Lana Šteko studentica je diplomskoga studija rudarstva na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Njezina životna priča počela je 14. srpnja 2002. u Kiseljaku, gradiću u središnjoj Bosni. Živjela je u župi Rođenja Blažene Djevice Marije Brestovsko, poznatoj po samostanu sestara klarisa. Danas je aktivna svjedokinja vjere u svojem zagrebačkom okruženju,piše glas-koncila.hr.
Obitelj, vjera i domovina
Roditelji su joj majka Brankica, rođena Grubešić, i otac Marinko, rođeni Brestovljani. Imaju još stariju kćer Ivonu, rođenu 1997., a udanu Miletić, koju Lana naziva najvećim darom koji ima. Ivona i njezin muž Josip roditelji su dvojice sinova, trogodišnjega Lukasa i desetomjesečnoga Ivana. Žive u Velikoj Gorici.
»Odmalena su naša mama Brankica i tata Marinko sestru i mene poučavali o najvažnijim životnim vrijednostima: obitelji, vjeri i domovini«, pripovijeda 22-godišnja Lana. »Imam sreću pa domovine imam čak dvije – Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku – i obje podjednako volim.
»Odmalena su naša mama i tata sestru i mene poučavali o najvažnijim životnim vrijednostima: obitelji, vjeri i domovini«
Uz svakodnevne životne obveze nama se još odmalena podrazumijevala nedjeljna misa, na koju smo obično sestra i ja išle s majkom, a nakon toga bismo obiteljski posjetile bake i djedove.«
Osim misa na blagdane, osobito su im bile važne mise na grobljima. »Naime, u Bosni postoji tradicija misa na grobljima u proljeće i tijekom jeseni. Posvećene su svima pokopanima na tom groblju pa na taj način pridajemo posebnu važnost predcima, podrijetlu i identitetu, a nakon njih slijedila su obiteljska okupljanja uz okrjepu. Obiteljski susreti redovito su odzvanjali smijehom, zabavom i dječjim vriskom. Uvijek nas je bilo puno. Bogata sam brojnim stričevima, tetkama i ujacima. Neki od njih su, nažalost, već preminuli, ali mi bratići i sestrići imamo veoma blizak odnos. Dakle, već u djetinjstvu počela se pisati priča mojega odnosa s Bogom.«
»Rad u Frami mnogo mi je dao«
Njezin rodni grad Kiseljak mnogima je poznat po blizini Sarajeva, udaljena 30-ak kilometara, ali i po mineralnoj vodi ili pogačicama, smješten u kotlini koju budnim okom već stoljećima čuvaju franjevci iz samostana u Fojnici i Kreševu.
»Baš sam u Kiseljaku od 2009. polazila osnovnu školu. Odmah sam se uključila u rad Male Frame Brestovsko. Završetkom osnovne škole 2017. godine upisala sam Franjevačku klasičnu gimnaziju u Visokom i preselila se u njihov internat. U sklopu gimnazije bio je i franjevački samostan koji je obrazovao buduće redovnike. Do 2007. godine škola nije bila otvorenoga tipa, nego su se tamo školovali samo oni koji su trebali biti redovnici. Tada je započela ‘posebna veza’ između mene i franjevaca Provincije Bosne Srebrene, neprocjenjivo važne za svakoga katolika u središnjoj Bosni. Uvijek sam voljela istaknuti kako su fra Stipo Alandžak, fra Franjo Radman i mnogi moji gimnazijski profesori sudjelovali i u mojem odgoju jer sam s njima provela pune četiri godine, i to, usudim se reći, one najkritičnije za mladu osobu. Uz njih sam nastavila živjeti temeljne roditeljske postavke, uz molitvu i, naravno, uz rad u Frami Visoko. I u svojoj sam matičnoj župi jedno vrijeme obnašala dužnost voditeljice formacije Frame Brestovsko. Rad u Frami mnogo mi je dao. Nekoliko puta volontirali smo i u Vionici kod Međugorja, domu za nezbrinutu djecu, što je na mene ostavilo velik dojam«, kaže sugovornica za Glas koncila.
Na smrt počela gledati drugačije
Svjedoči kako su ljudi u Bosni jako vezani uz Boga i vjeru, prakticiraju je i vjera ih drži i čuva tijekom stoljeća od raznih udara. »Nikada nije obrisana i pokolebana iako je bilo mnogih pokušaja.
»S krunicom u rukama hrabro i neustrašivo koračam kroz život s osjećajem prisutnosti snage Duha Svetoga«
Prkosno se dizala s koljena i vinula u visine svaki put, a to se nekako prenijelo i na nas mlađe generacije pa svi skupa i dalje ustrajemo. Godine 2018. moja veza s vjerom posebno je ojačala kad sam izgubila veoma bitnu osobu u svojem životu, strica Tomu. Bio je to za mene jako velik gubitak. Utjehu i snagu pronašla sam upravo u Bogu i vjeri i onda sam svaki idući životni gubitak ili događaj počela gledati drugačijim očima. Shvatila sam da svi imamo neku svoju svrhu i da smo na neki način ‘Božji igrači’ u točno određenoj sredini u kojoj jesmo, među ljudima s kojima jesmo i u vremenu koje treba baš nas sa svim našim manama i vrlinama. Sam čin našega rođenja ima svrhu u danom trenutku; tako i naša smrt. I na smrt sam počela gledati drugačije, na životne probleme koje imamo, posebice mi Hrvati i katolici u Bosni, pa sam tako i bolje razumjela zašto se čvrsto držimo za krunicu i prkosno i sretno živimo minute i dane koje imamo.«
S krunicom na ispit
U pandemiji koronavirusa, 2021. godine, maturirala je i upisala fakultet u Zagrebu. Često je pitaju zašto baš rudarstvo, posebice što mnogima nije baš zamislivo da se žena bavi tom strukom. »Mnogi se i iznenade kad shvate koliko je ženskoga svijeta na rudarstvu. I to je moj put. Po dolasku u Zagreb potražila sam i crkvu u koju ću otići u nedjelju. Prva i najbliža bila je na Knežiji. Već nedjelju poslije otišla sam na Jarun u crkvu Sveta Mati Slobode u koju redovito odlazim sve četiri svoje zagrebačke godine. Ranije sam stanovala u studentskim domovima, a sada sam privatno na Srednjacima pa mi je Sveta Mati blizu. A i sretna sam u toj crkvi. Baš se duhovno ispunim ondje. Kraće sam vrijeme po dolasku u Zagreb bila aktivna u Frami na Kaptolu. Koliko god to bio način pronalaska mira, mislim da se ni u Rimu ne bih osjećala kao u svojem rodnom Brestovskom. Svejedno bih htjela ostati živjeti u Zagrebu i baviti se strukom. Ponuda za posao već imam. No Brestovsko mi stalno nedostaje pa svakih mjesec i pol odem doma. Kad god imam neki problem, odem sestrama klarisama i on se čudom riješi. Svaki ispit sa mnom je njihova krunica, bez koje u džepu ili torbi ne izlazim iz stana. Mnogo sam puta zbog toga bila i ismijana, ali i dalje sam je javno pokazivala i ljubila i zahvaljivala na svakom uspjehu i neuspjehu. S njom u rukama hrabro i neustrašivo koračam kroz život s osjećajem prisutnosti snage Duha Svetoga.
artinfo.ba