• KVALIFIKACIJE ZA SP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u trećem kolu grupe F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo od reprezentacije Litve u tuzlanskom Mejdanu rezultatom 77:78.

Košarkaši BiH pretpjeli su prvi poraz u kvalifikacijama, iako su u dramatičnoj završnici propustili nekoliko prilika da dođu do preokreta i slavlja.

Prva četvrtina protekla je u dominaciji bh. tima koji je zahvaljujući dobroj obrani, te raspoloženim šuterima došao do devet poena prednosti.

Litvanci su se u drugoj četvrtini uspjeli vratiti u igru i doći do izjednačenja, ali su bh. košarkaši u završnici ponovo preuzelil igru i na odmor otišli s pet poena prednosti.

U nastavku meča gosti su zaigrali mnogo bolje. Dominirali su pod obručima, a agresivnom obranom prisiljavali su bh. košarkaše na greške, te su vrlo brzo došli do preokreta i prvog vodstva.

Do kraja treće četvrtine vodila se rovovska borba, a u posljednjih deset minuta se ušlo s rezultatom 56:60.

Posljednju četvrtinu trojkom je otvorio Edin Atić za 59:60, ali Litvanci uzvraćaju preko Laurynasa Birutisa u dva navrata za 59:63. Kod rezultata 64:70 s parketa je zbog ozljede iznesen Miralem Halilović, što je donijelo nove glavobolje izborniku Vedranu Bosniću, s obzirom na to da je kapetan do tog trenutka bio naš najbolji igrač.

U 37. minuti Litvanci su došli do najveće prednosti od osam poena, ali su se bh. košarkaši serijom koševa primaknuli na samo dva poena zaostatka. No, u ključnim trenucima napravili su nekoliko vezanih grešaka i propustili priliku da dođu do potpunog preokreta.

Najefikasniji u reprezentaciji Bosne i Hercegovine su bili Halilović sa 20, Musa sa 14 i Gegić s 11 poena, a kod Litvanaca Olisevicius s 15 poena.

Reprezentacija BiH u grupi F je s omjerom 2-1, a Litvanci imaju omjer 3-0.

Iste reprezentacije trebale bi u nedjelju ponovo odmjeriti snage u Vilniusu.