češće, posebno potresi kakav smo prije godinu dana imali u Ljubetovu kod Zenice, tako da moramo imati spremne i obučene spasitelje za ovakve situacije - rekao je Aličić.
Najavio je da će se u 2025. godini intenzivirati i aktivnosti na izgradnji radio-relejne mreže civilne zaštite, za što je već pripremljen projekt, a koji će uvezati postojeće radio mreže u općinama u jedinstven radio-komunikacijski sustav.
KŠCZ je donio zaključak da se od gradova i općina u ovom kantonu traži informacija o stanju skloništa, kao i utrošku sredstava koja se prikupljaju po osnovu naknade za izgradnju skloništa, priopćeno je iz Press službe Zeničko-dobojskog kantona.
artinfo.ba