• SLAVLJE VATRENIH

Debi Nediljka Labrovića i povratnički nastup Marka Pjace, nakon pet godina, četiri mjeseca i jedanaest dana, obilježila je pobjeda hrvatske reprezentacije nad Egiptom u finalu ACUD Cupa. Kao što je i najavio, Zlatko Dalić na tom je turniru dao priliku svim igračima koje je vodio u Kairo. Labrović je branio prvi dio, a nakon sat vremena igre Marco Pašalić je zamijenio Luku Modrića.

Igrala se 6. minuta kada je Marin Pongračić napravio prekršaj na Mahmoudu Ahmedu Ibrahimu Hassanu, koji je globalno poznatiji po nogometnom nadimku Trezeguet. Bilo je lijevoj strani, nekih dvadeset metara od bliže vratnice. Iako situacija nije bila idealna za izravan udarac po golu, Trezeguet je opalio iz sve snage u prvi kut.

Labrović je je to uspio obraniti, ali odbijena lopta odbila se do Mohameda Hamdija koji je odmah ubacio u sredinu, gdje se najbolje snašao Rami Rabia. Stadion je eruptirao, a VAR soba je pozvala suca Adalbera Dioufa iz Senegala, zbog zaleđa Mostafe Mohameda. Naime, najistureniji domaći očigledno je krenuo na loptu, no trebalo je utvrditi je li ju dirao. Nakon skoro dvije minute pregledavanja snimke Diouf je pokazao na centar – 1:0.

Naša reprezentcije brzo se pribrala i zaprijetila je u dva navrata preko Nikole Vlašića. Prvi put njegov udarac je zaustavio vratar Mohamed Abou Gabal, a kod druge situacije loptu je s crte izbio Mohamed Abdelmonem. U međuvremenu je Mohamed Mostafa pobjegao hrvatskoj obrani i zatresao vratnicu iza Labrovićevih leđa.

Premda je rezultat bio negativan, naša reprezentacija je izgledala dobro, odnosno puno bolje nego protiv Tunisa u subotnjem polufinalu ACUD Cupa. Lopta je išla dosta brže, a igrači su djelovali dosta pokretljivije i osjetno raspoloženije. Tako se u 21. minuti Nikola Vlašić odlučio za udarac lijevom nogom, s ruba kaznenog prostora. Lopta je sijevnula iznad Gabaskija, udarila u gredu i odbila se u gol – 1:1.

Kako su minute prolazile, tako je Hrvatska rasla, a Egipat je preuzimao sve podređeniju ulogu. Pritisak na domaći gol bio je konstantan do kraja prvog dijela, ali u nekoliko obećavajućih situacija je nedostajao ubojiti završni udarac. U tom razdoblju Gabaskiju su prijetili Lovro Majer, Pongračić, Pjaca i Bruno Petković.

Ukratko, Egipćani su mogli biti presretni neriješenim rezultatom na kraju prvog dijela. Realno, trebali su dobiti bare još jedan gol, s time da je među najistaknutijima u našoj reprezentaciji bio Pjaca čiji su lucidni potezi izluđivali domaće igrače na desnoj strani. Očekivanje nastavka je zbog svega navedenog bilo protkano optimizmom.

Odmah na početku Labrović je svoje mjesto prepustio Dominiku Kotarskom, a Mateo Kovačić zamijenio je Marcela Brozovića. Egipćani su, pak, pokazali da su se uspjeli konslodirati tijekom odmora u svlačionici. No, u 56. minuti ih je dočekao hladan tuš, u obliku Petkovićevog gola glavom na drugoj vratnici na Modrićev centaršut iz kornera s desne strane – 1:2.

Naravno, gol zaostatka natjerao je Egipćane na preuzimanje rizika u potrazi za izjednačenjem koje su od njih zahtijevale dobro popunjene tribine monumentalnog Misr stadiona. Domaći igrači pokušavali su sve što su mogli, u nekoliko navrata nedostajao im je samo malo bolji zadnji pas ili završni udarac, ali nikako nisu uspijevali doći do prilike.

Naša reprezentacija je, s druge strane, djelovala vrlo zrelo. Svaki izlazak iz obrane bio je miran i kombinatoran, reakcije po izgubljenoj lopti bile su staložene i disciplinirane, a napadačke akcije uglavnom su donosile opasnost pred golom Egipta. Sve, ali baš sve je izgledalo dosta dobro i ohrabrujuće, u kontekstu skorašnje kontinentalne smotre.

Ogromna većina dvojbi otklonjena je u 77. minuti, kada je Rabia faulirao Marija Pašalića na trrideset metara od gola, s desne strane. Majer je izveo taj slobodan udarac, ubacivši loptu u prazan prostor ispred prve vratnice, a Andrej Kramarić je baš tamo utrčao i podmetnu glavu – 1:3.

Sve dvojbe su, pak, otklonjene devet minuta kasnije, s time da je dvojac zaslužen za treći gol zamijenio uloge. Kramarić je s lijevog boka odigrao prizemni pas za Majera koji je snažnim udarcem s petnaest metara ubio svaku nadu Egipćana – 1:4.

Egipat – Hrvatska 2:4 (Rabia 6', Vlašić 21', Petković 56', Kramarić 77', Majer 86', Abdelmonem 90+4')