× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Grad heroj

os-kiseljak-ploca.jpg

U sklopu dvodnevne terenske nastave Povijest u Vukovaru, posjetit će i mjesta stradanja u Gradu heroju

Oko 100-njak učenika završnih razreda osnovnih škola koje rade prema hrvatskom nastavnom planu i programu s područja općine Kiseljak, Osnovne škole Kiseljak te osnovnih škola Lepenica, Gromiljak i Brestovsko u četvrtak 16. ožujka u pratnji nastavnika kreću put Vukovara. Ondje će u sklopu projekta „Posjet učenika završnih razreda iz BiH Vukovaru“ imati dvodnevnu terensku nastavu iz predmeta Povijest u Vukovaru prema planu i programu za školsku 2022./2023. godinu.

Domaćin učenicima i njihovim nastavnicima je Memorijalni centar Domovinskom rata Vukovar koji će za njih pripremiti predavanje na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Učenici će obići i izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata kao i sva druga memorijalna mjesta u Gradu heroju, od Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, Spomen doma i mjesta masovne grobnice na Ovčari, potom mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“ te druga mjesta koja su važan dio povijesti i sjećanja na stradanja Vukovaraca u Domovinskom ratu.

Za boravka u Vukovaru učenici će sudjelovati i u Školi mira i kvizu znanja, a imat će priliku i družiti se sa svojim vršnjacima iz drugih škola, koji se zateknu na terenskoj nastavi u Vukovaru u isto vrijeme. Troškove boravka djece u Vukovaru snose institucije Republike Hrvatske na čelu s ministarstvom branitelja, a troškove prijevoza ministarstvo obrazovanja Srednjobosanske županije. Učenici završnih razreda kiseljačkih osnovnih škola prvi su iz ove županije koji će imati terensku nastavu u Vukovaru, potvrdila nam je ravnateljica Osnovne škole Kiseljak Marijana Kobačić.

„Učenici naše četiri škole su prvi koji će sudjelovati u ovakvom vidu terenske nastave iz povijesti. To nam uistinu velika čast, a vjerujem da će učenici zaista naučiti puno jer terenska nastava donosi novi kvalitet u učenju“, kazala nam je Kobačić.

Odgovor na pitanje kako se došlo do projekta terenske nastave u Vukovaru u kojemu sudjeluju i učenici osnovnih škola koje rade prema hrvatskog planu i programu iz BiH potražili smo u ministarstvu obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa Srednjobosanske županije. Ministar Bojan Domić podsjetio nas je da ovakav vid terenske nastave iz povijesti Domovinskog rata u Hrvatskoj postoji već nekoliko godina, a prošle godine potpisan je ugovor s Ministarstvom branitelja RH po kojemu su u projekt uključeni i učenici iz BiH.

„Mislim da je to jedan dobar model suradnje ministarstva branitelja i obrazovanja te mjerodavnih institucija u RH kojeg bi i mi u BiH trebali slijediti. Pored Vukovara, naši učenici trebaju po sličnom modelu učiti i o stradanju hrvatskog naroda u BiH i mi za takav vid terenske nastave tražimo partnera u BiH. Mislim da bi se s otvorenjem Muzeja HVO-a stvari mogle pokrenuti s mrtve točke te da bismo imali uvjete i potrebne institucije za suradnju na sličnom projektu i u BiH“, pojasnio nam je Domić.

 

artinfo.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
Sarajevski kiseljak - novi 28.6.
Ecos
  • Grad heroj

os-kiseljak-ploca.jpg

U sklopu dvodnevne terenske nastave Povijest u Vukovaru, posjetit će i mjesta stradanja u Gradu heroju

Oko 100-njak učenika završnih razreda osnovnih škola koje rade prema hrvatskom nastavnom planu i programu s područja općine Kiseljak, Osnovne škole Kiseljak te osnovnih škola Lepenica, Gromiljak i Brestovsko u četvrtak 16. ožujka u pratnji nastavnika kreću put Vukovara. Ondje će u sklopu projekta „Posjet učenika završnih razreda iz BiH Vukovaru“ imati dvodnevnu terensku nastavu iz predmeta Povijest u Vukovaru prema planu i programu za školsku 2022./2023. godinu.

Domaćin učenicima i njihovim nastavnicima je Memorijalni centar Domovinskom rata Vukovar koji će za njih pripremiti predavanje na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Učenici će obići i izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata kao i sva druga memorijalna mjesta u Gradu heroju, od Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, Spomen doma i mjesta masovne grobnice na Ovčari, potom mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“ te druga mjesta koja su važan dio povijesti i sjećanja na stradanja Vukovaraca u Domovinskom ratu.

Za boravka u Vukovaru učenici će sudjelovati i u Školi mira i kvizu znanja, a imat će priliku i družiti se sa svojim vršnjacima iz drugih škola, koji se zateknu na terenskoj nastavi u Vukovaru u isto vrijeme. Troškove boravka djece u Vukovaru snose institucije Republike Hrvatske na čelu s ministarstvom branitelja, a troškove prijevoza ministarstvo obrazovanja Srednjobosanske županije. Učenici završnih razreda kiseljačkih osnovnih škola prvi su iz ove županije koji će imati terensku nastavu u Vukovaru, potvrdila nam je ravnateljica Osnovne škole Kiseljak Marijana Kobačić.

„Učenici naše četiri škole su prvi koji će sudjelovati u ovakvom vidu terenske nastave iz povijesti. To nam uistinu velika čast, a vjerujem da će učenici zaista naučiti puno jer terenska nastava donosi novi kvalitet u učenju“, kazala nam je Kobačić.

Odgovor na pitanje kako se došlo do projekta terenske nastave u Vukovaru u kojemu sudjeluju i učenici osnovnih škola koje rade prema hrvatskog planu i programu iz BiH potražili smo u ministarstvu obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa Srednjobosanske županije. Ministar Bojan Domić podsjetio nas je da ovakav vid terenske nastave iz povijesti Domovinskog rata u Hrvatskoj postoji već nekoliko godina, a prošle godine potpisan je ugovor s Ministarstvom branitelja RH po kojemu su u projekt uključeni i učenici iz BiH.

„Mislim da je to jedan dobar model suradnje ministarstva branitelja i obrazovanja te mjerodavnih institucija u RH kojeg bi i mi u BiH trebali slijediti. Pored Vukovara, naši učenici trebaju po sličnom modelu učiti i o stradanju hrvatskog naroda u BiH i mi za takav vid terenske nastave tražimo partnera u BiH. Mislim da bi se s otvorenjem Muzeja HVO-a stvari mogle pokrenuti s mrtve točke te da bismo imali uvjete i potrebne institucije za suradnju na sličnom projektu i u BiH“, pojasnio nam je Domić.

 

artinfo.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.