• U dramatičnom meču

Košarkaši Francuske nakon produžetaka i fantastičnog meča pobijedili su Italiju rezultatom 93:85 i tako osigurali plasman u polufinale Eurobasketa.

Francuzi su nešto bolje otvorili meč i nakon što su iz prvog napada došli do vodstva, sve vrijeme u prvoj četvrtini su imali prednost koju su postepeno povećavali.

U jednom trenutku, točnije pred sam kraj prve dionice, prednost je bila i dvocifrena (27:17), no Talijani su uspjeli pogoditi šut za tri poena u završnici prve četvrtine i tako smanjiti prednost.

Druga četvrtina protekla je u izuzetno lošoj igri obje reprezentacije, a od ukupno 31 pokušaja na koš samo njih devet su bili poeni. Ukupan rezultat druge četvrtine je bio 11:11 pa su Francuzi sa sedam poena prednosti otišli na odmor (38:31).

Činilo se da je Francuska pronašla pravi ritam i igru koja se očekuje od njih u trećoj četvrtini, ubrzo su vratili dvocifrenu prednost (43:33), no uslijedilo je razdoblje igre u kojem su u potpunosti izgubili koncentraciju, a Talijani to koriste i u završnici treće dionice dolaze do poravnanja, ubrzo i prednosti. Pred posljednjih deset minuta rezultat je bio 62:56 za Italiju.

Kada su došli do preokreta i vodstva, Talijani su slično kao i u meču protiv Srbije dobili dodatni vjetar u leđa, počeli su sa znatno boljom igrom u obrani i popravili su šut u napadu, a u posljednjoj dionici uspjeli su čuvati prednost, sve do same završnice meča.

Tada Fournier pri vodstvu Italije od 75:70 pogađa slobodno bacanje zbog tehničke greške, nakon čega je realizirao napad svoje ekipe, a Italije je ubrzo također postigla šut za dva poena preko Spissua, a da nas očekuje prava drama bilo je jasno nakon poena koje je postigao Tarpey za 77:75.

Italija je imala dva slobodna bacanja, vrlo vjerojatno i za pobjedu u ovom meču, ali Fontecchio oba puta nije bio precizan, nakon čega na drugoj strani pogađa Heurtel za 77:77. Ostalo je pet sekundi do kraja meča, ali Fontecchio nije uspio pogoditi za pobjedu Italije pa se otišlo u produžetke.

Heurtel je otvorio produžetke s polaganjem i donio je vodstvo Francuskoj, ali Talijani uzvraćaju trojkom Spissua za vodstvo od 80:79. Uzvratio je Fournier poenom za dva, nakon čega je Heurtel još jednom pogodio i donio prednost Francuskoj od tri poena (83:80).

Melli (Italija) je pogodio oba slobodna bacanja, smanjio prednost Francuske na pola koša, ali sjajni Heurtel na drugoj strani je još jednom pogodio i vratio vodstvo Francuskoj na tri poena. Melli je u sljedećem napadu Italije bio na liniji za slobodna bacanja, jedno je pogodio, za razliku od Goberta koji je na drugoj strani oba puta bio precizan.

Da se Francuzi ne "odlijepe" potrudio se Spissu koji je pogodio za dva, a u sljedećem napadu Gobert je napravio faul u napadu i tako dao mogućnost Italiji da dođe do poravnanja, no Datome nije bio precizan za tri poena.

Gobert je, vjerovali ili ne, tek u produžetku došao do prvog ofanzivnog skoka i poslao je loptu u koš za prednost Francuske od 89:85, nakon čega je Tarpey pogodio oba slobodna bacanja za Francusku i faktički već tada riješio pitanje pobjednika.

Na kraju, konačan rezultat je bio 93:85 za Francusku koja će u polufinalu igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela između Slovenije i Poljske.

Najefikasniji u pobjedničkoj ekipi bio je Heurtel koji je ubacio 20 poena, a pratili su ga Gobert koji je ubacio 19, te Fournier koji je ubacio 17 poena. Vrijedi izdvojiti i 15 poena Yabuselea, dok su u redovima Italije najefikasniji bili Fontecchio i Spissu koji su ubacili po 21 poen. Dobar meč odigrao je i Datome koji je imao 12 ubačenih poena.