U Sarajevu je danas ozvaničena suradnja ALEA genetičkog centra i vodeće svjetske biotehnološke kompanije Illumina inc., kojom je Bosna i Hercegovina postala regionalni centar u pružanju usluga složenih genetskih analiza. Prije svega, to se odnosi na neinvazivnu prenatalnu dijagnostiku i genetsko profiliranje tumora.
U praksi to znači da će pacijenti iz BiH i regije na jednom mjestu dobiti kompletnu uslugu složene genetske dijagnostike, da će sve analize biti rađenje u AGC-ovoj laboratoriji u Sarajevu, što će znatno skratiti vrijeme potrebno za dobivanje rezultata analize.
Direktor Zdravstvene ustanove „ALEA dr. Kandić“ Adis Kandić istaknuo je kako ovom suradnjom Sarajevo i BiH postaju prepoznatljivi kao centar za molekularnu dijagnostiku.
- Prije šest godina, na nagovor moga oca Zuvdije Kandića, Rijad Konjhodžić i ja smo zaigrano krenuli u ovu priču. Postigli smo to da pozicioniramo Sarajevo na listu svjetskih centara koji se bave najsofisticiranijim laboratorijskim analizama - kazao je Kandić.
Samo za ovu priliku, u Sarajevo su doputovali čelni ljudi kompanije Illumina inc. Stephane Garcia i Jeroen Adema.
Garcia je podsjetio kako je Illumina svjetski lider u tehnologiji sekvencioniranja gena.
- Cilj Illumine je da poboljša brigu za ljudsko zdravlje i instrumenti koje proizvodi illumina su našli svoj dom u akademskim, istraživačkim i kliničkim krugovima. Naša tehnologija i provajderi koji je koriste, poput ALEA-e, imaju zadaću da pomognu prilikom dijagnostike teških i rijetkih bolesti i da pacijentima pomognu pri primanju novih, pametnih terapija. Najčešće je riječ o karcinomima, rijetkim te infektivnim bolestima - kazao je Garcia.
Adema je istaknuo kako je zadatak Illumine da se potencijal sekvencioniranja gena može primijeniti u svakoj zemlji i da se napravi sustav koji će regulirati financiranja takvih procedura.
- llumina je ponosna što može surađivati sa partnerima kao što je ALEA, koja može implementirati najsuvremenije tehnologije i ponuditi usluge na najvišem nivou. To znači da pacijenti iz BiH, ali i iz cijelog regiona, imaju dostupan ovaj nivo zdravstvene zaštite kao i u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu - navodi Adema.
Direktor AGC-a Rijad Konjhodžić istakao je kako se u ovoj ustanovi radi sekvencioniranje kompletnog egzoma, prenatalna neinvazivna dijagnostika, kao i profiliranje tumora na više hiljada gena i to prema najvišim svjetskim standardima.
- Želim čestitati svom timu koji je prošao rigorozan odabir, treninge i certificiranje. Taj put je trajao dvije godine i ponosni smo što danas možemo parirati najvećim svjetskim centrima - zaključio je Konjhodžić.
artinfo.ba