Zašto su za opstojnost multietničke i jedinstvene Bosne i Hercegovine od presudnog značaja Izborni zakon i izmjena Ustava? Prijeti li nam mostarizacija Federacije, što će donijeti izvanredni sabor HNS-a? Kako relaksirati odnose SDA i HDZ-a BiH, te osigurati funkcionalne institucije? Na ova pitanja u emisiji Plenum na FTV-u govore: Marina Pendeš i Alma Čolo.
"Smatram da Bošnjaci kao najmnogobrojniji narod u BiH trebaju imati širinu razumijevanja šta je bitno za svaki od konstitutivnih naroda", istakla je u Plenumu Marina Pendeš, izaslanica HDZ- BiH u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, i dodala:
"Nemojte da se ponavlja scenarij bivše Jugoslavije. Srbi su u bivšoj Jugoslaviji mislili da su oni glavni zato što ih je bilo najviše. Nemojte to. Ovo je moja domovina i imam prava i imam obavezu, ukoliko me netko izabere, da mi legitimitet i legalitet da zastupam prava tih ljudi i vrijednosti koje čine Hrvata Hrvatom. A to su i religija i jezik i običaji i prostor, naravno, ne uzimajući prava drugome jer BiH je jedinstvo različitosti. EU je jedinstvo različitosti.", poručila je između ostalog Marina Pendeš.
Alma Čolo, zastupnica SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže: "Ovo je najlakše ostvariti posrednim izborom u Domu naroda na razini države - da se tri člana Predsjedništva biraju u klubovima naroda na državnoj razini. I to je moguće i to je najbezbolnije rješenje. Međutim, ukoliko idete na izravne izbore koji su tajni, ne možete vi biračima zabraniti da glasaju za koga hoće."