• POLUFINALE BARAŽA ZA EURO

Prvu priliku reprezentacija BiH imala je u petoj minuti susreta. Pjanić je izveo korner, a Siniša Saničanin je šutirao glavom preko gola gostiju. Odlično je naša reprezentacija otvorila utakmicu, napadali smo od prve minute, a već u sedmoj smo izveli treći korner na utakmici. Nakon novog centaršuta Pjanića lopta je došla do Džeke, ali kapiten našeg nacionalnog tima nije uspio uputiti udarac ka golu Baileyja Peacock-Farrella.

Nastavili su Zmajevi s napadima, a u devetoj minuti Višća je kombinovao s Radetom Krunićem, ali nogometaš Milana nije uspio uputiti udarac ka golu Sjeverne Irske.
Bosna i Hercegovina - Sjeverna Irska (Foto: D. Ć./Klix.ba)Bosna i Hercegovina - Sjeverna Irska (Foto: D. Ć./Klix.ba)

Zmajevi su do vodstva došli u 13. minuti susreta. Odlično je po desnoj strani terena prošao Branimir Cipetić, Jonny Evans se okliznuo, a desni bek naše selekcije vratio je loptu u šesnaesterac za Krunića koji je pogodio za vodstvo Zmajeva. Prethodno je fantastičnu dubinsku loptu za Cipetića poslao debitant Anel Ahmedhodžić.

U 15. minuti susreta fantastična intervencija Ibrahima Šehića. Josh Magennis je odlično šutirao glavom, ali je Šehić sjajno interveniRao. Naknadno je sudija Lahoz dosudio prekršaj u napadu gostujuće selekcije. U 24. minuti susreta Pjanić je šutirao sa 20-ak metara od gola gostiju nakon dodavanja Krunića, a lopta je završila pored stative gola Sjeverne Irske.

Pjanić je još jednom pokušao u 29. minuti susreta. Višća je vratio loptu na vrh šesnaesterca, a udarac nogometaša Barcelone uspjela je izblokirati odbrana gostiju. Pjanić je u 34. minuti susreta poslao dugu loptu u šesnaesterac gostiju, Džeko je odlično primio i vratio za Krunića, a njegov udarac uspio je zaustaviti Peacock-Farrell. Ostalo je do kraja prvog poluvremena na stadionu Grbavica 1:0 za našu selekciju.

Sjeverna Irska je izjednačila u 53. minuti susreta, a strijelac je bio Niall McGinn. Napadač Sjeverne Irske uspio je doći do lopte prije Cipetića, potom opasnost nije uspio otkloniti ni Saničanin, a nogometaš škotskog Aberdeena matirao je Šehića.

Mogli su gosti ekspresno do vodstva, odlično je centrirao McGinn, a pokušaj McNaira završio je pored stative. Već u narednom napadu Krunić se mogao drugi put upisati u strijelce, ali je odlično intervenisao Peacock-Farrel. Gosti su potom istrčali kontranapad, ali je Cipetić dobro interveniRao i spriječio je siguran pogodak za preokret Sjeverne Irske. U nastavku akcije dobro je šutirao Jamal Lewis, ali je lopta završila u korneru.

Miralem Pjanić je u 62. minuti susreta zatresao prečku gola gostiju. Šutirao je iz slobodnog udarca sa 20-ak metara od gola Sjeverne Irske, a Peacock-Farrel je ovaj put imao sreće. Samo dvije minute kasnije Džeko je ostavio loptu za Hadžiahmetovića, a njegov udarac s vrha šesnaesterca odlično je odbranio golman Sjeverne Irske.

Igrao se 69. minut susreta kada je naša selekcija ponovo zaprijetila. Pjanić je sjajno pronašao Džeku, a njegov udarac završio je pored stative gola Peacock-Farrela.

Nastavili su Zmajevi s napadima. Kolašinac je u 71. minuti susreta pronašao Višću na drugoj stativi, a njegov pas u srce šesnaesterca u posljednji trenutak presjekla je odbrana Sjeverne Irske. Do isteka regularnih 90 minuta pogodaka više nije bilo, pa je polufinalni duel baraža za EUropsko prvenstvo otišao u produžetke.

Prvu priliku u nastavku susreta imala je Sjeverna Irska u 93. minuti susreta, ali je Šehić još jednom sjajno interveniRao i sačuvao je gol Zmajeva. Dvije minute kasnije zaprijetio je Višća na drugoj strani, a večeras sjajni Peacock-Farrel ponovo brani. U 114. minuti susreta Gojak je prošao odlično po lijevoj strani, a potom je udarac Višće izblokirala odbrana gostiju. Pogodaka nije bilo do kraja produžetaka, a plasman u finale baraža odlučen je nakon jedanaesteraca.

Pjanić je izveo prvi jedanaesterac i bio je precizan, a potom je precizan bio i Dallas za 1:1. Drugi jedanaesterac za našu reprezentaciju izveo je Hajradinović, a Peacock-Farrel ga je nadmudrio. Na drugoj strani uspješan je bio Lafferty za vodstvo Sjeverne Irske rezultatom 2:1. Treći jedanaesterac za Zmajeve nije realizovao Višća, a potom je neprecizan bio i Saville. U četvrtoj seriji na 2:2 je izjednačio Hotić, a potom je Sjeverna Irska povela s 3:2 nakon što je pogodio Washington. Džeko je pogodio s bijele točke za 3:3, a onda je precizan bio i Boyce za trijumf Sjeverne Irske.