• NOGOMET

Nogometaši Zrinjskog prošli su play-off Konferencijske lige. Nakon što su u Mostaru slavili s 1:0, u uzvratu u Kostanaju odigrali su 1:1 s Tobolom i s ukupnih 2:1 prošli dalje. Naš Novotravničanin Silvio Ilinković susret je počeo od prve minute, a igrao je sve do 71. minute kada ga je zamijenio Kamenar..

Prvu priliku na susretu imao je Tobol u 5. minuti kada je Tošić prebacio obranu Plemića, a Deble uhvatio volej, no puca ravno u Čondrića.

Zrinjski je uzvratio u 9. minuti preko Barišića koji nakon kornera glavom puca preko gola.

Bolji je Tobol bio u tim trenucima. Imali su inicijativu i stvarali prilike pred golom Mostaraca. Jednu takvu imali su u 15 minuti kada je Zhraynbetov lažnjakom izbacio Savića i s vrha šesnaesterca pucao, ali lopta prolazi pored vratnice.

Visio je gol Tobola u zraku, ali onda šok za domaću publiku. Ćuže je u 34. minuti probio po desnoj strani, pretrčao dvojicu čuvara i praktički iz mrtvog kuta od vratnice zabija za 0:1 za veliko slavlje šestorice Ultrasa koji su prevalili 3.500 km kako bi bodrili svoj klub.

Taj pogodak je u potpunosti pokosio domaćine koji su mogli do kraja poluvremena primiti još koji gol. Imao je Jukić sjajnu priliku kada ga je Bilbija fantastičnom loptom izbacio u mat poziciju. Trčao je sam prema golu, ali je malo zastao, lopta mu bježi u stranu te puca daleko od gola i propada ozbiljna prilika za Plemiće.

U 40. minuti Kazahstanci gube loptu u opasnoj zoni, a Janković poteže sa 17 metara, ali i on puca pored gola.

No, sve u svemu mogao je Sergej Jakirović biti zadovoljan igrom svoje momčadi u prvom poluvremenu. Istina, bili su većinu vremena u podređenom položaju, ali bilo je za očekivati kako će Tobol ofenzivnije igrati jer su se iz Mostara vratili s porazom. Najviše problema imao je Zrinjski po toj svojoj lijevoj strani gdje je stjecajem okolnosti Tičinović morao igrati što mu naravno nije prirodna pozicija.

Ofenzivnija igra domaćina otvarala je Mostarcima priliku iz polukontri, a iz jedne takve su i zabili. Na kraju poluvremena Zrinjski je čak imao i više udaraca (8-7) prema golu što najbolje pokazuje kako se Plemići nisu došli braniti.

U 50. minuti zamalo 'deja vu' iz Mostara kada je Janković izveo korner. Putanja lopte je bila identična onoj Pod Bijelim Brijegom, ali ovaj put je Mokin bio na oprezu.

Ipak, u 53. minuti Tobol dolazi do izjednačenja. Zoran Tošić je pokazao klasu, oslobodio se čuvara i u prazan prostor uposlio Deblea koji matira Čondrića za 1:1.

U 63. minuti Jakirović je osvježio svoju momčad trostrukom zamjenom. Izašli su Maglica, Jukić i Ćuže, a ušli Senić, Malekinušić i Stranput, a kasnije je našeg Novotravničanina Silvija Ilinkovića zamjenio Kamenar (od 71. minute).

U 65. minuti Janković je bio jako blizu novog eurogola. Potegao je iz mjesta s 25 metara, svladao Mokina, ali ispriječila se vratnica te ostaje 1:1.

Odmah na drugoj strani prijeti i Tobol. Amanović je prošao pored Senića po lijevoj strani, ubacio u sredinu, a Sergeev iz dobre pozicije puca preko gola.

Pojačao je Tobol pritisak i Sergeev se ponovno našao u velikoj prilici. Došao je do lopte nakon ubačaja s desne strane, ali na sreću lopta sada odlazi pored gola.

U 80. minuti Nemanja Bilbija radi veliki posao za Zrinjski. Ukrao je loptu stoperima Tobola, sjurio se prema golu, a Mokin je istrčao na 30 metara od gola. Bilbija je probao provući loptu pored njega, a domaći vratar rukama zaustavlja loptu i naravno dobiva crveni karton.

U 90. minuti imao je Tobol veliku priliku kada je Sergeev sam izašao pred vrata Zrinjskog, ali sporo je vukao loptu, te ga je obrana sustigla i zaustavila bez prekršaja. Tražili su penal Kazahstanci u toj situaciji, ali od svega je samo Sergeev dobio žuti karton.

U 5. minuti nadoknade poklonio je sudac priliku Tošiću da iz slobodnog udarca spasi Tobol kada je sudio nepostojeću ruku Kamenaru. Bivši srpski reprezentativac dobro puca, ali lopta odlazi preko gola i Mostarci su mogli početi sa slavljem.

Plemići će večeras saznati i protivnika u play-offu Konferencijske lige, a to će biti poraženi iz susreta Slovan Bratislava i Olympiakos. U prvoj utakmici u Grčkoj je bilo 1:1.