Povodom Nedjelje Caritasa u Bosni i Hercegovini u petak, 10. prosinca Caritas Bosne i Hercegovine organizirao je konferenciju za novinstvo u prostorijama Nadbiskupske rezidencije u Sarajevu, prenosi nedjelja.ba.
Na početku konferencije, koju je moderirao Miroslav Valenta, novinarima se obratio predsjednik Caritasa BiH, nadbiskup metropolit vrhbosanski Vinko kard. Puljić, koji je najprije odao priznanje medijima što posvećuju pozornost karitativnoj djelatnosti. „Nitko nije izuzet činiti dobro. A mi vjernici napose. U ove predblagdanske, predbožićne dane najveća je sreća na taj način dočekati rođenje Kristovo. Zato zahvaljujem svim djelatnicima Caritasa, koji kroz karitativni rad ostvaruju poslanje Crkve. A naročito zahvaljujem brojnim dobrotvorima“, kazao je kardinal Vinko te naglasio kako je ovogodišnji središnji moto Caritas u životu zajednice i pojedinaca te istaknuo: „… I ove godine želimo svima nama posvijestiti pastoralnu dimenziju ljubavi kako u osobnom životu tako i u životu zajednice. U Zbornoj molitvi 25. nedjelje kroz godinu molimo: 'Bože sav si svoj zakon sveo na ljubav prema tebi i bližnjemu'. Sv. Ivan apostol napisa: 'Upoznali smo ljubav koju Bog ima prema nama i povjerovali joj. Bog je ljubav i tko ostaje u ljubavi u Bogu ostaje i Bog u njemu' (1 Iv 4,16). Na temelju ove Božje riječi valja nam izvući zaključak za život u vjeri i poći u školu ljubavi naše svakodnevice", posvijestio je kardinal i nastavio:
Čovjek je duša i tijelo
„U središtu nije samo karitativna briga za tijelo, nego i za dušu. Tko zrači ljubavlju donosi jedno ozračje koje svaki čovjek razumije i biva obasjan jednim novim svjetlom. Mi trebamo jedni druge kao ljude koji nas prihvaćaju, razumiju, koji su spremni tješiti Božjom riječju. Zato se kaže da nitko nije tako bogat da ne trebao dijeliti ljubav s drugima, niti tako siromašan da ne može dati sebe kroz ozračje ljubavi…“
U svome obraćanju ravnatelj Caritasa BiH, mons. Tomo Knežević također je naglasio važnost da se izvješćivanjem riječju i slikom javnosti predstave život i rad Caritasa u Bosni i Hercegovini. „A posebno Nedjelju Caritasa na koju molitvom i konkretnim darivanjem pomažemo karitativno djelovanje Caritasa u konkretnom okruženju“, kazao je te upozorio da ne smijemo zaboraviti kako i danas ova napaćena zemlja i njezini ljudi u potrebi trebaju Caritas u oblikovanju svakodnevnog života i rada.
Osvrćući se na 2021., mons. Knežević istaknuo je kako se karitativna djelatnost odvijala u godini, koja je kao i prethodna dobrano opterećena teškom pandemijom COVID-19. Uz to, napomenuo je kako je Caritas BiH tijekom prošle i ove godine trebao proslaviti 25. obljetnicu postojanja. „U aktualnoj situaciji bili smo odgovorni i držali smo se svih društvenih, medicinskih i crkvenih odredbi kako bismo odgovorno sagledali vlastitu situaciju, uz naputke i iskustva Caritasa Internationalis (Vatikan) i Caritasa Europe (Bruxelles). Međutim, sve to nije razlog za bilo kakvo malodušje, nego uz osobnu vjeru i pouzdanje u Boga, poticaj u traženju novih putova našeg karitativnog života i rada na mjestima koje nam je povjerila Crkva preko naših nad/biskupa i ravnatelja uz obdržavanje svih spomenutih crkvenih, karitativnih i državnih odredbi i zakona“, kazao je ravnatelj, podsjetivši kako je od nestanka bezbožnog komunističkog sustava i ponovnog zaživljavanja kakve takve demokracije stvarana slika karitativnog života i rada u Crkvi kroz Caritas: razne karitativne aktivnosti prikupljanja i dijeljenja hrane, odjeće i lijekova dobivenih iz zemalja uglavnom europskog kontinetna.
(Ne)kultura primanja
„Stvarana je, nažalost, uglavnom kultura primanja i prava svih na pristiglu karitativno-humanitarnu pomoć, bez obzira na našu osobnu, kolektivnu ili socijalnu sliku. Koliko će još vremena proći dok se u svakome od nas i u svim našim ustanovama ne promijeni kriva slika potrebe Caritasa i u svakome od nas izgradi osjećaj odgovornosti za bližnjega u nevolji uz nadilaženje svih naših ovozemaljskih granica“, zapitao se mons. Tomo te apelirao:
„Nadiđimo ovozemaljske granice i izgradimo ljudsku, kršćansku i vjerničku širinu.“
Uz to, konstatirao je i kako Caritas tijekom minule godine nisu zaobišle razne teškoće, koje su uglavnom plod društvenih i političkih događanja na našim prostorima. Dometnuo je kako se civilne i društvene strukture dive i zahvalne su za postojanje i djelovanje Caritasa, ali, s druge strane, ne prepoznaju Caritase kao ustanove uz koje bi trebali stajati svojim konkretnim činima.
Na kraju svoga izlaganja, mons. Knežević zahvalio je donatorima te na osobit način kardinalu Puljiću koji je, kazao je, uvijek spreman pomoći.
Nakon toga, koordinatorica projekta Caritasa BiH Pomoć za migrante, Dijana Muzička izvijestila je kako je kroz Bosnu i Hercegovinu pristiglo više od 82 707 migranata, izbjeglica i tražioca azila te kako njihovo zadržavanje u Bosni i Hercegovini ovisi o njihovim željama kao i propusnosti europskih granica, u rasponu od 7 dana do 3 godine.
Važnost društvenih kutaka i Drop In centara
„Prema izvješćima UNHCR-a, 211 osoba čeka na azil, 56 osoba živi u BiH s priznatim statusom izbjeglice, a 52 osobe sa statusom supsidijarne zaštite. U ovoj godini od 1. siječnja 2021. do danas pristiglo je oko 16 000 osoba, prednjače osobe iz Afganistana, Bangladeša i Pakistana“, kazala je koordinatorica.
Podsjetila je također kako je Caritas u BiH od prvog dana, temeljem odluke Upravnog vijeća Caritasa BiH i biskupijskih tijela uprave, uključen u pomaganje ljudima u pokretu kroz usluge, humanitarnu pomoć, smještaja kao i omogućavanje kvalitetnijeg života tijekom boravka u BiH u Županiji Sarajevo, Tuzlanskoj županiji i Unsko Sanskoj županiji.
Osobito je naglasila djelovanje društvenih kutaka i Drop In centara, koji svakodnevno dijele tople napitke, provode individualne i grupne aktivnosti, sportske i društvene događaje.
„Oba kutka u Županiji Sarajevo djeluju u suradnji s Nadbiskupijskim centrom za pastoral mladih Vrhbosanske nadbiskupije, talijanskom organizacijom IPISA i Muzejom ratnog djetinjstva“, kazala je gđica Muzička, istaknuvši kako je u ovoj godini kroz kutke i Drop In prošlo 133 440 korisnika, dok je od samog početka uključenja Caritasa i otvorenih kutaka, njihov broj impozantnih 383 440.
Crkva u Bosni i Hercegovini svake godine proslavlja Nedjelju Caritasa na Treću nedjelju došašća. Ovogodišnja Nedjelja Caritasa pada na 12. prosinca, uz poštivanje službene liturgije toga dana prema važećem direktoriju, ima za moto Caritas u životu pojedinca i zajednice.
Za ovu Nedjelju iz Središnjeg ureda Caritasa BiH pripremljeni su i poslani animacijski materijali za sve crkvene ustanove: prigodni plakat, Molitva vjernika, poruka predsjednika Caritasa BiH Vinka kard. Puljića, popratno razmišljanje ravnatelja Caritasa BiH mons. Kneževića i zidni Katolički imendanski kalendar za 2022