Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom za lipanj 2023. u FBiH iznosila je 1262 KM i nominalno je niža za 1,2%, a realno za 0,7% u odnosu na svibanj. U odnosu na isti mjesec prethodne godine, prosječna isplaćena neto plaća za lipanj 2023. nominalno je viša za 13,2%, a realno za 9,4%, pokazuju podaci Federalnog zavoda za statistiku.
U lipnju 2023. ukupan broj zaposlenih u FBiH bio je 543.369. U odnosu na prethodni mjesec, broj zaposlenih povećao se za 0,3%. U isto vrijeme potrošačke cijene u BiH porasle su za 4,9% na godišnjoj razini u lipnju, usporavajući s porasta od 6,5% na godišnjoj razini u svibnju, izvijestio je državni ured za statistiku.
Usporedba
Statistika zasigurno izgleda optimistično, nažalost, realnost u BiH je potpuno drugačija. Podsjetimo, prosječna isplaćena mjesečna neto plaća po zaposlenom ostvarena u FBiH za lipanj 2022. iznosila je 1115 KM. Dakle, ove godine prosječna plaća veća je za 147 KM. Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za lipanj 2023. iznosila je 2768,40 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 45%. Pokrivenost potrošačke košarice minimalnom plaćom je 21,53%. Samo u lipnju za prehranu četveročlana obitelj trebala je izdvojiti 1204,60 KM, dakle cijela jedna prosječna plaća.
S druge strane, sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za lipanj 2022. iznosila je 2640,21 KM. Dakle, bila je za 128,19 KM jeftinija nego ove godine. Iz Federalnog zavoda za statistiku navode kako je plaća u odnosu na ovu godinu realno veća za 9,4%. Nažalost, uspoređujući potrošačke košarice, realnost i ne podupire statistiku. Za one koji se bave statistikom službeni podaci su sjajni. Međutim, stvarnost u BiH daleko je od ovakve slike. Struka je po ovom pitanju jasna i kaže da podaci nemaju veze s realnošću. Iako možda zvuči nevjerojatno, BiH je druga u svijetu po rastu plaća, i to odmah nakon Srbije. Međutim, oni koji svakodnevno rade za tu plaću i njome plaćaju životne troškove posvjedočit će da povećanje plaće nisu ni osjetili, a stručnjaci se nadovezuju da podaci koje objavljuju relevantne domaće, ali i svjetske institucije u velikoj mjeri zamagljuju realnost jer je inflacija u posljednjih godinu dana ipak dosegnula veće visine nego što povećanje mjesečne zarade može pokriti.
Iseljavanje zbog plaća
World of Statistics objavio je podatke o rastu plaća na globalnoj razini, a prva dva mjesta zauzele su ni manje ni više nego Srbija i BiH. Prema podacima koji se odnose na prosinac 2022., nominalan rast plaće u Srbiji bio je 15,2%, što je najviše na svijetu. U BiH plaće u prosincu 2022. bile su veće za 14,86%. Tako je BiH po ovom parametru iza sebe ostavila Portugal (14,2%), Bjelorusiju (13,2%), Rumunjsku (13%) i Poljsku (12,6%). Iza su ostale i RH i Slovenija, gdje su plaće bile veće za 11,8% odnosno 10,66. Iza BiH ostao je čak i SAD, u kojem su plaće povećane za 7,04%. - U uvjetima inflacijskog vala svi statistički podaci gube na relevantnosti, pa i ekonomski pokazatelji iskazani tim podacima u dobroj mjeri zamagljuju realnost. Inflacijski udari na ovim prostorima dosegnuli su ozbiljne visine, najveće od kriznih i ratnih 90-ih. To vrijedi i za Srbiju i za BiH.
Stope inflacije u BiH prošle su godine bile iznad 16%, u Srbiji nešto iznad 14%. Samo letimičan pogled na ove iznose i stope rasta plaća pokazat će da realnog rasta primanja nije bilo ni u jednoj zemlji - kazao je ranije za Nezavisne ekonomist Milenko Stanić. BiH iz godine u godinu ima sve veći problem s iseljavanjem, a male plaće su glavni razlog. Sve manje radnika, istina, natjeralo je poslodavce na povećanje plaća, a nedovoljno da bi se zaustavilo iseljavanje. Minimalna plaća od 596 KM zasigurno neće ohrabriti ljude da ostaju u BIH, pa ni ova povećana prosječna od 1262 KM jer je nedovoljna za preživljavanje.