Dom naroda Parlamenta Federacije BiH potvrdio Zakon o unutarnjoj trgovini
S 55 glasova "za", jednim "protiv", i tri „suzdržana“ Dom naroda Parlamenta Federacije BiH potvrdio je danas Zakon o unutarnjoj trgovini čime su stvoreni uvjeti da nakon potpisivanja ukaza i objave u Službenom listu ovo zakonsko rješenje stupi na snagu. Jednako kao i u Zastupničkom domu, i u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH najviše je rasprave izazvao članak 18. kojim je predviđeno uvođenje neradne nedjelje za većinu trgovina i trgovinskih centara koji neradnu nedjelju i praznike uvodi za većinu od 100 tisuća trgovaca u Federaciji BiH.
Kad je u pitanju Zakon o unutarnjoj trgovini, u pitanju je novi zakon kojim se uređuje oblast trgovine. Usklađen je i sa zakonodavstvom Europske unije. Njime se uređuju i oblasti poput trgovačke evidencije, praćenja trgovine i tržišta, zaštita potrošača, zatim zabrana ograničenja kao i privremene mjere ograničenja trgovine te radno vrijeme. Novim zakonom uređuje se i internet prodaja te je predviđeno da oni koji prodaju robu putem interneta imaju obvezu registrirati se i na internet stranicama putem kojih vrše prodaju istaknuti podatke o registraciji kako bi kupci mogli realizirati reklamacije. Detaljnija pravila trgovine putem internet platformi bit će razrađena u posebnom Zakonu o e-trgovini. . Prema Zakonu o unutarnjoj trgovini, radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u vremenu od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju od 90 radnih sati.
Prodajni objekti na cijelom području Federaciji BiH bit će zatvoreni nedjeljom te u vrijeme praznika, a od zabrane rada nedjeljom izuzete su cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta kao i prodajni objekti koji se nalaze unutar autobusnih i željezničkih stanica, zračnih luka, benzinskih crpki, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova priroda kao i unutar groblja, uključujući i specijalizirane prodavaonice vezane uz prodaju na grobljima. Neradne nedjelje nema ni za dragstore, a nedjeljom će svoje proizvode moći prodavati i poljoprivredni proizvođači, na tržnicama ili izvan njih. Sastavni dio zakona je i amandman Kluba HDZ-HNS u Zastupničkom domu, po kojem, uz izuzetke definirane ovim zakonom, bit će omogućeno općinama i gradovima da same odlučuju kada će trgovine raditi. Takvu će odluku morati odobriti Vlada Federacije BiH. Pretpostavlja se da će za ovakvom odlukom najviše posezati općine i gradovi u Federaciji BiH koji se nalaze u područjima uz granicu s Republikom Hrvatskom. Naime u trgovinama u Hrvatskoj je već neko vrijeme zabranjen rad nedjeljom, od čega mnoge pogranične općine u BiH uveliko profitiraju, prije svega u Posavskoj županiji, s obzirom na to da hrvatski državljani iz pograničnog područja na taj dan dolaze u BiH u kupovinu, koja im je ujedno i isplativija zbog nižih cijena.
Pojedine lokalne zajednice u Federaciji BiH i prije ovog zakona uvele su neradnu nedjelju koja je na snazi u Tomislavgradu, Livnu, Kiseljaku, Čapljini, Goraždu, Mostaru i Novom Travniku, dok je takva odluka za čitavu Zapadnohercegovačku županiju na snazi od polovine 2020. godine.
artinfo.ba