Foto: Klub hrvatskih izaslanika
Na krilima preglasavanja Hrvata prilikom donošenja Zakona o plinovodu i u Domu naroda Parlamenta F BiH
Bošnjaci predvođeni s SDA otvoreno najavili i pohod na Ustavni sud Federacije BiH
Bošnjački nacionalizam u Federaciji BiH čiju okosnicu čini Stranka demokratske akcije dobio je krila. Nakon što im je uspjelo preglasati Hrvate i u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH prilikom donošenja Zakona o plinovodu „Južna interkonekcija BiH i RH“ na prošlotjednoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH otvoreno su najavili i pohod na Ustavni sud Federacije BiH čiju višegodišnju nacionalnu strukturu po kojoj su Hrvati i Bošnjaci imali po tri, Srbi dva i Ostali jednog suca, narušili bi tako što će Bošnjaci imati četiri, Srbi i Hrvati po dva, a Ostali jednog suca. Dom naroda trebao je na posljednjoj sjednici potvrditi imenovanje dvoje sudaca, jednog iz reda hrvatskog naroda koji bi zamijenio sutkinju Katu Senjak koja odlazi u mirovinu, te jednog suca iz reda srpskog naroda. Pismo u kojem traži popunu Ustavnog suda F BiH s jasnim rokom imenovanja sudaca, Domu naroda dostavio je i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, tražeći da se ovaj postupak provede u skladu s amandmanima na Ustav F BiH kojim je u slučaju izostanka suglasnosti potpredsjednika FBiH na proceduru imenovanja sudaca, jasno propisao na koji način će u Domu naroda biti popunjene pozicije sudaca iz relevantnog konstitutivnog naroda. Kako se upravo to i dogodilo u slučaju imenovanja sudaca najprije iz reda hrvatskog, a potom i srpskog naroda, Dom naroda na sjednici koja je na kraju, odlukom Kolegija prekinuta, trebao je glasati s liste koju je nakon javnog natječaja sačinilo Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH o kandidatima iz relevantnog naroda, sve dok se sudac ne izabere većinom izaslanika koji se izjasne.
Umjesto toga uslijedila je burna rasprava koja je kulminirala jasnim zahtjevom Muamera Zukića (SDA), predsjednika Kluba Bošnjaka da se treći sudac iz reda hrvatskog naroda može ali ne mora izabrati. Podsjećamo, Ustavom FBiH propisano je da od devet sudaca Ustavnog suda F BiH po najmanje dva moraju biti iz reda konstitutivnih naroda, bošnjačkog, hrvatskog i srpskog te najmanje jedan iz reda Ostalih. „Treći sudac iz reda hrvatskog naroda može ali ne mora biti izabran. S druge strane naše je legitimno pravo, ako imamo u vidu da su Bošnjaci najbrojniji u Federaciji BiH, da tražimo četiri suca. Ako gledamo procentualno, svaki sudac predstavlja11 posto stanovništva. U tom je kontekstu sasvim legitimno tražiti da Bošnjaci kao najbrojniji imaju četiri suca Ustavnog suda F BiH. Inzistirati da umjesto Kate Senjak biramo Hrvata je protuustavno“, jasno je poručio Zukić na što je reagirao predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović (HDZ BiH). „ Imati tri suca Hrvata nije niti može biti protuustavno. Ovo je krasan nastavak preglasavanja kojeg smo imali na prethodnoj točki. Recite otvoreno, bez kamufliranja da želite narušiti višegodišnju nacionalnu strukturu sudaca Ustavnog suda F BiH koja je dosad bila 3+3+2+1 i izabrati četiri Bošnjaka tako da ona bude 4+2+2+1. Budite iskreni i to otvoreno kažite, time nam činite ogromnu uslugu“, poručio je izaslanicima iz reda bošnjačkog naroda predsjedatelj Martinović.
Pokušaj izbora dvoje nedostajućih sudaca Ustavnog suda Federacije BiH u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH pretvorio se u još jedan u nizu vrlo opasnih otvorenih pokušaja pretvaranja Federacije BiH u entitet bošnjačkog naroda u kojem bi se Hrvati trebali zadovoljiti minimumom Ustavom propisanih prava dok bi Bošnjaci dobili maksimum. U takvim nastojanjima prednjači SDA, a ostale bošnjačke stranke, uključujući i SDP, Našu stranku i NiP s kojima su stranke s hrvatskim predznakom na čelu s HDZ BiH formirale vlast u Federaciji BiH priklanjaju se SDA-u, a ne svojim koalicijskim partnerima dokazujući da su Bošnjaci jedinstveni kada Hrvatima u Federaciji treba oduzimati Ustavom zajamčena prava. Preglasavanje Hrvata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH prilikom donošenja Zakona o plinovodu kao i najavljeni pohod na Ustavni sud Federacije BiH vjerojatno će dovesti će i do preispitivanja odnosa koalicijskih partnera u ovom entitetu. Takav scenarij najviše pogoduje upravo SDA koja je nakon općih izbora 2022. godine, prvi put, prešla u oporbu. Od tada djeluje isključivo destruktivno zagađujući i međunacionalne odnose u Federaciji BiH.
artinfo.ba