Borci protiv uvođenja verbalnog delikta u RS-u uveli bi ga u F BiH
Zahtjevom zastupnika HSS-a Marija Karamatića za prekid jučerašnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH „kako bi se moglo navijati za prvaka BiH Zrinjski sa slobodne teritorije Hercegovačko- neretvanske županije jer u Sarajevskoj županiji za to nema sigurnosnih uvjet“a, otvorio je burnu raspravu s mnoštvom iuvreda koja je umalo završila udaljavanjem Karamatića sa sjednice.
„Sarajevo se nema kome dokazivati jer je primjer multuetničnosti“, zaključak je rasprave u kojoj su dominirali zastupnici SDA i DF-a od Mirsada Zaimovića do Mahira Mešalića i Alme Kratina. Na to ih je Karamatić pozvao da skupa prošetaju do Baščaršije kako bi se uvjerili u mržnju kojom je kaže bio izložen više puta, a slučajeve prijavio nadležnim tijelima. „Nigdje nema takve netrpeljivosti kao što je ima u Sarajevu. Takvu mržnju nigdje nisam doživio i ako bi se prošetali sa mnom dobili bi barem koji šamar“, poručio je DF-ovom Mešaliću Karamatić pozivajući ga na šestnju glavnim gradom BiH.
Tek rijetki zastupnici, poput Damira Nikšića iz Naše stranke zauzeli su se za poštivanje prava na drugačije mišljenje pa i prava Karamatića da se u Sarajevu ne osjeća sigurnim. „Silom se ništa ne postiže, Ne možete djevojku natjerat da vas voli, ako vas ne voli, pa tako ni utjecat na nečije mišljenje“, kazao je Nikšić. Rasprava koja je uslijedila nakon Karamatićeva zahtjeva za prekidom sjednice jer je Sarajevo jedino mjesto u BiH u kojem se ne može navijati za prvaka BiH u nogometu, a može ne samo u HNŽ već i Zenici, Tuzli, središnjoj Bosni pa čak i Republici Srpskoj, sarajevska pandorina kutija mržnje otvorena je do kraja. „Ta ista BiH u koju se zaklinjete je i u Lukavici i mome Posušju. Vrijeme je to shvatite i prihvatite. Zanimljivo je da se kategorički protivite uvođenju verbalnog delikta u Republici Srpskoj, a u vodite ga u Federaciji BIH“, poručio je Karamatić.
Nakon višesatne rasprave u kojoj je zastupnik HSS-a optužen od kršenja etičkog kodeksa do širenja međunacionalne mržnje, na zahtjev Edine Gabele (Stranka za BiH), dopredsjedateljice Zastupničkog doma zasjedalo je Etičko povjerenstvo na čijem je čelu Ivica Šarić (SDA). Čak i oko zaključaka da se Karamatiću izrekne mjera javnog ukora nastala je višesatna rasprava. Dva člana Povjerenstva, Karlo Nevistić (HDZ BiH) I Drago Stanić ( HDZ 1990) javno su se ogradili od toga da se zaključak konretno odnosi samo na Karamatića već na sve koji krše etički kodekst. U kontekstu rasprave oko istupa Marija Karamatića reagirao je i Mladen Bošković, predsjednik Kluba zastupnika HDZ BiH HNSS čiji je član i Karamatić.
„BiH je i moja domovina i tu nema nimalo dvojbe“, poručio je Bošković odgivarajući na brojne rasprave o tomu tko je veći patriota odnosno domoljub. Prije glasanja o zaključcima Etičkog povjerenstva koje su članovi ovog radnog tijela različito tumačili, sjednica Zastupničkog doma je prekinuta, a o terminu nastavka zastupnici će biti naknadno obavješteni, kazala je kasno sinoć predsjedateljica Zastupnipkog doma Mirjana Marinković- Lepić.
O Karamatićevom istupu na sjednici se raspravljalo čak nekoliko sati tijekom kojih su dominirali izljevi mržnje i pokušaji da se Sarajevo predstavi multietničkom sredinom uspkos brojnim primjerima netrpeljivosti koji su se posljednjih godina očitovali u glavnom gradu BiH od pokušaja zabrane održavanja misa do uskraćivanja dozvole za gradnju spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Netrpeljivost je vidljiva i prema pripadnicima drugih naroda i nacionalnih manjina kao i prema pripadnicima LGBT zajednice. Naravno, svi ti primjeri očigledne netrpeljivosti nisu tijekom rasprave ni spomenuti.
artinfo.ba