Male izrasline koje nas sviju neugono iznenade s vremena na vrijeme. Nekoga više, nekoga manje.
Zbog čega nastaju prištići i što ih uzrokuje?
1. Sebum
Tijekom puberteta, povećana sekrecija muških spolnih hormona (androgena) stimulira pojačan rad žlijezda koje luče sebum. Puno njega. A to začepljuje pore, i dovodi do nastajanja prištića.
2. Muškarci su krivi
Pod utjecajem muških hormona, dolazi do pojačanog stvaranja korneocita (rožnatih stanica) na otvorima žlijezda koje luče sebum. Takozvani "čep" sastavljen od korneocita formira se na izlaznom otvoru žlijezde (mikrokomedon), koji spriječava protok sebuma i dovodi do formiranja otvorenog ili zatvorenog komedona (bijelog ili crnog mitesera). Zvuči grozno, jel'da?
3. Bakterije
Prekinuto lučenje žlijezda je, nažalost, idealna podloga za nastajanje bakterija, osobito određenih mikroba kože koji se mogu pronaći na otvorima žlijezda koje luče sebum: Propionibacterium acnes. Ovi mikrobi su sastavni dio prirodne bakterijske flore i uglavnom su bezopasni. No, ovo je iznimno pogodna podloga za bakterije. Kako bi se mogle hraniti sebumom, one proizvode enzim koji razgrađuje izlučevine žlijezda. U tom procesu, proizvodi se povećani broj masnih kiselina koje onda uzrokuju upalne procese.
4. Upale
Tvari koje je proizveo metabolizam bakterija uzrokuju reakciju u obliku upale na tkivu koje ih okružuje, što onda uzrokuje crvenilo na koži. Komedon se može transformirati u papulu, pustulu ili čvor, što su zapravo stručni nazivi za različite vrste prištića i akni. Ovisno o manifestaciji individualnih simptoma, i ovisno o tome kakve ste sreće, postoje različite razine ozbiljnosti problema: od nečiste kože sve do kože prekrivene prištićima.