Redovita 14. sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH prekinuta je na prijedlog Kluba izaslanika iz reda hrvatskog naroda. Odluku o prekidu sjednicu jednoglasno je donio Kolegij Doma naroda kojeg uz članove rukovodstva čine i predsjednici Klubova naroda.
Do prekida je došlo prije rasprave o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti baniteljsko-invalidske zaštite. Vlada Federacije BiH, preglasavanjem hrvatskih ministara, odbila je amandman Kluba Hrvata na predloženo zakonsko rješenje, a ponuđeno obrazloženje, kazao je Tomislav Martinović, predsjednik Kluba, nije bilo racionalno, a ni prihvatljivo s obzirom na težinu situacije u kojoj se nalazi braniteljska populacija. Naime, Klub Hrvata predloženim je amandmanom tražio da se upravni sporovi koje su pokrenuli branitelji i stradalnici pred Vrhovnim sudom Federacije BiH zbog nezakonitog izvođenja iz prava usmjere na Županijske sudove.
Time bi se, mišljenja su predlagači, procesi rješavali u razumnom roku, sukladno principu mjesne mjerodavnosti, te bi u konačnici, braniteljskoj populaciji osigurali pravnu sigurnost. „Prema podacima koje su predstavnici ministarstva pravde dobili u razgovoru s čelnicima Vrhovnog suda Federacije BiH na ovom se sudu vodi 4800 upravnih sporova zbog izvođenja iz prava. Imajući u vidu činjenicu da se godišnje rješava njih oko tisuću, jasno je da bi branitelji trebali čekati nekoliko godina na rješavanje sporova. Smatrajući to neprihvatljivim, s obzirom na težinu situacije u kojoj se nalaze branitelji, želja nam je bila ubrzavanjem rješavanja sporova, osigurati daleko višu razinu pravne sigurnosti“, pojasnio je Martinović.
Naglasio je i kako je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti baniteljsko-invalidske zaštite, prvi iz seta braniteljesko invalidske zaštite koji se našao pred izaslanicima Doma naroda te da je prije njegova donošenja važno usuglasiti principe po kojima će se zakonski urediti ova oblast, prije svega na zadovoljstvo populacije na koju se odnosi. „U ovom trenutku nam je potrebno dodatno vrijeme za usuglašavanje s kolegama u Domu naroda ali i resornim ministarstvom branitelja. Razlog je to zbog kojeg smo tražili prekid sjednice, svjesni činjenice da su branitelji i invalidi u vrlo teškoj situaciji te da je vrijeme da je počnemo rješavati na kvalitetan način“, zaključuje Martinović.
Prije početka 14. Sjednice, održan je nastavak 12. Sjednice na kojoj je izborom Drage Puzigaće iz SNSD-a za dopredsjedatelja iz reda srpskog naroda, kompletirano rukovodstvo Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Puzigaća kojeg su za dopredsjedatelja predložili izaslanici Mile Marčeta i Slaviša Mihajlović, dobio je potporu 29 izaslanika u Domu naroda , 12 ih je bilo suzdržano, a sedam protiv. Izbog Drage Puzigaće u rukovodstvo Doma naroda podržale su izaslanici koji dolaze iz stranaka vladajuće većine; SDA, SBB-a, HDZ BiH, ali i NS radom za boljitak te SNSD-a. Protiv su bili izaslanici oporbenih SDP-a i DF-a dok su suzdržani bili izaslanici Naše stranke i Liberali.
Puzigaća je bio jedan od tri kandidata za dopredsjedatelja Doma naroda iz reda srpskog naroda. SDP-ovac Željko Mirković bio je kandidat Kluba Srba. Pri kandidaturi je ostala i Daliborka Milović iz Liberalne stranke. No, Mirković kao ni Milovićka nisu dobili potreban broj glasova.
Na izbor dopredsjedatelja iz reda srpskog naroda reagirao je Slaviša Šućur (SDP), predsjednik Kluba izaslanika iz reda srpskog naroda. „Predvidjeli smo ovakvu mogućnost po kojoj je izbor Drage Puzigaće legalan i u skladu s Ustavom BiH i ja mu čestitam na izboru . No, pitanje je koliko je legitiman i kada će prestati praksa da predstavnici druga dva naroda biraju predstavnike trećem konstitutivnom narodu“, izjavio je Šućur, član SDP-a, stranke koja je u više navrata bila sudionikom grubog gaženja izborne volje također kontitutivnog, hrvatskog naroda.
{jlex}picasa:114258804164824292576/6299411027564526433{/jlex}
artinfo