• LIGA NACIJA

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je Bukureštu od Rumunjske rezultatom 4:1 u okviru 6. kola UEFA-ine B Lige nacija. Zmajevi su već ranije osigurali prvo mjesto u grupi i ovaj susret nije imao rezultatski značaj za naš tim, dok su Rumunji uprkos slavlju ispali u niži rang takmičenja.

Kako je i najavio, izbornik Ivaylo Petev napravio je dosta promjena, te je odlučio pružiti priliku nogometašima koji su imali manju minutažu u dosadašnjem dijelu natjecanja.

Utakmica u Bukureštu prekinuta je nakon samo 32 sekunde, a incident su izazvale domaće pristalice koje su napale oko 200 Fanaticosa smještenih na tribini iza gola.

Rumunski ultrasi skandirali su "Srbija, Srbija", a potom su krenuli na naše navijače. Letjele su baklje i topovski udari, ali na svu sreću policija je intervenirala i uspjela je donekle smiriti strasti.

Nakon što je susret nastavljen Rumunji su bili bolji tim. Prijetili su preko Mana, a na drugoj strani udarac Kovačevića je otišao pored gola.

Ipak, domaći su poveli u 38. minuti. Man je ostao sam na desnoj strani, nakon toga se namjestio na lijevu nogu i matirao Vasilja. Iako je sudac prvobitno poništio gol Mana, VAR je reagirao i sudija je pokazao na centar.

Samo tri minute kasnije Alibec je izašao sam ispred Vasilja, prošao ga i nakon toga šutirao, ali Saničanin je izbio s gol-linije. Do isteka prvog dijela velike prilike propustili su Man i Sorescu, ali na svu sreću ostalo je 1:0.

U nastavku je Petev izmjenama pokušao promijeniti tijek igre i naš tim je djelovao nešto bolje, a u 59. minuti propustili smo dvije najbolje prilike.

Duljević je ubacio, Prevljak odlično šutirao, ali vratar Rumunije brani njegov pokušaj. Nakon kornera, Saničanin je glavom šutirao malo pored gola.

Rumunjska je vodstvo udvostručila u 73. minuti kada je Puškaš dobro ispratio ubačaj s lijeve strane i iz blizine je matirao Vasilja za 2:0.

Tračak nade našem timu vratio je Edin Džeko koji je ušao s klupe i u 77. minuti postigao lijep gol glavom za 2:1, ali samo dvije minute kasnije Ratiu je iskoristio neodlučnost naše obrane i povisio je na 3:1.

To nije bilo sve jer je raspoloženi Puškaš sjajnim golom u 86. minuti postavio konačnih 4:1.

Zmajevi su tako doživjeli prvi poraz u Ligi nacija, ali već ranije su osigurali prvo mjesto u grupi i ovaj posrtaj nas neće puno poremetiti. S druge strane, Rumunjska je ispala u C Ligu nacija s obzirom da je Finska kao gost pobijedila Crnu Goru rezultatom 2:0.