× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

ugovor potpis

 

Nakon sastanaka i dogovora dopredsjednika RS-a Josipa Jerkovića i predstojnika Državnog ureda RH za Hrvate izvan Hrvatske Zvonka Milasa, konačno je rješen problem neisporuke građevinskog materijala iz Hrvatske za obnovu kuća Hrvata u BiH.

Potpisan je, naime, sporazum između Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, kojim će Bosna i Hercegovina s 50. 000 KM svaka dva mjeseca plaćati PDV na isporuku građevinskog materijala Hrvatima u BiH iz Programa pomoći Vlade RH za obnovu obiteljskih kuća. Time je, nakon četiri godine, odblokiran navedeni Program pomoći Hrvatima u BiH, te će Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje tijekom ove godine isporučiti materijal u vrijednosti 5 milijuna kuna.

Još je ministar Čobanković osobno potpisao ugovor o isporuci materijala sa svakim kandidatom koji je prošao na natječaju, ali se od toga vrlo malo realiziralo. Neki su dobili nešto materijala da dignu kuću pod krov, a neki možda ni to. Razlog zaustavljanja projekta bio je, kako se službeno moglo doznati, problem što BiH nije htjela osloboditi plaćanja PDV-a na isporučeni materijal a Hrvatska nije mogla i darivati materijal i plaćati porez na njega.

U mandatu vlade Zorana Milanovića problem nije riješen te kroz čitave četri godine Hrvatska nije pomogla izgranju ni jedne kuće Hrvatima u BiH. Dapače, govorilo se da će i protiv mnogih od onih kojima se po ugovoru moralo isporučiti materijal biti podignuta optužnica i da će morati nadoknaditi već dobiveni dio materijala, jer imaju neku imovinu u Hrvatskoj (mada u natječaju to nije bilo navedeno kao uvjet dobivanja pomoći).

Nadati se da će ovim sporazumom svi započeti projekti ove godine moći biti dovršeni, ali isto tako da će slijediti novi natječaji za nove kandidate, kojih doista ima mnogo.

Kako je priopćeno iz ureda dopredsjednika RS Josipa Jerkovića, ugovoren je i špediter za obavljanje špediterskih usluga prilikom uvoza materijala u BiH.

Tako su u petak iz Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje u Kiseljaku boravili Tomislav Plantarić i Zvonko Balja donijevši darovne ugovore za isporuku građevinskog materijala za 13 korisnika sa podrucja naše općine.

 

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

ugovor potpis

 

Nakon sastanaka i dogovora dopredsjednika RS-a Josipa Jerkovića i predstojnika Državnog ureda RH za Hrvate izvan Hrvatske Zvonka Milasa, konačno je rješen problem neisporuke građevinskog materijala iz Hrvatske za obnovu kuća Hrvata u BiH.

Potpisan je, naime, sporazum između Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, kojim će Bosna i Hercegovina s 50. 000 KM svaka dva mjeseca plaćati PDV na isporuku građevinskog materijala Hrvatima u BiH iz Programa pomoći Vlade RH za obnovu obiteljskih kuća. Time je, nakon četiri godine, odblokiran navedeni Program pomoći Hrvatima u BiH, te će Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje tijekom ove godine isporučiti materijal u vrijednosti 5 milijuna kuna.

Još je ministar Čobanković osobno potpisao ugovor o isporuci materijala sa svakim kandidatom koji je prošao na natječaju, ali se od toga vrlo malo realiziralo. Neki su dobili nešto materijala da dignu kuću pod krov, a neki možda ni to. Razlog zaustavljanja projekta bio je, kako se službeno moglo doznati, problem što BiH nije htjela osloboditi plaćanja PDV-a na isporučeni materijal a Hrvatska nije mogla i darivati materijal i plaćati porez na njega.

U mandatu vlade Zorana Milanovića problem nije riješen te kroz čitave četri godine Hrvatska nije pomogla izgranju ni jedne kuće Hrvatima u BiH. Dapače, govorilo se da će i protiv mnogih od onih kojima se po ugovoru moralo isporučiti materijal biti podignuta optužnica i da će morati nadoknaditi već dobiveni dio materijala, jer imaju neku imovinu u Hrvatskoj (mada u natječaju to nije bilo navedeno kao uvjet dobivanja pomoći).

Nadati se da će ovim sporazumom svi započeti projekti ove godine moći biti dovršeni, ali isto tako da će slijediti novi natječaji za nove kandidate, kojih doista ima mnogo.

Kako je priopćeno iz ureda dopredsjednika RS Josipa Jerkovića, ugovoren je i špediter za obavljanje špediterskih usluga prilikom uvoza materijala u BiH.

Tako su u petak iz Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje u Kiseljaku boravili Tomislav Plantarić i Zvonko Balja donijevši darovne ugovore za isporuku građevinskog materijala za 13 korisnika sa podrucja naše općine.

 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.