U paviljonu Srednje škole "Ivan Goran Kovačić Kiseljak" uz poštivanje epidemioloških mjera upriličena je izložba fotografija i radova djece koja su sudjelovala u projektu "S druge strane mosta". Projekt je implementirala Udruga mladih Korak uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT u suradnji s edukacijsko-rehabilitacijskim centarom "Duga" podružnica Kiseljak.
Jedanaest volontera pratilo je upute edukatorica Tamare Bakule i Martine Marković koje su nesebično dijelile znanje o edukacijsko-rehabilitacijskom radu, te Dolores Mrnjavac, bachelor kiparastva na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, čije su zasluge za kreativni dio radionice.
Kroz petodnevne radionice naši najmlađi s područja općina Kiseljak i Kreševo su prvo učili o pravilnom ophođenju prema djeci s poteškoćama u razvoju, a zatim su imali priliku izravno se sresti sa svojim vršnjacima koji imaju neki oblik poteškoća u razvoju, te zajedničkim radom kroz umjetnost stvarati i prijateljstvo.
Na mladima svijet ostaje
Njih tridesetak je bilo podijeljeno u parove tako da u svakome paru jedno dijete s poteškoćama u razvoju radi s djetetom tipične populacije. Mališani su radili s glinom, te su simbolično pravili glinene mostove, kao znak povezanosti i međusobne potpore.
"Ova izložba prezentira sve radove koje smo pravili i jako nam je važno da naši sugrađani vide emocije koje su prenešeno kroz ovaj rad. Ako budemo učili djecu od početka da imaju prijatelje koji su na neki način drugačiji od njih i da ih prihvate takve kakvi jesu, možemo očekivati da će kasnije naše bh.društvo rasti u tom smjeru, a time ćemo stvoriti pravu inkluziju, čemu, vjerujem, težimo svi kao nacija", rekla je za Artinfo.ba bachelor edukacijske rehabilitacije Tamara Bakula, koordinatorica ovoga projekta.
Djeca su ukras svijeta
Najlakše se uči kroz igru, osobito kada nema nikakvih ranije stečenih predrasuda, a uz to prije početka radionice djeca tipične populacije su educirana kako komunicirati svojim vršnjacima s poteškoćama u razvoju.
"Mi smo zaista oduševljeni ponašanjem djece, zato što su to djeca osnovnoškolskog uzrasta i apsolutno nisu imali nikakvih predrasuda. Zajedno su gradili mostove i nalazili se na sredini - i upravo je to bit cijeloga projekta kojeg su djeca tako sama našla", rekao nam je Mateo Vukoja, predsjednik Udruge Korak.
Jedanaestogodišnja Lucia, koja ove godine kreće u peti razred Osnovne škole na Brnjacima s nama je podijelila svoje iskustvo:
"Bilo je baš zanimljivo i voljela bih ponovno iduće godine sudjelovati jer sam upoznala puno novih prijatelja. U mojoj školi imamo učenike s poteškoćama u razvoju i do sada sam se družila, a sada ih još bolje razumijem".
Sudionicima ovoga projekta se se u najranijoj dobi proširili vidici na ovu temu koja nije i ne treba biti taboo u našem društvu. Uz Luciju još je na desetke djece koja će sada rasti s posebnim i potrebnim znanjima i usvajati nova.
Uz sudionike, posebne zahvale su dobili fotografi projekta Vedran Miletić, Ena Barbić, Tamara Grgić i Marijeta Cvjetković.
Prošlogodišnji pobjednik Supertalenta Denis Barta bio je gost izložbe, čime je i glazbena točka na kraju programa na poseban način bila upriličena.
T. Šušnjara