Unatoč činjenici da je u proteklom razdoblju doneseno nekoliko odluka na razini Europske središnje banke, a vezanih uz povećanje kamatnih stopa kao načina borbe protiv inflacije, to nije mnogo utjecalo na proces podizanja kredita u BiH, a informacije pokazuju kontinuirani kreditni rast, kako u sektoru stanovništva tako i kada govorimo o privatnim poduzećima, piše Večernji list BiH. Ipak, stanovito smanjenje kreditnog rasta zabilježeno je kod vladinih institucija.
Kategorije
Iz dokumenta Centralne banke BiH koji se odnosi na komentar monetarnih kretanja u veljači 2023. godine vidljivo je kako su ukupni krediti domaćim sektorima na kraju veljače 2023. godine iznosili 22 milijarde maraka.
Kada se usporedi situacija u veljači u odnosu na siječanj ove godine, vidljivo je kako je došlo do povećanja od 136,2 milijuna KM (0,6%). Pritom je kod nekoliko kategorija potrošača vidljivo povećanje; kreditni rast registriran je kod sektora stanovništva za 32,6 milijuna KM (0,3%), nefinancijskih javnih poduzeća za 15 milijuna KM (2,5%) i privatnih poduzeća za 105,4 milijuna KM (1,2%).
Istodobno, smanjenje kreditnog rasta registrirano je kod vladinih institucija za 10 milijuna KM (0,9%) i kod ostalih domaćih sektora za 6,7 milijuna KM (3,9%). Analizom stanja u proteklih godinu dana u veljači ove godine zabilježena je godišnja stopa rasta ukupnih kredita od 4,5%, odnosno nominalno 952,2 milijuna KM. Kreditni rast pritom je vidljiv u kontekstu stanovništva, ali i privatnog poslovnog sektora. Podaci Centralne banke BiH tako pokazuju kako je godišnji rast kredita registriran kod sektora stanovništva za 562,8 milijuna KM (5,4%), privatnih poduzeća za 342,9 milijuna KM (3,9%) i nefinancijskih javnih poduzeća za 97,5 milijuna KM (19%). Smanjenje kreditnog rasta na godišnjoj razini registrirano je kod vladinih institucija za 47,8 milijuna KM (4,2%) i kod ostalih domaćih sektora za 3,1 milijun KM (1,9%).
Devizne rezerve
U komentaru financijskih kretanja vidljiva je i situacija s deviznim rezervama Centralne banke BiH. One su, navodi se u analizi, na kraju veljače iznosile 15,37 milijardi KM, uz podatak kako je u odnosu na prethodni mjesec zabilježeno smanjenje deviznih rezervi od 582,3 milijuna KM (3,7%), dok su na godišnjoj razini devizne rezerve Centralne banke BiH manje za 975 milijuna KM (6%). Uvidom u stanje sa strukturom deviznih rezervi, navodi se kako je u odnosu na prethodni mjesec došlo do smanjenja investicija u vrijednosne papire za 108,9 milijuna KM (1,6%), kao i depozita kod nerezidentnih banaka za 452,9 milijuna KM (5,4%).
Inače, kada govorimo o stanju s depozitima, a koji oslikavaju stupanj štednje, vidljiv je ukupni rast, kako na mjesečnoj tako i godišnjoj razini. Ukupni depoziti domaćih sektora na kraju veljače 2023. godine iznosili su 29,19 milijardi KM. U odnosu na prethodni mjesec depoziti su povećani za 141,2 milijuna KM (0,5%). Godišnja stopa rasta ukupnih depozita u veljači 2023. godine iznosila je 5,8%, što je u apsolutnom iznosu 1,60 milijardi KM.