Na danas održanoj 4. redovnoj sjednici Vijeća pored obimnog dnevnog red postavljen je i popriličan boj vijećničkih pitanja. Dr. Indira Melezović (SDP) predložila je odavanje počasti zdravstvenim radnicima koji su preminuli u proteklom razdoblju a koji su dali ogroman doprinos borbi protiv pandemije. Konkretno radi se o preminulim djelatnicima Doma zdravlja Kiseljak dr. Peri Lovrići i Dragici Bošnjak. Osim toga uputila je i inicijativu za dodatnim zapošljavanjem medicinskog kadra u Domu zdravlja Kiseljak kojeg kako je kazala, svakako nedostaje a zahvaljujući aktualnoj pandemiji, isti je dodatno opterećen.
Boris Mrnjavac (HDZ BIH) je zatražio pojačanu policijsku kontrolu na području Lepenice zbog kako je kazao, brze vožnje, pojačanog prometa prema autocesti ali i blizine škole odnosno sigurnosti djece.
Nermin Merhemić (SDA) tražio je uklanjanje "auto olupine" u naselju Radanovići te uređenje mini autobusnih stajališta koja posebno koriste školska djeca.
Nijaz Drinić (SDA) je tražio pokretanje mjesnih zajednica te problematizirao određene probleme s javnom rasvjetom te oštećenjima na elektro infrastrukturi koja ugrožava stanovništvo. Nedžad Topalović (SDA) se zanimao za rješavanje određenih upravnih sporova odnosno uzurpaciju javnog dobra dok je Amra Huseljić (SDA) problematizirala divlje deponije te podršku inkluziji učenika s poteškoćama u razvoju.
Na neka od pitanja odgovori su od nadležnih službi i načelnika ponuđeni već na sjednici poput onog o oštećenju javne imovine, nerijetko i rasvjete. Upravo je održavanje iste načelnik povezao sa plaćanjem komunalne naknade od koje se i financira održavanje infrastrukture. "Pretvaramo se u utjerivače dugova. Svi poznajemo svoja prava ali ne i obaveze a neplatiša ima među svima nama pa i vijećnicima. S druge strane, ljudi slabijeg imovinskog stanja poput onih na popisu stalne socijalne skrbi, kojima ne ispostavljamo rješenja o komunalnoj naknadi, ipak plaćaju redovne sve druge komunalne obaveze" kazao je načelnik te pozvao vijećnike da se i sami aktivnije uključe u održavanje javne infrastrukture.
Problem inkluzije je označio kao poznat te obećao obnavljanje nadležnog Povjerenstva. Posebnu pažnju posvetio je odgovoru na pitanje o deponijama kazavši kako je 90 posto teritorija općine pokriveno kontejnerima te da je na svima da pripazimo na propisno odlaganje otpada. Spomenuo je i zagađenje rijeka posebno Lepenice i Kreševke te neaktivnost županijskih inspekcija i ostalih nadležnih tijela kojima je ovaj problem nebrojeno puta prijavljivan kao i samom resornom ministru.
Što se tiče posebnih priznanja, tajnik Općine Dragomir Lučić je napomenuo da će uskoro biti raspisan i redovni poziv odnosno Odluka o dodjeli javnih priznanja povodom Dana općine te da svaki građanin može sudjelovati u nominaciji.
Podsjetio je i na Vijeću više puta raspravljano o mjesnim zajednicama čiji su inicijatori tražili nerijetko brojne pogodnosti poput naknada i drugih uvjeta za rad te da ova inicijativa nosi i značajnu financijsku pozadinu.
artinfo.ba