Nakon što je Dom naroda Parlamenta Federacije BiH pod predsjedanjem Tomislava Martinovića na današnjoj sjednici potvrdio Zakon o ujednačavanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH, osigurani su uvjeti za ispravljanjem nepravde prema oko dvije tisuće bivših pripadnika Oružanih snaga BiH koji su umirovljeni nakon 2018. godine.
Budući da je ovaj zakon na prošlotjednoj sjednici usvojio i Zastupnički dom Parlamenta F BiH, potporom o Domu naroda, stvoreni su uvjeti za njegovo stupanje na snagu i ispravljanje nepravde prema kategoriji osiguranika na koji se odnosi, na način da će im isplatni koeficijent prilikom obračuna mirovina biti ujednačen s ostalim umirovljanim pripadnicima Oružanih snaga BiH.
Novim zakonom eliminira se nejednakost nastala uvođenjem diferenciranih isplatnih koeficijenata za istu kategoriju vojnih osiguranika. Po riječima federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, donesenim zakonom neće se ugroziti isplata mirovina za više od 430 tisuća umirovljenika koji mirovinu primaju preko Federalnog zavoda MIO. „Istovremeno ćemo ipak ispravili nepravdu prema ovoj kategoriji vojnih osiguranika, te ispoštovali ustavnu obavezu jednakosti pred zakonom, kao i odredbe Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima“, pojasnio je ministar Delić.
Dom naroda potvrdio je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o razvojačenim braniteljima i članovima njihovih obitelji koji je također nedavno usvojio i Zastupnički dom Parlamenta F BiH. Njime se povećava iznos braniteljskog dodatka, odnosno naknade razvojačenim braniteljima na način da se umjesto 2018. kao referentne, uzima prošla godina. Iznos egzitencijalne naknade, prema ovom zakonuu, usklađivat će se s rastom cijena osnovnih životnih namirnica i Bruto- društvenog proizvoda, BDP-a. Iznos za isplatu egzistencijalne naknade u Proračunu Federacije BiH po novom zakonu uvećat će se za 6,5 milijuna KM, a egzistencijalnu nakadu primat će ukupono 2,5 tisuće razvojačenih branitelja od kojih se njih 1200 uvode u prava novim zakonom.
Dom naroda usvojio je i Zakon o izmjenama zakona o visini stope zatezne kamate na javne prihode.Prema ovom zakonu, kamata nastala na osnovu dospjelih, prijavljenih, a nenaplaćenih javnih prihoda sa stanjem na kraju prethodne godine, otpisuje se u visini propisanoj zakonom, pod uvjetom da poreski obveznik izmiri glavnicu duga u roku od dvije godine od dana stupanja na stagu ovog zakona, umjesto dosadašnjih godinu dana. Potporu izaslanika u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH dobio je i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o utvrđivanju i ostvarivanju potraživanja građana u postupku privatizacije.
Izmjena se odnosi na produljenje roka kojim je propisano važenje i korištenje certifikata kao platnog sredstva za kupovinu stanova na kojima postoji stanarsko pravo. Usvojen je i Zakon o konstituiranju novih općina u F BiH te izmjeni i dopuni područja općina podijeljenih međuentitetskom i međužupanijskom crtom. U pitanju je ispravka naziva naseljenog mjesta u općini Ravno iz Trebimlja u Trebinja.
artinfo.ba