Čelnici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH s predstavnicima Skupština županija
U ukupno 30 od postojeća 33 poglavlja iz procesa pregovora BiH s Europskom unijom u idućih sedam do devet godina koliko bi, prema procjenama urađenim na temelju iskustava zemalja okruženja, mogli potrajati pregovori, pred Županijama u Federaciji BiH naći će se ukupno 31 tisuća dokumenata, zakona, uredbi i drugih akata odnosno upita na koje u što kraćem roku županije moraju dati što kvalitetniji odgovor. To znači kako će svakoga radnog dana biti potrebno u prosjeku odgovoriti na 15-ak upita. Dio je ovo prezentacije koju je čelnicima Skupština 10 županija u Federaciji BiH predstavio Saša Marić, predstojnik Ureda ministra financija i trezora BiH Vjekoslava Bevande.
Radi što kvalitetnije pripreme ogromnog posla koje županije u procesu pregovora s EU, a u skladu s njihovim nadležnostima čeka, čelnici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, Lidija Bradara, predsjedateljica Doma, Jasenko Tufekčić, zamjenik predsjedatelja te Tomislav Martinović i Osman Ćatić, predsjednici Klubova hrvatskih i bošnjačkih izaslanika, upriličili su sastanak s čelnicima županijskih Skupština, predsjedateljima i njihovim zamjenicima.
"Više je razloga za organiziranje jednog ovakvog radno-konzultativnog sastanka. Prošlotjedna predaja zahtjeva za članstvo u EU početak je jednog procesa koji nas čeka, procesa čiji uspjeh ovisi najviše o nama samima i našoj spremnosti da što kvalitetnije i u što kraćem roku odgovorimo na svoj dio domaće zadaće", naglasila je Lidija Bradara, predsjedateljica Doma naroda, ujedno i predsjednica Povjerenstva za europske integracije ovog Doma.
Prvi zadatak kojeg su županije već trebale odraditi jest odrediti koordinatore te kontaknt osobe u ministarstvima. Na upite hoće li to biti državni službenici ili savjetnici, odnosno političke osobe, Saša Marić je pojasnio kako je najvažnije da koordinator u svako doba pronaći način kako odgovoriti na postavljeni upit. Predstavljajući sudionicima sastanka krajem siječnja ove godine usvojeni mehanizam koordinacije Marić je spomenuo načela na kojima se on temelji kao i radne skupine koje ga čine.
"Jedno od temeljnih načela mehanizma koordinacije je konsenzus, a potom i uključenost svih razina vlasti u pregovore, ovisno o njihovim nadležnostima", istaknuo je Marić.
Osim Direkcije za europske integracije koja je svim razinama vlasti u BiH na raspolaganju kako bi se što kvalitetnije pripremili za proces pregovora s EU, u BiH se provode i drugi projekti čiji je cilj što kvalitetnije osposobiti bh predstavnike vlasti koje će biti uključene u pregovore. Jedan od takvih projekata bio je i Twinning, projekt jačanja kapaciteta Parlamenta u BiH u koji bi se mogle uključiti i Skupštine županija.
Na sastanku Kolegija Doma naroda parlamenta Federacije BiH s čelnicima Skupština Županija bilo je govora i o procedurama donošenja zakona koji spadaju u oblast zajedničkih nadležnosti, sukladno Ustavu Federacije BiH. Upravo je u ovakvim procedurama od ključne važnosti suradnja Županija s Federacijom BiH. Ona će ključnu ulogu imati i u procesu pregovora s EU te ju je potrebno dodatno ojačati, zaključeno je na sastanku.
ap|artinfo.ba