Nedavne odluke visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, kojima se entitet Republika Srpska obvezuje na isplatu duga slovenskoj firmi Viaduct te nalaže uvođenje skenera i čitača za pravednije provođenje izbora, ponovno su izazvale niz političkih reakcija i podijelile domaću javnost.
Politička situacija u BiH je iznimno napeta, a posljednji Schmidtovi potezi dodatno su otvorili rasprave o pravnom okviru i suverenitetu zemlje. Politolog Branimir Galić ocjenjuje kako ovakve odluke predstavljaju udar na institucionalni poredak Bosne i Hercegovine.
S druge strane, politička analitičarka Tanja Topić smatra da su donesene odluke korisne i potrebne, osobito kada je riječ o uvođenju tehnoloških sredstava za zaštitu izbornog procesa, što bi trebalo doprinijeti transparentnijim i poštenijim izborima.
Sve češće se u javnosti spominje i pitanje isteka mandata visokog predstavnika. Postavlja se pitanje svrhe postojanja domaćih političkih struktura ako se ključne odluke i dalje donose izvana. Analitičari upozoravaju kako BiH ne pokazuje ozbiljne napore da preuzme punu odgovornost za vlastitu budućnost.
Topić naglašava da bi svaka suverena država trebala samostalno graditi europske integracije, bez stalnog oslanjanja na odluke međunarodne zajednice. Međutim, kako ističe, politički akteri u BiH ne poduzimaju konkretne korake koji bi vodili ka zatvaranju Ureda visokog predstavnika (OHR).
Iako pojedini dijelovi javnosti podržavaju Schmidtove odluke, ostaje poražavajuća činjenica da Bosna i Hercegovina, ni tri desetljeća nakon završetka rata, još uvijek nije u stanju funkcionirati kao potpuno suverena i neovisna država.
artinfo.ba