× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

ljeto sb

Ljetna turistička sezona u Središnjoj Bosni uveliko počela: Travnik, Jajce, Kreševo i Fojnica top destinacije

Ljetna turistička sezona u Središnjoj Bosni počinje početkom svibnja - učeničkim i studentskim izletima i ekskurzijama u gradove bogate bh. povijesti, Travnik i Jajce. Turisti u Središnju Bosnu ponajviše dolaze zbog bogate kulturne baštine i atraktivnih destinacija za odmor u prirodi. Prema riječima Miroslava Matoševića, ravnatelja Turističke zajednice SBŽ "top destinacije" su Travnik, Jajce, Fojnica i Kreševo.

"Ljetna turistička sezona u Središnjoj Bosni počinje i prije nego ljeto kalendarski nastupi, sredinom svibnja, kada počinju i prve učeničke i studentske ekskurzije u Travnik i Jajce", rekao je Miro Matošević, ravnatelj Turističke zajednice SBŽ za Artinfo.ba.

 

ljeto sb 1

 

Uz bogatu kulturno-historijsku baštinu, prirodne atrakcije poput Prokoškog jezera u Fojnici i vodopada rijeke Plive u Jajcu, Središnja Bosna, zadnjih godina bilježi rast posjeta iz ostalih dijelova BiH, Hrvatske, ali i europskih zemalja.

Prema Matoševićevim riječima, smještajni kapaciteti su već uglavnom popunjeni i unaprijed rezervirani. "U kontekstu značaja turizma za razvoj same regije, važno je istaknuti kako se prije tri mjeseca otvorio hotel unutar IUT u Travniku, a u rijeku je i rekonstrukcija hotela Lipa u samom središtu grada. Najveći broj gostiju će prema našim procjenama i ove godine biti u Jajcu, Travniku, Vitezu i Fojnici", kazao je Matošević.

Gdje se rashladiti?

U zadnjih tjedan dana tri najveća Aquaparka u Središnjoj Bosni, odnosno, oni u Vitezu, Fojnici i Travniku, otvorili su svoja vrata posjetiteljima.

"To su mjesta, uz Malo i Veliko Plivsko jezero gdje je moguće 'preživjeti' vrućine i zabaviti se na bazenima", kazao je Matošević.

 

ljeto sb 2

 

Pored toga, brojni turisti osvježenje će ove godine pronaći na planinskim ljepoticama u našoj županiji, prvenstveno, Vranici i Prokoškom jezeru i na Vlašiću. Ljubitelji aktivnog odmora i sportski rekreativci i ove će godine na planinama moći uživati u brojnim sportsko-turističkim sadržajima, poput, kako je Matošević, rekao biciklističkih utrka, planinarskih susreta i organiziranih specijaliziranih planinarskih ruta.

Što posjetiti?

Budući da je Središnja Bosna, "mala zemlja velike i bogate povijesti", za one koje zanima bogata i raznolika povijest naše zemlje i koji žele upoznati kraj u kojem se "sudaraju svjetovi", naša županija je idealna destinacija. U Travniku je smješten i Zavičajni muzej Travnik koji baštini povijest Središnje Bosne, ali i BiH, kao središnja muzejska institucija i u ljetnim mjesecima će biti otvoren za turističke posjete, a tim povodom će biti organiziran i niz drugih, popratnih sadržaja, poput kazališnih predstava, specijaliziranih turističkih tura "Tragovima romana Travnička hronika" i sl. Osim Zavičajnog muzeja, u Travniku je moguće posjetiti i Memorijalni muzej - Rodnu kuću Ive Andrića, velikog bh. književnika i jedinog nobelovca s prostora bivše Jugoslavije.

Travnik - grad vezira, konzula i nobelovca 

Također, u samom središtu grada je i Šarena džamija, nedavno obnovljena, jedna od najljepših džamija u BiH, slavna "Sulejmanija" koja predstavlja jedinstven primjer u osmanskoj arhitekturi gdje se ista građevina koristi i u sakralne i svjetovne svrhe. Pored toga, franjevački samostan Guča Gora i njihov muzejski postav, nekoliko kilometara, od Travnika, posjetiteljima nudi šetnju kroz stoljeća katoličanstva u Bosni kroz svoju bogatu pinakoteku.

 

ljeto sb 3

 

U Travniku, za vrijeme Osmanskog carstva u Bosni, glavnom gradu, moguće je također posjetiti i tvrđavu na Starom gradu odakle se pruža impozantan pogled na grad u dolini rijeke Lašve.

Jajce - bosanski Pompeji

U Jajcu možete posjetiti Veliko i Malo Plivsko jezero, vodopad Plive, jedini takav u Europi koji se nalazi u samom središtu, nekada kraljevskog grada, ili kako ga je naš veliki književnik Ivan Lovrenović nazvao "bosanski Pompeji". Jajce je grad-muzej pod otvorenim nebom, brojni kulturno-historijski spomenici na svakom koraku svjedoče o tome. Zadnjih godina se organiziraju i skokovi s Vodopada koji bilježe sve veći broj posjetitelja.

Kreševo - bosanski Eldorado

Pored Jajca i Travnika, turističke atrakcije su Kreševo i Fojnica gdje se nalaze franjevački samostani i njihovi pripadajući muzeji. Potkivanje jaja, simbol Kreševa, odnedavno je i na listi nematerijalne baštine BiH, pored Ajvatovice, najvećeg dovišta muslimana u Europi koje se također nalazi u Središnjoj Bosni, odnosno, Donjem Vakufu - Pruscu, te sv. Ivo u Podmilačju kod Jajca. Za ljubitelje dubokih, hladnih šuma Kreševo je idealno mjesto za odmor, rekreaciju i avanturizam. Kreševo je srednjobosanski Eldorado, ekološki raj u kojem možete šetati planinskim pašnjacima, uživati u stotinama manjih ili većih planinskih vodotka, studenih potoka i rječica. Lov, ribolov, foto-safari, samo su neke od aktivnosti idealne za boravak u Kreševu.

 

ljeto sb 4

 

Planine Bitovnja, Lopata, Visočica i Inač čine jednu zasebnu cjelinu privlačnu poklonicima planinarenja, trekinga i brdskog biciklizma. Uređene i dobro markirane staze što vode najljepšim dijelovima ovih planina omogućavaju njihov obilazak samostalno ili u pratnji vodiča. Udobni planinarski i lovački objekti upotpunit će boravak u planinama. Planine Inač i Meoršje pogodne su za sve poklonike paraglidinga.Daleko najpoznatiji speleološki objekt predstavlja Oberska rupa u kanjonu rijeke Kostajnice, s bogatstvom špiljskih ukrasa - kapnika, preljeva i draperija.

Brojne manifestacije za sve ukuse

Tijekom ljetnih mjeseca u Središnjoj Bosni bit će organiziran i niz različitih manifestacija koje doprinose sveukupnoj turističkoj ponudi, poput Dana srednjovjekovlja na tvrđavi u Jajcu, Ljeta na Starom gradu u Travniku, Pharmamed noćne utrke u Travniku, te niz sportskih manifestacija u kompleksu Ecos Romari u Vitezu, gradu koji je turistima, bez konkurencije, "shopping destinacija" u BiH.

Budući da se Središnja Bosna smjestila u samom centru BiH, iz ove regije je za manje od dva sata vožnje automobilom moguće stići i u veće gradove naše zemlje: Mostar, Sarajevo i Banja Luku, a udaljenost između pojedinih gradova u Središnjoj Bosni je do sat vremena vožnje, tako da je cijeli kraj i njegove bogate krajolike moguće obići i posjetiti u relativno kratkom vremenu.

Gastro raj - ne tražite "burek sa sirom"

Osim toga, Središnja Bosna je svojevrsni i gastro-raj, poznata po kulinarskim specijalitetima i delicijama, poput travničkih ćevapa, vlašićkog sira i kiseljačkih pogačica te niza restorana u kojima možete uživati u najfinijim pitama ili teletini/svinjetini ispod sača(peke). Važno je samo da ne tražite "burek sa sirom" jer nešto takvo ne postoji.

 

RI / Artinfo.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

ljeto sb

Ljetna turistička sezona u Središnjoj Bosni uveliko počela: Travnik, Jajce, Kreševo i Fojnica top destinacije

Ljetna turistička sezona u Središnjoj Bosni počinje početkom svibnja - učeničkim i studentskim izletima i ekskurzijama u gradove bogate bh. povijesti, Travnik i Jajce. Turisti u Središnju Bosnu ponajviše dolaze zbog bogate kulturne baštine i atraktivnih destinacija za odmor u prirodi. Prema riječima Miroslava Matoševića, ravnatelja Turističke zajednice SBŽ "top destinacije" su Travnik, Jajce, Fojnica i Kreševo.

"Ljetna turistička sezona u Središnjoj Bosni počinje i prije nego ljeto kalendarski nastupi, sredinom svibnja, kada počinju i prve učeničke i studentske ekskurzije u Travnik i Jajce", rekao je Miro Matošević, ravnatelj Turističke zajednice SBŽ za Artinfo.ba.

 

ljeto sb 1

 

Uz bogatu kulturno-historijsku baštinu, prirodne atrakcije poput Prokoškog jezera u Fojnici i vodopada rijeke Plive u Jajcu, Središnja Bosna, zadnjih godina bilježi rast posjeta iz ostalih dijelova BiH, Hrvatske, ali i europskih zemalja.

Prema Matoševićevim riječima, smještajni kapaciteti su već uglavnom popunjeni i unaprijed rezervirani. "U kontekstu značaja turizma za razvoj same regije, važno je istaknuti kako se prije tri mjeseca otvorio hotel unutar IUT u Travniku, a u rijeku je i rekonstrukcija hotela Lipa u samom središtu grada. Najveći broj gostiju će prema našim procjenama i ove godine biti u Jajcu, Travniku, Vitezu i Fojnici", kazao je Matošević.

Gdje se rashladiti?

U zadnjih tjedan dana tri najveća Aquaparka u Središnjoj Bosni, odnosno, oni u Vitezu, Fojnici i Travniku, otvorili su svoja vrata posjetiteljima.

"To su mjesta, uz Malo i Veliko Plivsko jezero gdje je moguće 'preživjeti' vrućine i zabaviti se na bazenima", kazao je Matošević.

 

ljeto sb 2

 

Pored toga, brojni turisti osvježenje će ove godine pronaći na planinskim ljepoticama u našoj županiji, prvenstveno, Vranici i Prokoškom jezeru i na Vlašiću. Ljubitelji aktivnog odmora i sportski rekreativci i ove će godine na planinama moći uživati u brojnim sportsko-turističkim sadržajima, poput, kako je Matošević, rekao biciklističkih utrka, planinarskih susreta i organiziranih specijaliziranih planinarskih ruta.

Što posjetiti?

Budući da je Središnja Bosna, "mala zemlja velike i bogate povijesti", za one koje zanima bogata i raznolika povijest naše zemlje i koji žele upoznati kraj u kojem se "sudaraju svjetovi", naša županija je idealna destinacija. U Travniku je smješten i Zavičajni muzej Travnik koji baštini povijest Središnje Bosne, ali i BiH, kao središnja muzejska institucija i u ljetnim mjesecima će biti otvoren za turističke posjete, a tim povodom će biti organiziran i niz drugih, popratnih sadržaja, poput kazališnih predstava, specijaliziranih turističkih tura "Tragovima romana Travnička hronika" i sl. Osim Zavičajnog muzeja, u Travniku je moguće posjetiti i Memorijalni muzej - Rodnu kuću Ive Andrića, velikog bh. književnika i jedinog nobelovca s prostora bivše Jugoslavije.

Travnik - grad vezira, konzula i nobelovca 

Također, u samom središtu grada je i Šarena džamija, nedavno obnovljena, jedna od najljepših džamija u BiH, slavna "Sulejmanija" koja predstavlja jedinstven primjer u osmanskoj arhitekturi gdje se ista građevina koristi i u sakralne i svjetovne svrhe. Pored toga, franjevački samostan Guča Gora i njihov muzejski postav, nekoliko kilometara, od Travnika, posjetiteljima nudi šetnju kroz stoljeća katoličanstva u Bosni kroz svoju bogatu pinakoteku.

 

ljeto sb 3

 

U Travniku, za vrijeme Osmanskog carstva u Bosni, glavnom gradu, moguće je također posjetiti i tvrđavu na Starom gradu odakle se pruža impozantan pogled na grad u dolini rijeke Lašve.

Jajce - bosanski Pompeji

U Jajcu možete posjetiti Veliko i Malo Plivsko jezero, vodopad Plive, jedini takav u Europi koji se nalazi u samom središtu, nekada kraljevskog grada, ili kako ga je naš veliki književnik Ivan Lovrenović nazvao "bosanski Pompeji". Jajce je grad-muzej pod otvorenim nebom, brojni kulturno-historijski spomenici na svakom koraku svjedoče o tome. Zadnjih godina se organiziraju i skokovi s Vodopada koji bilježe sve veći broj posjetitelja.

Kreševo - bosanski Eldorado

Pored Jajca i Travnika, turističke atrakcije su Kreševo i Fojnica gdje se nalaze franjevački samostani i njihovi pripadajući muzeji. Potkivanje jaja, simbol Kreševa, odnedavno je i na listi nematerijalne baštine BiH, pored Ajvatovice, najvećeg dovišta muslimana u Europi koje se također nalazi u Središnjoj Bosni, odnosno, Donjem Vakufu - Pruscu, te sv. Ivo u Podmilačju kod Jajca. Za ljubitelje dubokih, hladnih šuma Kreševo je idealno mjesto za odmor, rekreaciju i avanturizam. Kreševo je srednjobosanski Eldorado, ekološki raj u kojem možete šetati planinskim pašnjacima, uživati u stotinama manjih ili većih planinskih vodotka, studenih potoka i rječica. Lov, ribolov, foto-safari, samo su neke od aktivnosti idealne za boravak u Kreševu.

 

ljeto sb 4

 

Planine Bitovnja, Lopata, Visočica i Inač čine jednu zasebnu cjelinu privlačnu poklonicima planinarenja, trekinga i brdskog biciklizma. Uređene i dobro markirane staze što vode najljepšim dijelovima ovih planina omogućavaju njihov obilazak samostalno ili u pratnji vodiča. Udobni planinarski i lovački objekti upotpunit će boravak u planinama. Planine Inač i Meoršje pogodne su za sve poklonike paraglidinga.Daleko najpoznatiji speleološki objekt predstavlja Oberska rupa u kanjonu rijeke Kostajnice, s bogatstvom špiljskih ukrasa - kapnika, preljeva i draperija.

Brojne manifestacije za sve ukuse

Tijekom ljetnih mjeseca u Središnjoj Bosni bit će organiziran i niz različitih manifestacija koje doprinose sveukupnoj turističkoj ponudi, poput Dana srednjovjekovlja na tvrđavi u Jajcu, Ljeta na Starom gradu u Travniku, Pharmamed noćne utrke u Travniku, te niz sportskih manifestacija u kompleksu Ecos Romari u Vitezu, gradu koji je turistima, bez konkurencije, "shopping destinacija" u BiH.

Budući da se Središnja Bosna smjestila u samom centru BiH, iz ove regije je za manje od dva sata vožnje automobilom moguće stići i u veće gradove naše zemlje: Mostar, Sarajevo i Banja Luku, a udaljenost između pojedinih gradova u Središnjoj Bosni je do sat vremena vožnje, tako da je cijeli kraj i njegove bogate krajolike moguće obići i posjetiti u relativno kratkom vremenu.

Gastro raj - ne tražite "burek sa sirom"

Osim toga, Središnja Bosna je svojevrsni i gastro-raj, poznata po kulinarskim specijalitetima i delicijama, poput travničkih ćevapa, vlašićkog sira i kiseljačkih pogačica te niza restorana u kojima možete uživati u najfinijim pitama ili teletini/svinjetini ispod sača(peke). Važno je samo da ne tražite "burek sa sirom" jer nešto takvo ne postoji.

 

RI / Artinfo.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.