Pred vijećnicima Općinskog vijeća Kiseljak na posljednjoj sjednici u rujnu, našla se i Informacija o poduzetim aktivnostima po Zaključku Vijeća iz svibnja ove godine. U pitanju je informacija koja se odnosi na poduzimanje mjera na sprječavanju zagađenja rijeka koje protječu kroz Kiseljak, Kreševke, Lepenice i Fojnice kao i većeg potoka Mlave. Podsjećamo, problem zagađenja rijeka višegodišnji je problem Kiseljaka, kao i susjednog Kreševa ali i drugih općina, a višegodišnji su i pokušaji da se zagađenje zaustavi.
Sastanak s inspektorima
Služba za civilnu zaštitu Općine Kiseljak, Udruženja ribolovaca i brojna druga pravna i fizička lica posljednjih su godina podnijeli na desetine prijava mjerodavnim županijskih inspekcijama, od vodne do rudarsko- geološke. Inspekcije su izlazile na teren, donosile prekršajne naloge, u slučaju poduzeća BFS d.o.o Kreševo i Rješenja o zabrani rada, ali zagađenja rijeka ispuštanjem taloga u rijeke, nisu prestala. „Znači li to da su institucije nemoćne“, zapitali su se vijećnici u Općinskom vijeću Kiseljak koji su nedavno imali zajedničku sjednicu s predstavnicima općinskih vlasti Kreševa koji također imaju isti problem koji je najizraženiji u naselju Bjelovići koje je najbliže kamenolomima koji onečišćuju okoliš. Sudeći prema izvješćima nadležnih organa, pravna država je ponovno zakazala. Na spomenutom sastanku sudjelovali su i nadležni predstavnici kantonalnih inspekcijskih organa ali i glavni federalni vodni inspektor.
„Uredba o uvjetima ispuštanja otpadnih voda u okoliš i sustave javne kanalizacije kao i sve dosadašnje uredbe, imale su svoj rok, kako bi se dala mogućnost pravnim osobama da se prilagode. Mi sad čekamo kako bi oni svoj optimum sveli na razinu graničnih vrijednosti. Po novoj Uredbi rok prilagodbe graničnih vrijednosti za sve pravne i fizičke osobe je do prosinca 2023. godine. U ovoj dozvoli koju poduzeće iz Kreševa ima su dani rokovi po dinamičkom planu do kad se treba što uraditi, od vrste separatora i sl. Nama taj rok predstavlja problem. Kako raditi do konca 2023. Postajemo nemoćni, “ kazao je na sastanku glavni Federalni vodni inspektor Mirsad Smailagić.
Glavna inspektorica Kantonalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva KSB Saliha Helja naglasila je kako i oni imaju iste probleme kao federalni inspektori. „Mi smo u stalnoj komunikaciji s općinskim i federalnim inspektorima, te djelatnicima civilne zaštite“, kazala je.
Istraživanje ili koncesija
Vd glavnog inspektora u Ministarstvu gospodarstva KSB Enes Muminović je dao pojašnjenje kako poduzeće BFS d.o.o. Kreševo ima dva lokaliteta na kojima se vrši eksploatacija i za jedan (Sutješina) imaju dozvolu. Njihov dug za koncesijsku naknadu taj lokalitet do sada je 341.000,00 KM. Također su bila dva aneksa ugovora kojih se navedeno poduzeće nije pridržavalo, dok su aneks tri odbili potpisati. „Ja bih samo ovdje naglasio kako 60% ovih sredstava ide Općini Kreševo“, naglasio je Muminović, te dodao: „Drugi lokalitet (Hrastovica), za njega su samo zaključili Ugovor o koncesiji za istraživanje. Dozvole i nikakva odobrenja za navedenu lokaciju nisu dobili. Tu se provodilo više nadzora. Navedeni lokalitet Hrastovice je zapečaćen od strane rudarske inspekcije u 2019. godini. O svim radnjama je obaviješten i MUP. Pokrenut je i prekršajni postupak na sudu, gdje su dobili uvjetnu osudu“ kazao je Miminović između istaloga na sastanku.
INFORMACIJA RUDARSKO-GEOLOŠKE INSPEKCIJE
Rudarski kantonalni inspektor Stjepan Milišić je istaknuo kako je na prostoru Rastovice napravljena krečana i proizvodni pogoni. On također naglašava kako su oni tražili odobrenje za istraživanje i eksploataciju, a dobili su samo za istraživanje. „Imajući u vidu da oni nemaju nikakve dokumentacije, mi smo izlazili na teren zadnjih šest godina i uvijek smo radili rješenja o zabrani. O svojim radnjama smo obavještavali Općinu i policiju. Trenutno je na snazi zabrana rada na oba njihova lokaliteta od 16. 5. 2019. godine. Također je za navedeno poduzeće upućena kaznena prijava sudu“, rekao je Milišić, te dodao kako on smatra da bi policija trebala češće izlaziti na teren i nadzirati zabranu rada.
Nebrojene prijave
INFORMACIJA INSPEKTORATA MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE
Prema izvješću Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva KSB, kantonalna vodna inspekcija dosad je izdala pet prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od skoro 24 000 KM. Riječ je o razdoblju od 2018. pa do travnja tekuće godine.
Rudarsko-geološka inspekcija Ministarstva gospodarstva KSB je više puta koncesionaru tvrtki "BFS" zabranjivala rad te pokretala prekršajni postupak.
Služba za civilnu zaštitu Općine Kiseljak za potrebe spomenute sjednice Vijeća dostavila je detaljno izvješće o provedenim aktivnostima vezanim za ovu problematiku.
IZVJEŠĆE SLUŽBE ZA CIVILNE POSLOVE
Naime, Služba ima arhivirane prijave, odnosno zapisnike sa fotografijama, koje je dostavljala odjeljenju inspekcije Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva KSB Travnik. Prijave su podnesene čak 26 puta i to u razdoblju od 2016. godine pa do 2021.
Osim navedenih prijava, više puta u kasnim popodnevnim satima, kao i u dane vikenda, temeljem dojava građana, kada je došlo do zamućivanja korita rijeke Kreševčice i Lepenice, Služba za civilnu zaštitu je obavijestila inspektorat putem telefona, fax-a, e-maila i vibera, stoji u izvješću.
Inicijativa Općinskog vijeća
Međutim, i na spomenutoj sjednici sa inspektorima kao i na sjednici Vijeća, više puta je naglašeno kako nitko ne želi zaustaviti proizvodne pogone ni zatvoriti radna mjesta, ali cijena rada ne smiju biti zagađeni vodotoci rijeka i narušeno zdravlje stanovništva. Budući da prijave i poduzete aktivnosti županijskih inspekcija nisu dale rezultata, na prijedlog Kluba vijećnika HDZ BiH kojeg je iznio Ivica Kubat, predsjednik Kluba, OV Kiseljak jednoglasno je usvojilo zaključak da se izvješća inspekcija proslijede mjerodavnom tužiteljstvu na postupanje. Uz navedeni zaključak, upućena je i inicijativa tijelima vlasti u Federaciji BiH za ukidanje ili skraćenje roka za usuglašavanje Uredbe o uvjetima ispuštanja otpadnih voda i sustava javne kanalizacije. Postavljeni rok, 19. 12. 2023. godine, mjerodavne inspekcije onemogućava u represivnom djelovanju prema zagađivačima koje je očito potrebno jer novčane kazne pa ni zabrane rada koje se ne provode, nisu zaustavile zagađenje rijeka u Lepeničkoj dolini.
Dok se odgovor nadležnih čeka, ne prestaju kampanje lokalnih aktivista na području općine Kreševo, a rijeke su sve mutnije. Aktualnih i potencijalnih zagađivača je puno i svi oni, kao i nadležni inspekcijski organi, zasad "plivaju" u neriješenim uredbama, zakonima i nadležnostima.
Artinfo.ba