Hrvati Bugojna će u nedjelju 19. ožujka, na blagdan Svetog Josipa obilježit još jednu, 29. po redu obljetnicu razmjene 294 hrvatska logoraša iz logora „Stadion“.
Logoraši koji su spomenutog datuma godine 1994., nakon osam mjeseci zatočeništva, razmjenjeni ovaj dan obilježavaju kao drugi rođendan. Na poseban način sjećaju se nasilno odvedenih logoraša za čijim se posmrtnim ostatcima još uvijek traga. Iz Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata Bugojno koja je organizator obilježavanja obljetnice razmjene, podsjećaju da je agresija Armije RBiH na Hrvate Bugojna s ciljem etničkog čišćenja ovog srednjobosanskog grada krenula u srpnju 1993. godine.
Pored progona 15 tisuća Hrvata iz Bugojna, uništavanja i pljačke njihove imovine, te katoličkih vjerkih objekata, na meti agresora našli su se i hrvatski branitelji koji su prije toga obranili Bugojno od srpske agresije. Njih oko dvije tisuće je zarobljeno i prošlo je torture desetak logora od kojih su Stadion, Bh. Banka i Gimnazija bili najzloglasniji.
Neuvjetan prostor ispod tribina stadiona Iskre bio je posljednje mjesto zatočenja logoraša prije razmjene koja je obavljena 19. ožujka 1994. godine u Mostaru. Mnogi zatočenici nisu je dočekali, dio ih je podlegao torturama, uključujući i svakodnevna premlaćivanja, dok je skupina od 21 logoraša, ugledna predstavnika bugojanskih Hrvata, iz logora u ljeto i jesen '93. odvedena u nepoznato. Za tijelima njih 15 još se traga i to je bolna tema koju preživjeli otvaraju i prilikom obilježavanja obljetnice razmjene logoraša.
Učinit će to i ove godine, tražeći po tko zna koji put od onih koji znaju da obiteljima kažu gdje su tijela kako bi ih se moglo dostojno pokopati.
Inače, program obilježavanja 29. obljetnice razmjene logoraša iz logora „Stadion“ počinje u 10 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća za sve poginule , nestale i umrle Hrvate Bugojna pred Spomen obilježjem u gradskom katoličkom groblju u Bugojnu. Nastavlja se misom zadušnicom u župnoj crkve sv. Ante u Bugojnu.
Nakon mise tradicionalno će bit upriličeno druženje bivših logoraša. Program će ove godine upotpuniti i promocija knjige „Poginuli, nasilno odvedeni i nestali u Domovinskom ratu, Bugojno 1991.-1996.“, autora Josipa Kalaice.
U knjizi se pored ljudskih stradanja govori i o materijalnom stradanju bugojanskih župa kao i dijelu župe Pećine za i nakon sukoba Armije RBiH i HVO-a.
Knjiga će s početkom u 13 sati biti predstavljena u velikoj dvorani župnog ureda u Bugojnu.
Notra.ba