Plan ograničenja javne potrošnje nastavlja se uvođenjem nadzora štednje i u korištenju službenih vozila, a odustalo se i od povećanja dnevnica
Vlada Federacije BiH nastavlja s mjerama štednje. Njima se, uz ostalo, Vlada bavila i na svojoj redovitoj 59. sjednici koja je u petak održana u Sarajevu. Nakon moratorija na zapošljavanje i ostvarenih ušteda u iznosu od 13,2 milijuna KM, zbog čega su dobili pohvale i od Međunarodnog monetarnog fonda MMF-a, nastavlja se sa započetim mjerama štednje i na drugim poljima. Nove uštede, prema procjenama, mogle bi ostvariti nadzorom korištenja službenih automobila. Vozni park Federacije BiH vrijedan je oko 30 milijuna maraka, broji 880 vozila, a godišnje se na njihovo održavanja troše oko 4 milijuna KM. Polazeći od stajališta da su troškovi održaanja previsoki, Vlada F BiH na temelju izvješća Radne skupine čija je zadaća bila sačiniti analizu voznog parka i troškova koje proizvodi, odlučila se prije svega staviti pod nadzor vozila. Planiraju to učiniti uvođenjem jedinstvene baze podataka, ugradnjom uređaja za praćenje kretanja vozila te pomnim praćenjem potrošnje troškova održavanja. U slučajevima gdje su troškovi previsoki i na godišnjoj razini premašuju vrijednost vozila, išlo bi se u nabavku novog. Prilikom rasprave o ovoj točci čulo se kako se jednim od takvih automobila, među najstarijim u voznom parku u vlasništvu Federacije BiH, vozi i federalni premijer Fadil Novalić. Na tragu mjera ušteda, Vlada F BiH donijela je i odluku izmjeni Uredbe za službena putovanja, odnosno brisanju članka 18. Uredbe o naknadama troškova za službena putovanja kojom čelnicima izvršne vlasti, ministrima u Vladi i državnim službenicima povećane dnevnice za službena putovanja u rasponu od 10 do 25 posto. Izmjenom Uredbe dnevnica za službeno putovanje na području BiH ista je za sve i utvrđena u visini od 25 KM, dok su dnevnice za inozemstvo utvrđene posebnim prilogom koji je sastavni dio Uredbe. Prihvaćanjem Dokumenta politike o ograničavanju javne potrošnje za plaće i naknade troškova zaposlenih ispunjena je i posljednja mjera Vlade F BiH za zaključenje aramnžmana s MMF-om, istaknuto je na sjednici.
Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostale odredbe o obaveznom osiguranju od odgovornosti te ga uputila u parlamentarnu proceduru. Izmjenama je predloženo da Agencija za nadzor donosi zajedničke uvjete i premijski susistem za obavezna osiguranja od odgovornosti, čime je harmonizirana regulativa na razini BiH, s obzirom da je odredba na istovjetan način regulirana Zakonom o obveznim osiguranjima u prometu u RS.
Kako bi odgovorila zahtjevima investitora, Vlada FBiH utvrdila je listu investicijskih projekata za Federaciju BiH u sektorima poljoprivrede, energetike, industrije, transporta, turizma i zaštite životne sredine. Riječ je o listi projekata koji predstavljaju potencijalne investicije koje će biti financirane iz privatnih i drugih izvora, a plan ostaje otvoren i za nove projekte. Ukupna vrijednost kandidiranih projekata uključenih u listu iznosi nešto više od 21 milijerde KM, od čega se 215 milijuna KM odnosi na projekte iz sektora poljoprivrede, 11.8 milijuna KM na energetiku, 635.6 milijuna KM na industriju, 7.9 milijuna KM na sektor transporta i komunikacija i 615 milijuna KM na oblasti turizma i zaštite životne sredine.
Na prijedlog federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Vlada Federacije BiH je utvrdila termin i zakazala tematsku sjednicu o stanju u poljoprivredi. Tematska sjednica bit će održana 12. srpnja ove godine. Na njoj će biti razmatrano trenutačno stanje u oblasti poljoprivrede, opterećeno naslijeđenim dugovanjima, te prijedlozi i mjere poljoprivredne politike u idućem razdoblju radi postizanja održivosti i konkurentnosti.
Na sjednici je prihvaćeno zaduženje Federacije BiH po Ugovoru o zajmu između Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Bosne i Hercegovine za realizaciju projekta Koridora Vc u iznosu od 80 milijuna eura. Ova sredstva će biti korištena za poddionice autoceste Buna - Počitelj, Donja Gračanica - Tunel Pečulj (Zenica sjever) i Tunel Pečuj - Klopče.
ap|artinfo.ba